Jak vybrat hypotéku na investiční byt?

Takzvané investiční byty jsou v dnešní době velkým hitem. O co se jedná? Jde o běžné nemovitosti, které si však nekupujeme za účelem vlastního bydlení, ale kupujeme si je za účelem toho, že je pronajímáme. A z toho následně těžíme, jelikož máme k dispozici poměrně zajímavý pasivní příjem. Pokud budeme konkrétnější, neměli bychom zapomínat na to, že investiční byt je nejjednodušší koupit z vlastních peněz. Co dělat, pokud je nemáme k dispozici? Potom může pomoci hypotéka. A jak ji vybrat? Na to se podívejme společně.

Contents

Investiční byt nemusíme financovat jenom hypotékou klasickou

Než se podíváme na konkrétní parametry, měli bychom vědět, že existují i různé možnosti hypotečních úvěrů, kterými se můžeme vydat i my. Pokud se na ně podíváme blíže, je třeba říci, že existuje:

  • Klasická hypotéka
  • Americká hypotéka
  • Hypotéka určená pro financování investičních bytů
Koupit investiční byt lze i na hypotéku. Jak ji vybrat?

Koupit investiční byt lze i na hypotéku. Jak ji vybrat?

První možnost si tedy bereme v případě, kdy chceme financovat spíše naše vlastní bydlení. Druhá možnost se hodí především ve chvíli, kdy je naším cílem získat peníze na cokoliv. Investiční byt je tedy ideální financovat právě poslední možností, která tak dokáže nabídnout výhody spojené právě s faktem, na co budeme danou nemovitost používat. A kdo nám s doporučením tohoto úvěru pomůže? Je to třeba bankovní poradce, nebo hypoteční specialista.

Jaký zvolit úrok?

Jak by měla konkrétní hypotéka přesně vypadat, to již víme. Nyní se podívejme společně také na to, jak je to s úrokovou sazbou. Zde určitě není nutné zabíhat do jakýchkoliv detailů. Platí zde stejné podmínky, jako u jakéhokoliv jiného úvěru. Platí tedy, že čím je úrok a RPSN nižší, tím pro nás samozřejmě lépe. Na úrokovou sazbu bychom poté neměli hledět jenom ve chvíli, kdy si půjčku vybíráme. Vhodné je na ni hledět také později, a to třeba ve chvíli, kdy už investiční byt máme a daný úvěr splácíme.

Každá hypotéka na trhu totiž nabídne možnost takzvaného refinancování. A to je spojeno s možností převést naše závazky jinam, díky čemuž primárně snížíme úrokovou sazbu i později. To je také důležitý poznatek spojený právě s úrokem.

Jak velkou hodnotu nemovitosti financovat úvěrem?

To je velmi důležitá otázka. Pokud bychom mluvili o běžném bytě, ve kterém chceme hlavně žít a bydlet, bylo by v podstatě jasné to, že je dobré využít i vlastní prostředky a hypotékou financovat pouze menší hodnotu nemovitosti. Investiční byt ale může mít lehce jiné specifikum. A to konkrétně takové, že se zde snažíme o to, aby nám vydělané peníze získané z nájmu plně pokryly samotnou splátky hypotéky. Byt si tak žije svým životem, hypotéka je splácena a náš život není nijak výrazně omezován. Zde proto doporučujeme půjčit si na investiční byt i sto procent jeho hodnoty. Peníze totiž v tomto případě berete jako poměrně zajímavou investici, což následně zajistí, že ze svých vlastních peněz nemusíte investovat ani korunu. A pokud by nastal problém, máte je k dispozici jako rezervu pro situace, kdy by nájemník přestal hradit domluvené splátky

Jak velkou splátku hypotéky zvolit?

I to je velmi důležitá otázka, pokud máte v plánu investiční byt kupovat. Pokud budeme i zde lehce konkrétnější, nesmíme zapomenout na informaci spojenou především s tím, že by naším cílem mělo být hned několik věcí. A to takových:

  • Nájem by měl pokrýt splátku hypotéky
  • Byt bychom měli pronajímat za v lokalitě adekvátní cenu
  • Myslet bychom měli i na situace výpadku nájmu

Když kalkulujeme se samotným nájmem, nesmíme zapomínat mimo jiné také na to, že do něho počítáme skutečně jenom to, co náleží nám. Do nájmu tedy nepatří třeba poplatky za vodu, elektřinu, nebo fond oprav. Aby pro nás daná investice byla výdělečná, je tedy třeba myslet na to, že by splátky hypotéky měly být vždy o něco menší, než nájemné.

U koho si půjčit?

Poslední otázka se týká situace, kdy vybíráme, u koho si danou hypotéku vzít. Na mysli máme porovnání hlavně mezi bankami a nebankovními společnostmi. Pokud hledíte primárně na rychlou návratnost a výhodnost vaší investice, stejně jako na nízké úrokové sazby, je dobré zvolit banku. Úrokové sazby zde budou zaručeně jedny z nejnižších, i když na samotném počátku je třeba počítat s tím, že můžete být složitěji prověřováni z hlediska vaší bonity. Na druhou stranu dodejme, že kdo hledá investiční byt, ten na tom s bonitou zase až tak špatně nebude.

Dále také nezapomínejme na možnosti nebankovních společností. Ty nabídnou jednodušší a často rychlejší vyřízení, ale problémem mohou být vyšší úrokové sazby. Pokud vše propočítáme do poslední koruny, nemusí u nich dojít ke kýženému efektu, který bude spojený s tím, že pomocí nájmu budou jednotlivé splátky dané hypotéky splaceny. V takovém případě pro nás nastává problém, jelikož daná investice není tak pasivní, jak jsme si sami mysleli.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *