Intervence jsou u konce. Co lze očekávat?

Trvalo to poměrně dlouho, ale konec intervencí je tady. Oficiálně to potvrdil guvernér ČNB Jiří Rusnok, který oznámil, že konec intervencí skutečně nastal. A co to znamená v praxi? Že Česká národní banka již nebude nijak bránit růstu koruny, jako tomu v poslední době bylo. A to hlavně v souvislosti s tiskem nových peněz. Pokud jde o konkrétní termín ukončení intervencí, stalo se tak koncem minulého týdne. To samozřejmě znamenalo i celkem výrazný pohyb na burze.

Contents

Co říká ČNB?

Pokud se na konec intervencí podíváme z pohledu České národní banky, tak jasně říká, že již došlo k udržitelnému plnění inflačního cíle. A ten činí dvě procenta. Se stejným, výhledem se počítá také do budoucna. Na základě makroekonomických dat a jejich vyhodnocení tak banka oznámila, že svůj stanovený závazek spojený s tím, že kurz bude držený na hranici 27 korun za euro, již není nutné.

Banka samozřejmě počítá s tím, že dojde k výraznějšímu růstu koruny. Stejně tak je počítáno také s tím, že by mohlo dojít k různým výkyvům konkrétního kurzu. A to v souvislosti hned s několika faktory, kam se řadí:

  • Ekonomické zprávy
  • Nabídka
  • Poptávka
Ukončené intervence znamenaly posílení koruny

Ukončené intervence znamenaly posílení koruny

Nutné je říci také to, že pokud půjde o skutečně nadměrné kurzové výkyvy, je Česká národní banka schopna zakročit a pomocí dostupných nástrojů je v případě potřeby i zmírnit. Konkrétní cíle ale nemá, a tak záleží vždy na konkrétním osobním posouzení.

Co se po ukončení intervencí stalo?

Pokud jste ekonomické informace nijak zvlášť nesledovali, podívejme se společně na to, co se vlastně po ukončení intervencí stalo. Jak již bylo řečeno, koruna začala vůči euro poměrně výrazně růst. V době oznámení se kurz pohyboval okolo 27 korun na euro. Po oznámení dané zprávy začal během prvních pěti minut výrazně kolísat. A to tak, že činil limitních 26,60 Kč, stejně jako i 27,13 Kč. Následně už došlo k většímu ustálení, což znamenalo pozvolné posilování koruny, bez znatelnějších výkyvů. Stalo se přesně to, co předpovídala samotná banka. Tedy posílení koruny, ale rozhodně ne jakékoliv masivní hysterie a kolísání. To ostatně potvrzuje i náš pohled, pár dní po oznámení ukončení intervencí. Koruna stoupá, ale rozhodně se nejedná o nijak výrazný skok.

Kdo na ukončení intervencí vydělá?

Je mnoho lidí, kteří na ukončení intervencí samozřejmě můžou vydělat. Pokud se nejprve podíváme na podnikatelský segment, tak musíme říci, že v daném směru to jsou všichni podnikatelé, kteří kupují zboží, nebo služby v zahraničí, a následně je prodávají tady. Díky tomu začnou nakupovat výrazně výhodněji, což se může projevit nejenom v tom, že více vydělají, ale mohou výslednou cenu snížit i pro zákazníka, a to se zachováním stejného výdělku.

Pokud se podíváme na samotné zákazníky, tedy běžné občany, tak i ti mají mnoho možností, jak na ukončení intervencí vydělat. Tedy jak konkrétně mohou ušetřit. Máme-li být konkrétní, tak se jedná o všechny situace, které jsou nějak spojeny se zahraničím, a s tím, že zde budete cokoliv využívat, nebo objednávat. Typickým příkladem úspor může být především:

  • Levnější elektronika
  • Levnější zájezdy
  • Nižší ceny letenek, hotelů, služeb…

Kdo na intervencích prodělá

Jsou i skupiny lidí, kteří na intervencích pochopitelně prodělají. Ty daný krok České národní banky nevítají. O koho se může jednat? Pokud začneme běžnými lidmi, tak to mohou být ti, kteří mají doma nebo na bankovním účtu větší množství euro bankovek, které pokud si budou chtít vyměnit, dostanou za ně méně. Podobně na tom mohou být i lidé, kteří pracují v zahraničí a právě v eurech dostávají svou výplatu. Ani ty ukončení intervencí nijak zásadně nepotěšilo.

Pokud se podíváme na podnikatelský segment, tak z konkrétního posílení koruny rozhodně nejsou nadšeni exportéři. Ti v době, kdy intervence začali, daný krok vítali. Nyní pochopitelně došlo k tomu, že to jsou oni, kdo na posilování koruny může prodělat.

Pro běžného člověka je dopad minimální

Pokud jde o běžné lidi, nutno říci, že se jich ukončení intervencí zase až tak výrazně nedotkne. Pokud se podíváme na příklad, tak v rámci finanční hotovosti v eurech, která před intervencemi dělala zhruba 50 000 Kč, bude při snížení kurzu o jenu celou korunu dělat zhruba 48 000 Kč. A to není zase až tak nic výrazného. Zvláště s ohledem na to, že kurz ani o celou korunu neklesl. Běžní lidé, kteří mají lidé pár desítek nebo stovek euro se rozhodně nemusí nijak obávat, že by se dané kroky spojené s Českou národní bankou jakkoliv dotýkali jejich běžných životů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *