Start investování – co vše je třeba zohlednit?

Máte peníze navíc a nechcete, aby jenom leželi na běžném, nebo spořicím účtu? Trendem posledních let je rozhodně investování. Cest, jakými se můžete vydat, je skutečně celá řada. A to jak s ohledem na to, zda vsadíte na své znalosti a dovednosti, tak i s ohledem na to, zda využijete služeb finančního poradce. Stejně tak máte na výběr i v souvislosti s tím, jaké v současném světě existují s ohledem na to, kam můžete své finance vložit. Oblíbené jsou třeba:

  • Investice do různých fondů
  • Investice do pojistných produktů
  • Investice do nemovitostí a drahých kovů
Plánujete start investování? Ujasněte si časový horizont

Plánujete start investování? Ujasněte si časový horizont

Kromě toho, že je třeba vše promyslet, je nutné položit si i několik dalších otázek, které start investování provázejí. Podívejte se na ně s námi a budete mít jistotu, že váš první krok bude skutečně ten správný.

Contents

Zohledněte, jak dlouho budete chtít investovat

První otázka, kterou je třeba si položit, se musí týkat toko, jak dlouho budete chtít investovat. V praxi mluvíme o tom, že by vás měl zajímat takzvaný investiční horizont. Ten může mít hned několik podob. Tou první podobou je rozhodně to, že byste si měli ujasnit, kdy zhruba budete dané peníze potřebovat. Pokud jste v situaci, že v následujících pěti až deseti letech nebudete žádný větší výdaj plánovat, měl by být daný horizont spojený právě s touto dobou. Věcí, co ho ovlivňuje, je dnes více než dost. Může jít třeba o vaše bydlení, založení rodiny, ale stejně tak má vliv na investiční horizont i váš věk.

Dále při volbě délky investování zohledněte i to, jaké riziko je s konkrétní dobou spojeno. Je třeba říci, že u krátkodobých investic je často nejvyšší, jelikož různé výkyvy mohou znamenat, že o podstatnou část peněz můžete i přijít. Ideálním příkladem jsou třeba nemovitosti, nebo i zlato, které sice dlouhodobě roste, ale výkyvy zde jsou. Podívat se můžeme také na oblast akcií. U krátkodobých investic je riziko ztráty ve výši i několika desítek procent. Pokud se horizont zvyšuje, může dané riziko jenom lehce překračovat deset procent. I toto je dobré zohlednit.

Start investování by měl být spojený s myšlenkou na pozdější využití peněz

Už v době, kdy se rozhodnete investovat, byste měli mít jasno o tom, na co budou vaše finanční prostředky použity. Zde je třeba říci, že peníze vydělané investicí by neměly být nutně používány na různé konzervativní věci, jako je třeba financování bydlení. Důvodem je to, že investice s sebou přináší určitá rizika. A pokud nevyjde, rázem je pryč i možnost toho, že si za peníze koupíte byt, nebo dům. Pokud jde právě o konzervativní využití peněz, je dobré volit spíše spořicí produkty, kde je jistota toho, že o své peníze nepřijdete. Ty investované je dobré využít i trochu odvážněji. Samozřejmě do bydlení je lze vložit také, ale to by nemělo být primárním cílem. Tím může být třeba to, že si za ně koupíte lepší automobil. Pokud se investice nepodaří, koupíte si vůz standardní, v základní výbavě. Takto je třeba i investic smýšlet.

Důležité je mít jasno také o investované částce

Pokud jde o start investování, je třeba myslet na to, že největší chybou je to, snažit se do investice vložit co možná nejvíce finančních prostředků. Proč je právě tento krok chybou? Jelikož se může stát, že se vlivem toho dostaneme do problémové finanční situace. Z ní vzejde to, že investici budeme muset utnout. A s tím může být spojeno jak riziko toho, že nic nevyděláme, ale i riziko penále a poplatků. Jak tedy správně rozdělit peníze, které nám ve formě výplaty přijdou? Ideální je vytvořit si tři hromádky:

  • Peníze potřebné na klasický chod domácnosti a běžné výdaje
  • Peníze určené do rizikového fondu v případě nečekaných výdajů
  • Peníze určené na jednotlivé investice

Roli by mělo hrát při tvorbě částky i to, jak pracujete, kde pracujete a jaké jsou vaše budoucí vyhlídky. Jako zkušený zaměstnanec, který v rámci firmy stoupá výše, máte určitě mnohem více jistot, než nováček, který stejně jako spousta jiných nastoupil na celkem nekvalifikovanou pozici a tak ve vzduchu stále může hrozit riziko, že bude jeho pracovní poměr ukončen.

Berte v úvahu i vás stávající majetek i závazky

I ten je třeba zohlednit, pokud o investicích uvažujete. Důvode je samozřejmě velmi prostý. Pokud je váš majetek poměrně rozsáhlý a po finanční stránce máte různorodých věcí celkem dost, je více než jasné, že jste na tom po finanční stránce celkem dobře. I z toho důvodu pro vás mohou být vhodné investice spojené s jednorázovými vklady, ve větších finančních částkách. Pokud ale s ohledem na svůj majetek nemáte zase až tolik hmotných statků, je lepší volbou investovat v pravidelných měsíčních intervalech, a to podle toho, jak jsme radili výše. Pokud v rámci investic využíváte služeb finančních poradců – tedy těch zkušených, je určitě dobré aby i oni o vašem majetku věděli.

Nejenom majetek, ale i závazky je důležité brát v potaz. Na mysli máme samozřejmě dluhy. Těmi jsou třeba i půjčky, nebo hypotéka. V takovém případě doporučíme místo investování dané peníze využít na předčasné splacení a tím se dostat co nejdříve na nulu. Teprve poté je možné jít cestou investic. Jaký je důvod? Opět již několikrát zmíněné jistoty.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *