Investiční trojúhelník: základy investování, které byste měli znát

Investice jsou způsobem, jakým se snažíme zvýšit hodnotu svých peněz nebo alespoň ochránit své úspory. U investic se sledují tři základní parametry: výnos, riziko a likvidita (tedy schopnost přeměnit investici zpět na peníze v hotovosti). Obvykle platí, že čím vyšší je riziko, tím vyšší může být také výnos – ale i ztráta. Pokud tedy investujeme, nesmíme se zaměřit pouze na jeden z těchto parametrů, ale rovnou na všechny tři.

Výnos

To, co nejvíce lidí zajímá, je právě výnos. Když někam vložíte peníze, musíte se jich na určitou dobu vzdát. A za to chcete dostat samozřejmě zaplaceno. Existují investice, které jsou vysoce rizikové, ale mohou nabídnout největší výnos. Pak jsou investice, které nejsou rizikové – například investiční mince, zlato, investiční stříbro – ale vaše úspory nijak dramaticky nezhodnotí. O nich můžeme přemýšlet jako o jakémsi ochránci úspor. Zejména v době vysoké inflace je dobré nenechat své peníze jen tak ležet na účtu.

Likvidita

Z investičního trojúhelníku je právě likvidita nejvíce podceňovaným parametrem. Zjednodušeně řečeno je likvidita čas, za který proměníte dané aktivum (tedy to, do čeho jsme investovali) zpět na finanční hotovost. Omezení likvidity může být absolutní (k penězům se nedostanete před splatností v žádném případě), omezená (peníze za aktivum získáte dříve, ale bude vám vyměřena určitá sankce) nebo přirozená (chvíli trvá, než se aktivum – například nemovitost – prodá). Vysokou likviditou se mohou pochlubit drahé kovy, jako je zlato či stříbro.

Riziko

Riziko je velmi důležitým faktorem, protože slibovaného zisku nemusí být vůbec dosaženo. Existují celkem tři druhy rizik: tržní, inflační a kreditní riziko. Tržní riziko znamená, že investice kolísá v čase. Mohou za to různé faktory – ekonomické, zákonitosti trhu, ale v případě akcií například také to, jak si daná společnost stojí na trhu (nakolik se jí důvěřuje). Inflační riziko znamená, že investice nemusí překonat míru inflace. Kreditní riziko ovlivňuje zejména dluhopisy a znamená, že emitent (ten, kdo vydal) dluhopisu zanikne před termínem splatnosti.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *