Investiční makléř – potřebujete ho, a jak ho vybrat?

Když máte k dispozici volné peníze, není úplně ideální nechat je jenom ležet a nic s nimi nedělat. Jednou z alternativ, jak získat alespoň něco navíc, je spořicí účet. I o něm ale musíme říci, že nepřinese takové zhodnocení, jako klasické investice. Ty jsou dnes velkým hitem a zároveň i možným rizikem. Kdo nemá zkušenosti, ale ani čas řešit vše svépomocí, tomu může být nápomocen investiční makléř. O koho přesně se jedná, v čem může pomoci a podle čeho vybírat toho pravého? V tom všem vám dokážeme velmi dobře poradit.

Contents

Kdo je investiční makléř?

Představte si sebe, jako člověka, který má volné peníze, ale zároveň má minimální zkušenosti spojené s tím, jak je zhodnotit. Nezná nic, co se trhů týká, ani možnosti investic. A právě pro takovou osobu je investiční makléř jasnou volbou. Jde o profesionála, který v první řadě:

  • Představí možnosti investování
  • Zhodnotí možná rizika
  • Poradí, jak rozložit kapitál
Správný investiční makléč doporučí ty nejlepší investice

Správný investiční makléč doporučí ty nejlepší investice

Investiční makléř tedy může být osobou, která nabízí dobré poradenství spojené s tím, kam peníze vložit. Kromě této možnosti ale jsou i situace, kdy jim lidé přímo svěří své peníze a dále se o ně nestarají. To je vhodné pro velmi vytížené osoby, které chtějí investovat, ale nemají na to čas, ani se nechtějí nic učit. Předají tak své peníze někomu třetímu a ten za ně vše realizuje. A jak daného makléře vybrat správně? Jdeme na naše rady a tipy.

Poptejte se u svých známých

Máte přátele, kteří také mají nějaké ty volné peníze a rozhodli se je investovat? Možná právě oni již investičního makléře mají. Pokud je tomu tak, ptejte se jich na různé zkušenosti a spokojenost. Pokud je vše pozitivní, dá se říci, že máte jasně vybráno. Nechte si danou osobu doporučit a váš výběr je u konce. Bohužel, ne vždy to jde takto lehce a tak se mnohem pravděpodobněji dostanete do situace číslo dvě, která je spojená s následným výběrem.

Pátrejte po internetu

Dobrý investiční makléř by rozhodně měl být na internetu. A to buď v rámci různých katalogů, tak samozřejmě by měl mít i webové stránky. Udělejte si proto seznam těch, kteří dané služby ve vašem okolí nabízejí. Jednoduše si napište jejich jména a případné další identifikátory. Budou se vám hodit v následujícím kroku výběru.

Nejenom, že investiční makléř bude na internetu k dohledání. Online totiž máte možnosti i jednoduše zjistit, jaké na něho jsou reference a hodnocení. A to vám pomůže v tom, že si jednoduše vyfiltrujete, zda jsou s ním jiní klienti spokojeni, nebo spíše nespokojeni. Pokud druhá možnost, nemá cenu s ním ztrácet čas a ze svého seznamu ho raději vyškrtněte.

Naplánujte si schůzku

Máte seznam těch, kteří vám vyhovují podle referencí? Pokud ano, není nic jednoduššího, než je začít postupně kontaktovat a plánovat si schůzky. I zde se vám jistě vyfiltrují ti, kteří již budou obsazeni, nebo ti, se kterými bude složitá domluva. Je dobré vědět, že takový investiční makléř, který na vás nebude mít čas, je skutečně k ničemu.

Nyní pojďme k samotné schůzce, ze které byste měli mí pozitivní dojem. Nejenom, že by měl investiční makléř působit jako osoba, která věcem rozumí. Měl by také umět vám jako investorům vše vysvětlit tak, abyste to pochopili i vy. Tedy lidsky, jako úplnému laikovi. U těch, ze kterých tento pocit nemáte, buďte na pozoru, jelikož v rámci budoucího investování nebudete vědět nic z toho, co vám říkají.

Něco si nastudujte

Na schůzku je dobré přijít s několika znalostmi, které vám pomohou zjistit, zda jde o makléře skutečně dobrého. Mezi to, co se vyplatí znát, jsou fakta spojená s diverzifikací – tedy s tím, že byste nikdy neměli vložit veškeré peníze takzvaně na jednu kartu. Stejně tak by správný makléř měl trvat na vašich finančních rezervách. Opomíjet nelze ani to, že různé návrhy investic bude volit podle toho, v jakém dlouhodobém horizontu budete chtít investovat. Příkladem je rozdíl mezi spíše krátkodobým fordem a spíše dlouhodobým držením akcií. Pokud se u toho, co vám řekne makléř a co se dočtete na důvěryhodných zdrojích, shodnete, je zde jasný důkaz toho, že daná osoba dobře ví, o čem mluví.

Sdělte své požadavky a nechte si zpracovat návrhy

Máte vybrané favority, kteří na vás působí celkem dobře? Pokud ano, je dobré začít ptát se konkrétněji. Tedy začít s tím, co vlastně byste chtěli. Sdělení svých jasných požadavků by mělo být vždy spojeno s úspěšnou a dobrou spoluprácí. A jaké jsou věci, které by investiční makléř měl znát a vědět?

  • Výše kapitálu, který chcete zhodnotit
  • Výše rizika, které chcete podstoupit
  • Výše zhodnocení, kterého chcete dosáhnout

Na základě těchto informací by vám již měl makléř zpracovat určité návrhy a postupy, které budou vycházet z vašich požadavků a budou zároveň spojeny s jeho nezbytnými zkušenostmi v daných oblastech. Mělo by být jasně vidět, že jeho návrhy budou skutečně spojeny s finančním trhem. Pokud bude jeho návrhem životní pojištění a další podobné návrhy, raději od něj dejte ruce pryč.

Zajímejte se i o jeho odměnu

Co je nezbytné při výběru investičního makléře také zohlednit, to je rozhodně výše jeho odměny. Zde buďte obezřetní, jelikož možnosti financování jsou různé. Pokud bude placený někým, a to provizně, není to správná volba. Správného investičního makléře byste vždy měli platit vy, jelikož jedině tak b bude reálně pracovat skutečně právě pro vás. Ideálním modelem spolupráce je ta, když si bude brát procenta z vašeho zisku. To znamená, že jeho cílem bude co nejvyšší možné zhodnocení, protože i na něm on vydělá. Výhodou pro vás bude to, že v případě ztráty nebude ještě prohloubena právě o jeho mzdu jako takovou.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *