Půjčka na směnku a další lákavé, ale rizikové půjčky

Na co můžeme potřebovat půjčku? Třeba na řešení našich finančních problémů, na koupi auta nebo vybavení domácnosti, stejně jako třeba na financování našeho bydlení. Pokud bychom si segment půjček měli rozdělit do tří hlavních částí, potom můžeme využívat:

  • Bankovní půjčky
  • Nebankovní půjčky
  • Půjčky od soukromých osob

Každý tento zmíněný segment má i svá jasně daná specifika. Začneme-li bankami, tak ty jsou obvykle spojeny s tradicí, férovými a transparentními službami, stejně jako s bohatým výběrem. Jelikož jsou dozorovány mnoha institucemi a úřady, je zde riziko různých podvodů doslova nulové. To už se ale nedá říci o dalších dvou možnostech. Právě zde se kromě férových poskytovatelů objevují také ti nepoctiví. Jak je poznat a na co si dát pozor? Na to se aktuálně zaměříme.

Contents

Jaké půjčky mohou patřit mezi ty rizikové?

Pokud se podíváme konkrétně na to, jaké půjčky mohou být ty rizikové, jsou to především takové, které na první pohled vypadají velmi lákavě. Budeme-li konkrétní, potom mezi takovou možnost půjčky patří třeba půjčky na směnku, stejně jako půjčky bez ručitele, půjčky pro nezaměstnané, nebo půjčky bez potvrzení příjmu. Celý tento segment jasně cílí hlavně na problémové klienty, kterým chce nabídnout řešení aktuální situace. Ne vždy je to ale řešení odpovídající, jelikož mnohdy je daným klientům způsoben další finanční problém.

Šetřete peníze se správnou půjčkou

Velmi podobnou charakteristikou je poté to, že mezi pozitiva s nimi spojená patří třeba jednoduché a rychlé vyřízení bez jakéhokoliv dokládání, možnost získat peníze na účet nebo v hotovosti, stejně jako možnost získat půjčku na cokoliv. Zde však musíme podotknout, že bychom si problémové a příliš lákavé půjčky neměli plést se segmentem mikropůjček. Ty totiž mohou mít podmínky podobné, ale jsou férovým produktem. A to hlavně proto, že nabídnout pouze pár tisíc a tak důkladnější ověřování není třeba. Oproti tomu taková půjčka na směnku může nabízet i statisíce.

Co mohou způsobit?

O jaké možnosti půjček se jedná, tedy již víme. Nyní je třeba zaměřit se na to, jaké nám vlastně mohou způsobit konkrétní problémy. To hlavní, co se nás může týkat, to jsou samozřejmě úrokové sazby. Zatímco u hypoték jsou běžné jednotky procent a u bankovních půjček sazby okolo 10 procent, zde je situace zcela jiná. Konkrétně taková, že se úrok pohybuje i ve vyšších desítkách procent ročně. To logicky znamená, že získanou částku i několikrát přeplatíme. A to může způsobit výrazné budoucí finanční komplikace. I proto je dobré dát si na ně pozor.

Finanční komplikace spojené s nutností dlouhodobého splácení ale nemusí být jediný problém. Stejně tak nám mohou způsobit mnohdy i neřešitelné dluhy. Stačí se opozdit se splátkou a již naskakují poplatky inkasní agentury, která požaduje zaplacení celého zbytku jednorázově. A pokud se tak nestane, dojde k rozhodčímu řízení, rozhodnutí a třeba i následné exekuci. A v rámci celého tohoto procesu je dobré vědět, že z půjčky několika desítek tisíc může být rázem exekuce třeba na sumu, která přesahuji 100 000 Kč.

Pozor je třeba dát také na podvody

Co je se segmentem příliš výhodných půjček také spjaté, to jsou i četné podvody. Ideálním příkladem může být podvod spojený s tím, že zaplatíte prvotní poplatky a následně neuvidíte ani své peníze, ani půjčku. Princip, jak vás podvodníci mohou okrádat, je přitom stále stejný. Mnohdy to začíná jednoduchým inzerátem, jednáním na veřejném místě v kavárně nebo restauraci, a následným předáním peněz v hotovosti. Po pár dnech zjistíte, že znáte jenom vymyšlené jméno osoby nebo společnosti a kontaktní telefon již neexistuje. Bohužel stále je více a více lidí, kteří se takto nechají nachytat.

Je to dáno hlavně tím, že poskytovat nebankovní půjčky dnes může skutečně každý a neexistují zde žádné kontrolní orgány, jako třeba u bank. Je tedy dobré si každou nabídku důkladně zhodnotit a zvážit všechna rizika, která s ní mohou být spjata. Jedině tak neriskujeme, že i my se necháme napálit.

Kde na nabídky rizikových půjček můžeme narazit?

Odpověď je jednoduchá – všude. Lákadla, jako je půjčka na směnku, pro nezaměstnané, nebo bez registrů, jsou dnes viditelná v tištěných médiích, na internetu, stejně jako na inzertních serverech, nebo také na různých vývěsních plochách. Zkrátka poskytovatelé se snaží více a více ulovit další klienty, ze kterých mají nemalé provize.

Je proto dobré věnovat čas tomu, jak vlastně taková nabídka půjčky konkrétně vypadá. Pokud si zmíníme, jak by měla vypadat ta ideální, potom ji identifikujete podle toho, že jsou její součástí:

  • Základní informace o půjčce
  • Informace o společnosti, která ji poskytuje
  • Platné kontaktní údaje

Jak by měla vypadat ta správná půjčka?

Pokud aktuálně o půjčce uvažujete a nechcete se stát obětí podvodu, jakým může být půjčka na směnku a podobné typy, rozhodně je dobré přečíst si i několik informací o tom, jak by měl správný úvěrový produkt vypadat. V první řadě je dobré zjistit, jaké jsou podmínky získání. Pokud jsou příliš benevolentní, může to znamenat velké riziko. Hlavně s ohledem na požadované částky. Zatímco u pár tisíc nemusí být prověřování potřeba, u půjček v řádech desetitisíců a statisíců již příjem budete muset dokládat.

Stejně tak je dobré zaměřit se na to, zda daná společnost má kodex odpovědného půjčování, se kterým souvisí to, že své klienty nechce dostat do větších problémů, než jsou nyní. S tímto zjišťováním ale souvisí i zjišťování jak existence firmy, tak i referencí. Pokud jsou pozitivní, je vše v pořádku. Ty negativní objektivně zhodnoťte, zda se jedná jenom o problém konkrétního klienta, nebo skutečně o riziko spojené s podvodnou nabídkou.

5/5 - (3 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *