Jak může být zlepšena bonita žadatele o úvěr?

Máte v plánu požádat si o úvěr? Potom pamatujte, že v souvislosti s novými zákony, které začaly platit v prosinci roku 2016, nebude získání peněz tak jednoduché, jako v minulosti. Bude třeba ověřovat hlavně to, zda je klient schopen splácet, nebo jaká je jeho bonita. Pokud se ptáte na to, jak ji zlepšit, zde jsou naše rady, které vám přijdou vhod.

Contents

Požádejte si v době nejvyššího příjmu

Příjem je rozhodně to, bez čeho se při žádosti o úvěr velmi často neobejdete. Berte proto na vědomí, že je ideální počkat hlavně na tu dobu, kdy bude váš příjem vyšší, než je tomu obvykle. Kdy se tak stane? Samozřejmě v situacích, kdy mohou být součástí vaší výplaty různé:

  • Bonusy
  • Příplatky
  • Přesčasy

Naopak nejhorší dobou pro žádost o půjčku se zcela logicky stává to období, ve kterém jste byli v pracovní neschopnosti, nebo jste měli neplacené volno. Daný postup se vám bude hodit jak ve chvíli, kdy máte zájem zvýšit aktuální příjem, tak i ve chvíli, kdy chcete podpořit ten průměrný.

Žádejte ve více lidech. I tím bude bonita zvýšena

Druhou možností, jak může být zvýšena vaše bonita, je rozhodně možnost spojená s tím, že si o peníze požádáte ve více lidech. Je jasné, že daným člověkem by měl být ideálně manžel nebo manželka, stejně jako by se mělo jednat třeba o někoho jiného z vaší rodiny. Problém ale nemusí být ani to, pokud se bude jednat o někoho cizího. Ke zvýšení bonity v tomto případě dojde z toho důvodu, že i druhá osoba bude dokládat příjem. A dané měsíční příjmy se sečtou a je na ně následně pohlíženo jako na jeden velký. Navíc platí, že u řady poskytovatelů lze u některých větších úvěrů žádat třeba i ve více lidech.

Tato forma má i jednu svou odnož, která je spojena s tím, že nebudete využívat spolužadatele, ale využijete ručitele. Ten se zavazuje, že pokud vy jako žadatel nebudete peníze splácet, bude to právě on, kdo bude povinen je vracet.

Snižte své pravidelné měsíční výdaje

Bonita každého žadatele o peníze se posuzuje také podle toho, kolik konkrétně měsíčně ze svého platu pošle pryč. Čím menší suma to je, tím je samozřejmě bonita každého žadatele o peníze lepší. Proto je naší doporučovanou cestou v tom, jak zvýšit bonitu, rozhodně snaha spojená s tím, že byste měli maximálně snížit své aktuální měsíční výdaje. Pokud se podíváme konkrétněji, jsou některé cesty, u kterých to může jít poměrně dobře. A to třeba:

  • Platby spojené s vaším bytem – voda, energie atd.
  • Výdaje za telefon, internet atd.
  • Výdaje spojené s různými osobními potřebami
Bonita může být zlepšena, když vlastníte nemovitost

Bonita může být zlepšena, když vlastníte nemovitost

Čím více dané výdaje seškrtáte, tím více vám z vaší výplaty logicky zbude peněz. Poskytovatel úvěru tak získá větší jistotu v tom, že budete schopni peníze vrátit. A výsledkem toho všeho bude fakt, že vám může být nejenom schválena půjčka, ale že vám může být nabídnuto i více peněz.

Možné je také ručení

Dalším možným postupem, jak může být vaše bonita zvýšena je to, že se rozhodnete ručit. Dnes v tomto směru existuje několik konkrétních možností, jaké je možné realizovat. Ideální cestou je určitě ručení nemovitostí, jelikož ta má zcela logicky největší hodnotu. Může se jednat nejenom o klasiku v podobě domu nebo bytu. Ručit lze v současné době stejně tak i pozemkem, výrobním nebo rekreačním objektem, stejně jako jinými typy nemovitého majetku. Čím vyšší má daný majetek cenu, tím vyšší je také šance na to, že bude i vaše bonita zvýšena.

Máte pojištění? Sjednejte si ho

Ano, i to může být jednou z cest k tomu, aby byla vaše bonita posouzena pozitivně. Jednou z možností je životní pojištění, které je zárukou toho, že v případě vážného problému pojišťovna vyplatí předem určenou částku, ze které bude možné žít. Tedy nejenom to, jelikož z ní bude možné i nadále splácet konkrétní půjčku. I k tomu může banka nebo nebankovní společnost přihlédnout.

Bonitu lze zvýšit i tím, že si sjednáte pojištění schopnosti splácet. I to je pojistným produktem, který se hodí v situacích, jako je úraz, pracovní neschopnost, nebo třeba invalidita. Zde se závazky krátkodobě přesunou právě na pojišťovnu, která tak bude jednotlivé splátky hradit, a to po sjednanou dobu. U sjednání tohoto pojistného produktu však hleďte na to, aby byl pro vás především výhodný. Tedy aby vám v případě jakýchkoliv problémů skutečně pomohl, a nebylo tomu spíše naopak.

Uveďte i jakékoliv další příjmy

Příjmem jsme začínali a tím také skončíme. Radou na závěr je to, že byste měli v žádosti uvést skutečně veškeré vaše další příjmy, které máte. A to například z pronájmu, z různých krátkodobých brigád, nebo výpomocných prací. Mohou to být ale i různé příspěvky od státu, které jsou také částkou, který zvyšuje vaši bonitu. Čím více příjmů máte, tím jste na tom z pohledu poskytovatelů půjček lépe. Zde ale nezapomeňte na to, že pokud to jsou příjmy spíše nelegálního charakteru, nebo ze sázek a jiných rizik, mohou vám naopak spíše uškodit.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *