Jak vypadají podvodné půjčky?

Poslední průzkumy ukazují, že úvěrové produkty dnes využívá stále více a více lidí. Je to dáno hlavně tím, že lidé potřebují řešit své finanční komplikace, stejně jako mohou potřebovat peníze třeba na výdaje spojené se zvelebením nemovitosti, nebo třeba i výdaje spojené s tím, že si koupí nový telefon nebo počítač.

Ať už je daná situace jakákoliv, jednu konkrétní informaci je třeba přece jenom vědět. Jedná se o informaci spojenou s tím, že na našem trhu existují nejenom férové bankovní produkty, ale jsou tu také podvodné půjčky. Pokud vás zajímá, jak je poznat a na co si dát pozor, přinášíme vám několik tipů.

Contents

Na koho podvodné půjčky cílí?

Hned na úvod je dobré vědět, na koho tento typ úvěrových produktů přímo cílí. Zde je vysvětlení více než jednoduchá. Především to jsou problémoví klienti. Je to dáno tím, že žadatel s dobrou bonitou nejčastěji zamíří na pobočku banky, popřípadě na pobočku férové nebankovní společnosti. Naproti tomu žadatel, který ví, že zde neuspěje, hledá řadu jiných možností. Sem se může řadit třeba:

Pozor na podvodné půjčky

Podvodné půjčky vás mohou připravit i o střechu nad hlavou

Už to samo o sobě je ukázkou toho, jaké úvěrové produkty jsou pro segment problémových klientů k dispozici.

V takovém případě je dobré vědět konkrétně, že je třeba se jim vyhnout. Proč? Jelikož pokud se nejedná o podvod, jedná se zcela určitě o problém spojený minimálně s vysokým úrokem.

Čím může být podvodná půjčka charakteristická?

Podvod na konkrétního klienta může mít celou řadu různých podob. Pokud se na ně podíváme konkrétně, je první dokonalou ukázkou nutnost zaplacení poplatku předem. V takovém případě se s námi sejde člověk zastupující určitou neznámou společnost, požádá nás o poplatek v řádech několika tisíc a sepíše s námi neurčitou smlouvu. Následně je daný člověk zcela nekontaktaktovatelný a my nemáme ani půjčku, ani nemáme peníze. Bohužel, toto je jeden z nejčastějších případů.

https://www.youtube.com/watch?v=G7mfrE5hxVE

Stejně tak nezapomínejte ani na další možnosti toho, jak mohou podvodné půjčky vypadat. V první řadě se jedná hlavně o neférové jednání. Je nám půjčeno méně, než je napsáno ve smlouvě, úrok je jiný než jsme se dohodli a termín splatnosti absolutně neodpovídá tomu, co jsme chtěli.

K tomu přidejte třeba i obrovské poplatky spojené s vyřízením a vyjde vám, že ani tato půjčka pro vás není ta pravá.

Charakteristikou jsou nic neříkající inzeráty

podvodne-pujckyVýše jsme uvedli několik příkladů, jak poznat podvodné půjčky už ve chvíli, kdy dojde k jednání s konkrétní osobou. Identifikovat je ale můžeme už mnohem dříve.

Stačí se jenom zaměřit na konkrétní inzerci. Pokud inzeruje svou nabídku banka nebo nebankovní společnost.

Velmi často je v inzerátech uvedeno jméno konkrétního poskytovatele, je tam uvedena i základní charakteristika, nebo třeba orientační úrokové sazby.

Pokud dojde k tomu, že inzeruje podvodný jednotlivec nebo společnost, mnohdy je to nic neříkající inzerát. Pokud se zaměříme na ty internetové, na ty v novinách, nebo třeba na různých vývěskách, mají mnoho věcí společných.

Je zde hlavně lákadlo spojené s tím, že je nabízena půjčka. Dále už to je jenom telefonní nebo jiný kontakt. Do poslední chvíle tedy nevíte, s kým jednáte. Riziko podvodu je tedy výrazně velké.

Pozor na to, kam voláte

online půjčka po telefonuI na samotná telefonní čísla uvedená ve smlouvách, vizitkách, nebo v inzerci je dobré dát si pozor. Podíváme-li se na férové poskytovatele, je u nich několik jasně daných pravidel. Jejich číslo má formát třeba takový:

  • Běžného mobilního čísla nebo pevní linky
  • Bezplatné linky
  • Barevné linky s pevným tarifem v řádech korun

Podvodné půjčky po telefonu v tomto směru využívají hlavně takové barevné linky, u kterých neplatíme koruny, ale mnohdy desetikoruny nebo stokoruny za jednu jedinou minutu volání.

Můžete tedy počítat nejenom s tím, že vás hovor může vyjít na tisíce korun. Stejně tak můžete počítat i s tím, že se ve výsledku dozvíte jenom to, že telefonicky nic vyřídit nelze. Pokud se ovšem dovoláte tam, kam máte. Mnohdy se dostanete do spleti přepojovaných hovorů, kdy raději zavěsíte. I takto může podvodná půjčka po telefonu vypadat.

Pozor na velmi lákavé nabídky

I ty jsou velmi dobrým znakem toho, že nejde o klasické nebankovní nebo bankovní půjčky, ale že půjde o podvod. V první řadě je třeba říci, že pokud nám někdo nabízí třeba statisíce nebo miliony korun bez jakéhokoliv dokládání nebo ověřování, měli bychom počítat s tím, že nebude vše tak dokonalé, jak na první pohled vypadá.

Pokud vyloučíme mikropůjčky, které něco podobného nabídnou ale v řádech pár tisícovek, je třeba myslet na to, že daná nabídka může být skutečně podvodná. A to jak v tom směru, kdy se nevyhneme poplatkům, tak v tom směru, že ve výsledku nám bude naúčtováno něco zcela jiného, než bylo uvedeno.

Pozor také na tajnůstkáře

Už jednou jsme zmínili, že férový poskytovatel se nestydí za své jméno, ani za své kontaktní údaje nebo webové stránky. Naopak pokud někdo nabízí půjčku s úmyslem vás napálit od samotného počátku, je více než jasné, že byste si měli dát na takového člověka skutečně velký pozor.

I to je znakem podvodní půjčky. Tajit dnes mohou tací soukromí i nebankovní poskytovatelé jak jméno firmy, tak třeba i své sídlo, nemají webové stránky, telefonem jsou barevné linky s drahým poplatkem a vše vypadá velmi podezřele.

Prověřit poskytovatele je snadné

Žijeme v době, kdy na internetu můžeme snadno najít téměř vše. V tomto ohledu není problém zde najít i recenze nebo zkušenosti na konkrétního poskytovatele, který nám padl do oka. I tím lze zjistit, zda bude nabízet podvodné půjčky, nebo půjde o klasický úvěrový produkt.

Rozlišujte však v případě recenzí mezí tím, zda jde skutečně o podvod, nebo jenom o to, že konkrétní žadatel nemusel být spokojený třeba s úrokovou sazbou, nebo nabídkou částek.

4.7/5 - (3 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Marta napsal:

    Jednala jsem s pánem, příjemný hlas, brněnský přízvuk, bohužel podvod!!! Slíbí zajištění úvěru a požaduje zaslání nemalé finanční částky na účet Moneta Bank číslo 222463799/0600 Jakmile peníze složíte, už nekomunikují. Název společnosti neřeknou, nedá se tedy ověřit, zda mají dnes už potřebné povolení ČNB!!! Jde pouze o podvodné lákání peněz!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *