Jak funguje odškodňování pracovních úrazů – pojišťovna versus Státní úřad inspekce práce

Pracovní úrazy nejsou ničím příjemným, nicméně jsou bohužel naprosto běžnou součástí života. Správný zaměstnavatel nastaví svým zaměstnancům takové podmínky, aby docházelo ke zraněním co nejméně. Jak vypadá praxe v odškodňování zaměstnavatelem v případě nehody?

Nebojte se ozvat v případě nečestného jednání

Navzdory obecnému mýtu a jednání některých pojišťoven nemají tyto instituce právo rozhodovat a zkoumat, zdali se jedná či nejedná o pracovní úraz. V tomto ohledu se dost jasně vyjádřil nedávno Státní úřad inspekce práce. Jediným rozhodujícím faktorem v této oblasti je totiž zaměstnavatel, jenž musí sám určit, zdali se opravdu přihodila nehoda v pracovní době. Své rozhodnutí poté pouze interpretuje dále. Nenechte se tedy rozhodit chybnými kroky pojišťoven. Tvrzení zaměstnavatele může následně přezkoumat pouze soud.

Problémovou situací se může také stát krácení nebo úplné odmítnutí odškodnění pracovního úrazu zaměstnavateli ze stran pojišťoven. V takovém případě směřují kroky zaměstnavatele k soudu, kde příslušnou instituci zažaluje. Soudní proces může samozřejmě zahájit i ošizený zaměstnanec a dát svého zaměstnavatele v případě potřeby k soudu.

Prevence je nejdůležitější

Ještě před samotným řešením případných problémů je vhodno dbát na dostatečnou prevenci rizik BOZP. Prvním krokem je vzájemná shoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Ta totiž dokáže odvrátit jakékoliv problémové jednání a následné tahanice s pojišťovnami a soudy. Základem je samozřejmě správně nastavená smlouva. Věřte, že v případě konfliktu mohou obě strany tratit.

V případě nespokojenosti se totiž zaměstnavatel ocitne mezi mlýnskými kameny a musí se rozhodnout buď pro spory s pojišťovnou, či pro boj se zaměstnancem. To je velmi nezáviděníhodná situace, ale vždy je v ní lepší stát na straně rozhodnutí pojišťovny a řídit se dle ní.

Předejděte nehodám

Základem všech majitelů firem se zaměstnanci by se měla stát vhodná BOZP. To znamená pravidelné poctivé školení zaměstnanců, plné vedení agendy a veškeré dokumentace, včetně vhodného uzpůsobení pracovní plochy. Jedině tak budete plně chránění v případě jakýchkoliv nehod, které se prostě čas od času stávají.

Divili byste se, ale mnoho zaměstnavatelů ani nedokáže správně definovat, co je pracovní úraz. Takoví lidé se poté nemohou divit případným problémům a tahanicím. Pokud chcete předejít nehodám, obraťte se na odborníky v oblasti bezpečnosti práce. Doporučit můžeme rozhodně společnost PREVENT, která je schopna kvalitně zajistit veškeré potřebné oblasti.

Jestli se svěříte do její péče, můžete se těšit na komplexní pracovnělékařské služby, školení, administrativu a poctivé splnění všech ostatních oblastí ve světě bezpečnosti práce. Díky tomu budete dobře chránění před nehodami a tahanicemi.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *