Jak si půjčit na nové auto. Je lepší půjčka nebo leasing?

Na trhu nejsou jenom neúčelové úvěrové produkty, ale také půjčky účelové. S těmi se často můžeme setkat i v rámci pojmu spotřebitelská půjčka. Její charakter je jasný, protože získané peníze musí být použity výhradně na nákup konkrétní věci. Vše je navíc dotaženo k dokonalosti, kdy peníze vůbec nemusí jít přes naši osobu, jelikož jsou zaslány přímo obchodníkovi. A pro nás to znamená, že můžeme odejít s daným zbožím, aniž bychom za něj cokoliv platili. A co si dnes můžeme v rámci daných půjček koupit? Třeba vybavení bytu, elektroniku, dovolenou, ale i auto. A právě na to se zaměříme a porovnáme jak klasickou půjčku, tak i leasing.

Contents

Jaké výhody má půjčka?

Půjčka nebo leasing?

Zde je třeba říci, že ta může existovat jak ve formě zmíněného spotřebitelského úvěru, tak i ve formě úvěru neúčelového. V obou případech si za ni můžeme koupit auto. A to nejenom nové v autosalonu, ale také ojeté v autobazaru. Hlavní výhody jsou dnes jasné – možnost získat daný vůz i bez peněz, a to díky nulové akontaci. Vše samozřejmě vyřídíme přímo ve chvíli, kdy se daný vůz chystáme koupit. Většina společností dnes s poskytovateli spolupracuje a tak s námi sepíší žádost, a do pár desítek minut již můžeme znát výsledek.

Důležitou výhodou je rozhodně fakt, že auto od chvíle koupě patří přímo nám osobně. Půjčka je jenom prostředkem k jejímu získání. Po koupi ho tak standardní cestou přihlásíme na naši osobu. S tím souvisí i fakt, že si sami vybereme pojišťovnu na sjednání povinného ručení a sami zhodnotíme, zda budeme nebo nebudeme chtít havarijní pojistku.

Jaké výhody má leasing?

Samotné sjednání daného úvěrového produktu může být velmi podobné, jako v prvním případě. Pozitivem je určitě to, že dnes nabídnou tuto variantu nejenom banky, ale i nebankovní společnosti. Obecně se pyšní také výhodnější úrokovou sazbou, ale i možnostmi různých daňových odpočtů, což je logicky využíváno hlavně firmami, které si tak mohou jednoduchým způsobem pořídit auto rychle a výhodně. Často je v rámci leasingu k dispozici již sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, stejně jako havarijní pojistka. Jelikož po dobu splácení patří stále úvěrové společnosti, můžeme s autem odjet a ihned a neřešit nutnost přihlášení, nebo jakékoliv jiné formality.

U výhod leasingu ale ještě zůstaneme, jelikož jsou spojeny také s možností využít takzvaný operativní leasing. Ten funguje na principu dlouhodobého pronájmu. Jednoduše tak získáme nový vůz, který nám je v rozmezí 1 – 3 let měněn za aktuální model. Nic nemusíme řešit a jediné, co se nás týká, je měsíční platba. V té mohou být zahrnuty jak poplatky za pronájem, tak i platby za pojistku, stejně jako za případný nutný pravidelný servis spojený třeba s výměnou oleje a dalšími nezbytnostmi.

Jaké jsou nevýhody obou typů financování?

Začneme-li půjčkou, může být nevýhodou samozřejmě vyšší úrok, a to hlavně ve chvíli, kdy využijeme nebankovní společnost. Další nevýhodou může být i fakt, že ačkoliv je auto naše, nemůžeme držet velký technický průkaz. Ten totiž může vyžadovat úvěrová společnost, a to jako ochranu před tím, abychom vůz prodali. To nám je mnohdy zakázáno, a to proto, že daným autem za získané peníze stále ručíme. Samozřejmě pokud TP potřebujeme, například na technickou kontrolu, je nám na pár dní poskytnutý.

U leasingu je jedna hlavní nevýhoda, a ta se týká především pojistek. Ačkoliv se nemusíme starat o jejich sjednání, ne vždy mohou patřit mezi nejoblíbenější. Jelikož je automaticky sjednává úvěrová společnost, nemůžeme ovlivnit jejich výhodnost. Stejně tak málokdy ovlivníme také limity plnění v případě povinného ručení, stejně jako málokdy ovlivníme také spoluúčast u havarijní pojistky. Co poté může být pro mnoho lidí problém, to je i to, že dokud nezaplatí poslední splátku, nejsou reálnými majiteli. Ten je stále psaný na leasingovou společnost.

Jaké jsou podmínky získání?

V obou případech se neobejdeme bez toho, abychom jistým způsobem prokázali hlavně to, že budeme schopni daný automobil jednoduše a bez větších problémů splácet. U běžných žadatelů z řad fyzických osob je nejčastěji požadovanou informací příjem, a to ze zaměstnání. V případě živnostníků to může být hlavně daňové přiznání. Podobně je tomu i v případě, kdy kupujeme auto takzvaně na firmu. I zde je tak třeba doložit především daňová přiznání, která jasně ukazují, jak si daná firma vede a jaké má zisky.

Samozřejmě vše je posuzováno především individuálně a roli hraje několik faktorů, kam patří také cena konkrétního vozu. V obou případech je dobré myslet hlavně na to, že daným vozem za půjčku ručíme. Je tak v zájmu úvěrových společností i bank, aby své investice ochránili. Nutno ale říci, že pokud si půjčujeme přímo na koupi konkrétního vozu, nebo si ho bereme na leasing, jsou podmínky získání jednodušší, než u klasické nebankovní půjčky.

Na co při výběru hledět?

Pokud máte jasno v tom, jestli zvolíte raději půjčku nebo leasing, je dobré také vědět, na co byste měli hledět v rámci samotného výběru. Zde hraje roli hned několik důležitých faktů, a to tyto:

  • Jak vysoký je úrok a RPSN
  • Jak dlouho budete dané auto splácet
  • Jaké jsou reference společnosti, která půjčuje
  • Zda je třeba akontace, a jaká je její výše
  • Jak rychlé je vyřízení

To vše jsou samozřejmě body, které mohou ovlivnit váš konkrétní výběr. Ačkoliv mnohdy budete dělat kompromisy, ideální je stav, kdy ve většině bodů bude úvěr vyhovovat i vám.

4.7/5 - (4 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *