Koupit nemovitost v dražbě může být rizikem. Proč?

Koupit si v dnešní době nemovitost není zase až tak velkým problémem. Pokud jde o financování, tak se jeví jako velmi dobrá možnost hypotéka. Ta má své přednosti jak v tom, že umí nabídnout vysoké částky, tak i v tom, že se jedná o úvěr celkem výhodný. A když se podíváme na možnosti, kde nemovitosti poptávat, přichází v úvahu třeba i nemovitost v dražbě. Ta primárně láká na celkem nízkou cenu. Nutno ale říci, že nákup takové nemovitosti může být rizikem. Proč? Na to se společně podíváme. Potom si možná tuto cestu rozmyslíte a zvolíte klasické možnosti, jako je:

  • Realitní kancelář
  • Developer
  • Družstvo
  • Majitel

Contents

Nemovitost v dražbě nemusí být nijak levná

Možnost koupit nemovitost v dražbě není vždy spojena s nízkou cenou

Možnost koupit nemovitost v dražbě není vždy spojena s nízkou cenou

Zaujala vás tato možnost hlavně z toho důvodu, že vyvolávací ceny jsou opravdu nízké? To může skutečně budit dojem, že nemovitost v dražbě vyjde levně. Nemusí být výjimkou, že je vyvolávací cena na polovině její skutečné hodnoty, kterou má. Nutno ale dodat jednu věc. Mluvíme zde o dražbě neboli aukci. Tedy o systému, kde se vyvolávací cenou jenom začíná. Na konci dojde k tomu, že se nemovitost, tedy byt nebo dům prodá nejvyšší nabídce. A jak se lidí postupně předhazují, může dojít k tomu, že do hry vstoupí emoce, nikoliv původní plány. Cena ta vzroste celkem vysoko. A to mnohdy i o desítky procent výše, než se prodávají podobné nemovitosti v dané lokalitě. Na tom je vidět, že nemovitost v dražbě rozhodně nemusí být levá, pokud máte smůlu na ostatní dražitele.

Tak, jak nemovitost stojí

Jdeme na druhou nevýhodu, kterou má situace, když je kupována nemovitost v dražbě. Porovnáme ji totiž se situacemi, kdy kupujete byt nebo dům standardně. Při dražbě je nevýhoda v tom, že si daný objekt nemůžete nijak detailně prohlédnout. Když už vám to je umožněno, tak nemovitost v podstatě jenom proběhnete a tím to končí. Někdy ani to ne, jelikož řada dražeb je realizována online, což znamená, že osobní prohlídky nejsou možné. Byt nebo dům se tedy prodává tak, jak stojí. A to se všemi riziky. Pro vás jako kupujícího může být hlavní problém třeba:

  • Se statikou a technickým stavem
  • S rozvody vody a elektřiny
  • S vlhkostí a plísní

Porovnáme-li danou situaci s klasickým prodejem, musíme říci, že zde není problém nemovitost prohlížet jakkoliv dlouho. Stejně tak zde není problém se na cokoliv zeptat. A pokud přece jenom dojde k problému, existuje i zákonná záruka. A to na skryté vady, které prodávající schválně zatajil. Při klasické koupi tedy máte o mnoho více jistot.

Připravte se na to, že majitel bude škodit

Nikdo nechce přijít o svou nemovitost. To je celkem pochopitelné. Když už je nemovitost v dražbě prodávána, jedná se o nevyhnutelné. Už není v podstatě možnost, jak by majitel mohl svůj objekt zachránit. Někteří se s tím smíří, ale jsou i tací, kteří začnou dělat naschvály. Co si pod tím můžeme představit? Třeba to, že vám v podstatě ukradnou zařízení domu nebo bytu. A vás čekají další investice. Příkladem může být ořezané topení, odmontovaný boiler, odstraněná kuchyně. Majitelé to mohou dělat jak proto, aby vám schválně uškodili, tak i proto, že dané věci mají nějakou tu cenu. A proto věc sami prodají a utrží na ní nějakou tu korunu. A vůbec jim nevadí, že šlo o součást bytu a tedy o věc, která už byla vaše. Následné domáhání-se nápravy je celkem složité. Mimo jiné i proto, že získat něco z člověka, který kvůli exekuci přišel o střechu nad hlavou, je nadlidský úkol. V podstatě je to zcela zbytečné.

Chcete se ihned nastěhovat? Může to být problém

Koupit nemovitost v dražbě má ještě další aspekt. A to samozřejmě také negativní. V době, kdy se koná samotná držba, může dojít k tomu, že zde původní majitel stále bydlí. Teprve potom, co dražba proběhne a nemovitost se přepíše na kupujícího, má povinnost místo opustit. Tedy pokud ho zde nový majitel nenechá bydlet, protože se z jeho strany jednalo o investice do nemovitostí.

My se podíváme na situaci, kdy má o bydlení v domě nebo bytě zájem ten, co ho koupil. Daná osoba logicky očekává to, že se původní majitel sebere a půjde. Není to ale tak jednoduché. Když si postaví hlavu, je velmi komplikované ho z bytu nebo domu dostat. V podstatě je nutné absolvovat různá soudní stání, a teprve až s jasným dokumentem od soudu je možné danému člověku nejenom hrozit, ale zavolat na něho policii, která ho může vyvést. Jinak to možné není. Opět se zde dostáváme k faktu, že se pouštíte do sporu s osobou, která nic nemá a které je všechno jedno.

Účast v dražbě není úplně jednoduchá

Nejenom, že nenutné vypsané dražby pravidelně kontrolovat, což nemusí být jednoduché. Centrální registry sice existují, ale ne vždy jsou zde informace tak dostupné, jak lidé očekávají. Tím, že dražby vypisují různé exekutoři, může docházet k tomu, že o nich ani nevíte.

To nemusí být problémem jediným. Také nezapomeňte na to, že dražby se sice může účastnit každý, ale musí splnit podmínky. Mezi ně nepatří jenom klasická registrace. Jednou z podmínek účasti je také zaplacení jistiny, tedy vratné kauce. A kolik činí? Jelikož mluvíme o nemovitostech, tak počítejte s tím, že může být ve výši třeba i několika desítek korun. Sehnat je narychlo může být problém.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *