Jak koronavirus ovlivnil cestovní pojištění?

Koronavirus ovlivnil náš život v mnoha směrech. A nejen nás, ale také mnoho oblíbených podniků, institucí a třeba i pojišťoven či bank. Právě kvůli nemožnosti cestovat za hranice klesl počet uzavřených cestovních pojištění ze dne na den téměř na bod mrazu. Jak ho koronavirus zasáhl?

Cestovní pojištění představuje finanční jistotu na cestách, pokud se zraníte nebo budete potřebovat zdravotní pomoc. Jelikož je zdravotní péče v zahraničí často mnohem dražší než u nás, celou dovolenou vám dokáže hodně prodražit i obyčejná bolest zubů. A s kartičkou pojištěnce, která sice platí ve státech EU, zabodujete pouze ve veřejném zdravotnictví. U soukromého lékaře ji neuplatníte. Vždy si proto před cestou sjednejte i cestovní pojištění, abyste ulevili své peněžence v případě zdravotního ošetření v zahraničí.

Cestovní pojištění a koronavirus

Koronavirus a onemocnění covid-19 nám téměř ze dne na den zablokovaly hranice a uzavřely nás doma. Zda a kam se budeme moci podívat alespoň v létě zatím není jasné. Ale pravdou zůstává, že cestovní ruch byl koronavirem a zejména pak opatřeními s ním souvisejícími postižen opravdu velmi tvrdě.

V současné chvíli si cestovní pojištění samozřejmě můžete sjednat stejně jako doposud. Ale ve srovnání cestovního pojištění v současnosti a v době před koronavirem jsou jisté rozdíly. Jedním z těch nejzásadnějších je, že pokud se vypravíte do země, která je či byla hodně zasažena koronavirem, nemusí vám v rámci cestovního pojištění proplatit léčebné výlohy spojené s rizikem této epidemie. Mezi takové země bude pravděpodobně patřit Španělsko, Francie, USA, ale třeba i Velká Británie a Brazílie.

Riziko krytí záleží na pojišťovně

Před cestou do zahraničí si vždy projděte informace konkrétní pojišťovny o tom, jaká rizika kryje. Některé pojišťovny totiž mohou pokrýt právě i riziko spojené s výskytem nemoci covid-19. Některé mohou pojistné plnění krátit a některé ho poskytovat nebudou vůbec.

Proč to tak je? Země nejvíce postižené epidemií se přesunou do seznamu „země se zvýšeným bezpečnostním rizikem“.

Než pojedete do zahraničí

Pokud už plánujete dovolenou v zahraničí a vyrazit se chystáte jen co se otevřou hranice, zjistěte si všechna opatření platná v zemi, kam se chystáte. Zejména se zaměřte na podmínky vstupu a odchodu ze země, nutnost karantény nebo negativního testu a dalších potřebných dokladů, kterým může být například doklad o tom, že do země vstupujete z důvodu hospodářské činnosti (jedete na dovolenou). Stejně tak myslete na to, že Ministerstvo zahraničí nebude ani v létě doporučovat cesty do silně zasažených zemí a nemusí vám být poskytnuta pomoc s návratem, když se do této země vydáte na vlastní pěst.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *