Minimální mzda 2018 bude vyšší

Do práce chodíme především z toho důvodu, že zde získáme peníze, díky kterým si můžeme zajistit základní životní potřeby i užívat života. Výše mzdy obvykle závisí hned na několika faktorech, kam se řadí:

  • Typ práce a potřebná kvalifikace
  • Vstřícnost zaměstnavatele
  • Odpracované hodiny
Minimální mzda 2018 bude celých 12 200 Kč. Došlo k výraznému navýšení

Minimální mzda 2018 bude celých 12 200 Kč. Došlo k výraznému navýšení

Do oblasti mezd ale poměrně výrazně zasahuje i náš stát. A to proto, že uvádí, jaké je minimum, které lze získat. Pokud vás zajímá, jaká bude minimální mzda 2018, pojďme se na to podívat společně. Už teď ale řekněme, že bude vyšší. Pozitivní zpráva pro mnoho lidí.

Contents

O kolik minimální mzda 2018 stoupne?

Ve vládě se v souvislosti s tímto tématem očekával celkem tvrdý boj, a vše se nakonec potvrdilo. Došlo ale k tomu, že většina návrhů byla prosazena, a tak minimální mzda 2018 bude skutečně vyšší. Když se podíváme ještě na její aktuální hodnotu, tak činí rovných 11 000 korun českých. A jak tomu bude od příštího roku? Stoupne poměrně výrazně, jelikož bylo schváleno, že bude na výši 12 200 korun českých. A to už je poměrně dost.

Když se podíváme na růst minimální mzdy celkově, tak poslední roky je to doslova raketové tempo. Pokud se podíváme do minulosti, tak je dobré začít rokem 2013, kdy byla její výše 8 500 korun českých. O pět let později dochází k tomu, že bude mzda zhruba o 4 tisíce vyšší. To znamená nárůst o necelou tisícikorunu ročně, což může znamenat i deset tisíc navíc pro člověka, který skutečně právě minimální mzdu pobírá.

Cílem je zlepšení života

Důvodem pro zvýšení minimální mzdy byly několik konkrétních faktorů. Hlavně v oblasti zlepšení života. Zde musíme říci, že zvýšení nejnižší mzdy se může projevit pozitivně i na tom, že lidé lépe zvládnou svůj rozpočet a nemusí se tolik dostávat do finančních potíží, které jim pomáhají řešit třeba mikropůjčky. Stejně tak platí, že díky vyšší mzdě je možné v případě potřeby dosáhnout i na výhodnější bankovní půjčku, a nebude třeba hledat výhradně jenom v nebankovním segmentu. Navíc více peněz v rozpočtu umožní zlepšit svůj život po všech stránkách.

Minimální mzda 2018 může být i přes dvacet tisíc

Pokud se o minimální mzdě mluví, nelze zapomínat na to, že je rozdělena do několika kategorií. A to primárně podle toho, jaká práce je vykonávána. To, že bude minimální mzda 2018 ve výši 12 200 Kč, platí pro kategorii číslo jedna. Zde jsou pochopitelně veškeré nekvalifikované práce, o kterých můžeme říci, že je může vykonávat v podstatě každý. Potom je tu ale ještě dalších sedm skupin, kde je také přesně dáno to, jaká zde musí být minimální výplata. Podívejme se na dané skupiny blíže.

  • Druhá skupina – minimum 13 500 Kč
  • Třetí skupina – minimum 14 900 Kč
  • Čtvrtá skupina – minimum 16 400 Kč
  • Pátá skupina – minimum 18 100 Kč
  • Šestá skupina – minimum 20 000 Kč
  • Sedmá skupina – minimum 22 100 Kč
  • Osmá skupina – minimum 24 400 Kč

Je vidět, že poslední kategorie už nabídne poměrně slušnou výplatu. Jde ale o minimální mzdu, která je určena třeba těm, kteří pracují v segmentech finančního a kapitálového trhu, realizují tvůrčí systémové práce, nebo jsou zaměstnáni v segmentu plánování.

Jak je to s hodinovou mzdou?

Aby byl náš přehled toho, jaká bude minimální mzda 2018 kompletní, je třeba upozornit také na to, jak je to s hodinovou mzdou. Aby někdo skutečně mohl brát sumu 12 200 Kč měsíčně, tak je nutné, aby u zaměstnavatele odpracoval během týdně 40 hodin. A právě z tohoto času se následně odvíjí i minimální hodinová mzda. Ta je ještě v letošním roce ve výši na hodnotě 66 Kč. Vzroste ale podstatně více, a to na hodnotu 73,20 korun českých. Méně při klasické nekvalifikované práci na smlouvu při osmihodinové pracovní době získat nelze.

Samozřejmě v hrubém

Láká vás, že se vám výrazně navýší vaše mzda? Pokud od roku 2018 na svém účtu nenajdete celých 12 200 Kč, ale sumu nižší, je to zcela v pořádku. Z jakého důvodu? Je to dáno jednoduše tím, že se tato částka uvádí v hrubém. Jde tedy o hrubou mzdu, ze které je následně nutné odvést ještě daň z příjmu. Ta se u nás dlouhodobě nemění a činí stále 15 procent. Teprve po jejím odvedení zůstává suma, která už je minimální mzda v čistém, kterou na účet, nebo na ruku musíte dostat.

Výše minimální mzdy ovlivní i řadu jiných lidí

Může se zdát, že navýšená minimální mzda 2018 ovlivní jenom toho, kdo do této kategorie spadá. Opak je ale pravdou, jelikož ovlivnit může i řadu jiných lidí. Může to být třeba ten, který uplatňuje slevy za umístění dítěte do mateřské školy. Ten může uplatnit slevu vyšší, než nyní. Stejně tak pozitivně zaujme i to, že je možné si při evidenci na úřadu práce více vydělat. A to sumu až 6 100 korun měsíčně. Také potěší i výše důchodu, který bude osvobozen od daně příjmu. Zde navýšení minimální mzdy pomůže ke zvýšení této hranice, až na 439 200 korun českých.

Jsou ale i negativa, která jsou s tímto spojena. Budou plynout hlavně pro podnikatele, jelikož se jim zvýší zálohy na zdravotní pojištění. I ty vycházejí z minimální mzdy. Od roku 2018 bude tedy jejich nejmenší možná placená výše 1 647 Kč.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *