Studentská půjčka – co tento produkt nabídne a jakou má charakteristiku?

Kdo si nejčastěji žádá o půjčku? Jsou to zaměstnanci a podnikatelé. Tedy lidé, kteří mají příjem a u kterých se očekává, že půjčku jednoduše a bez jakýchkoliv problémů získají. Zapomínat však nesmíme na to, že mezi žadatele se mohou počítat třeba také lidé, kteří příjem nemají. Mohou to být nejenom osoby bez práce, ale může se jednat i o studující. A právě těm je určená takzvaná studentská půjčka. V čem konkrétně je výjimečná, jakou má podobu a co nabídne? Podívejte se společně s námi.

Contents

Studentská půjčka u banky

Jedná se o nejčastější a nejznámější podobu daného produktu. Právě banky obvykle dokážou podpořit studenty, a to právě finančně. Výhodou takové půjčky je především to, že obvykle není jakýkoliv problém se získáním, a to i bez nutnosti dokládat příjem. Důležité je to, že daná osoba studuje. Klasická bankovní studentská půjčka je však produktem, který můžeme označit jako účelový, stejně jako ho můžeme označit jako úvěr s postupným čerpáním. A tomu odpovídají také celkové možnosti jeho využití. Pokud budeme konkrétní, nejčastěji lze studentské půjčky využít na:

  • Platbu školného
  • Nákup učebnic, pomůcek a výpočetní techniky
  • Financování věcí souvisejících se studiem – bydlení, strava
Studentská půjčka může pomoci financovat i nákup výpočetní techniky

Studentská půjčka může pomoci financovat i nákup výpočetní techniky

Je více než jasné, že cílem je financovat skutečně studium jako takové. V souvislosti s tím nezapomínejme také na několik dalších výhod, které si banky pro studenty v rámci klasické půjčky připravili. Jedná se třeba o jistoty spojené s jednoduchým získáním, stejně jako možnost odložení splátek. Ty je možné začít hradit až v době, kdy je studium plnohodnotně ukončeno a kdy se ze studenta stává pracující člověk. S touto výhodou ale může souviset i to, že po dobu studia se platbám nevyhnete. Hradíte ale jenom samotné úroky.

Banky nabídnou i několik dalších věcí

Nejsou to jenom klasické studentské půjčky, se kterými mohou banky přicházet. I když na první pohled jsou spojovány s poměrně náročným získáním úvěrových produktů, ve studentském segmentu je tomu zcela jinak. Zde jsou podmínky poměrně benevolentní. V rámci studentských účtů jed totiž i celkem jednoduchým způsobem schvalován kontokorent. A to znamená, že studenti tak mohou získat úvěrový produkt, který není ničím jiným, než zajímavou finanční rezervou, která jim umožní jít v rámci svého bankovního účtu do mínusu.

Zapomenout nesmíme ale ani na další bankovní úvěrový produkt, který by se dal charakterizovat jako studentská půjčka. O jaký konkrétně se jedná? Je to kreditní karta. Tedy úvěrový produkt, který má podobnou charakteristiku, jako kontokorent. Není ale svázán s klasickým bankovním účtem, jelikož se jedná o úvěrový produkt, jehož charakteristikou je to, že je zřízen speciální účet ke kartě, na kterém se čerpá výhradně jenom do mínusu.

Jak je na tom nebankovní segment?

I nebankovní segment může nabídnout produkty, které jsou určené studentům. Nutno ale říci, že přímo na ně cíleny nejsou. Z toho jasně plyne i celková charakteristika daných úvěrových produktů. Ten, který je možné charakterizovat jako půjčky pro studenty, je takzvaná mikropůjčka. Jedná se o úvěrový produkt, který je dostupný v řádech několika tisíců, a to s krátkodobou splatností, v řádech několika měsíců. Tento úvěr má hned několik konkrétních výhod, kam se řadí:

  • Benevolentní vyřízení samotné žádosti
  • Peníze na účtu ještě v den žádosti
  • Jednoduché online vyřízení

Samozřejmě musíme dodat, že tento typ úvěru se studentům hodí spíše ve chvíli, kdy je třeba něco na poslední chvíli zaplatit a oni již nevědí, odkud brát. Dále je třeba dodat i to, že tento typ úvěru může být i značně nevýhodný. Existují sice i možnosti, jak mít první půjčku zdarma, ale zde je třeba počítat především s tím, že je nutné tento úvěr splatit do stanoveného termínu.

Jsou i další možnosti?

Už v podstatě nikoliv. Na druhou stranu se studenti mohou k penězům dostat i jiným způsobem. A to tak, že využijí různá stipendia. Zde je třeba říci, že ty jim může dát i samotná škola. Známé je třeba ubytovací stipendium, stejně jako to klasické, které je spojeno třeba s hrazením nákladů za školné. Zde už to přirozeně není studentská půjčka, ale peníze, které není nutné vracet. Zároveň ale nesmíme opomenout informaci o tom, že získání některých stipendií je rozhodně mnohem náročnější, než získání některé z půjček, které jsme uvedli výše. I proto mnoho studentů raději sáhne po úvěrovém produktu, a to i za cenu toho, že je méně výhodný.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *