Danění investic je vaší povinností. Co vše je třeba zdanit?

Investujete své peníze? A to samozřejmě za účelem jejich zhodnocení? Pokud ano, nezapomínejte také na to, co je vaší konkrétní povinností. Tou je danění investic. Jelikož se jedná o příjem, je třeba myslet na to, že ho musíte danit jako každý jiný. Na druhou stranu existují i výjimky, což je dobré vědět. Podívejte se společně s námi na hlavní fakta, která jsou s daněmi u investic spojena.

Nejprve ještě trochu teorie. Pozitivem je určitě to, že se daný příjem hodnotí stejně, jako jakýkoliv jiný příjem fyzických osob. Daň je tedy ve všech případech jednotná, a pokud se podíváme na její výši, tak je 15 procent. To je dobré si zapamatovat, a jakmile budete mít ze svých investic zisk, je třeba ho snížit o tuto daň. Je však nutné myslet na to, že různé příjmy se mohou danit podle různých kategorií. A to těchto:

  • Příjmy z kapitálového majetku
  • Příjmy z nájmu
  • Ostatní příjmy

Contents

Nemovitosti

Nejprve se podívejme na jednu z nejznámějších možností investic, kam se řadí investice do nemovitostí. Zde je třeba říci, že je určená každému, kdo má větší kapitál, nebo se rozhodne nákup takové nemovitosti financovat pomocí hypotéky. Když se společně podíváme na danění investic právě tohoto konkrétního typu, rozhodují dvě věci. Pokud je nemovitost prodávána, je třeba myslet na to, že se jedná právě o příjem z nájmu a tak se příjmy daní podle paragrafu devět zákona o daních z příjmů.

Danění investic je v naší zemi povinností

Danění investic je v naší zemi povinností

Co ale ve chvíli, kdy se jednalo o investici dlouhodobějšího rázu? Tedy takovou, že jste nemovitost koupili a následně za účelem zisku prodali? V takovém případě je nutné vše danit podle paragrafu číslo deset zákona o daních z příjmu. Sem se řadí právě ostatní příjmy, které se do jiných kategorií nedají napasovat.

Akcie a dluhopisy

Velmi oblíbená forma investic hlavně v poslední době, kdy nákup cenných papírů láká i méně zkušené investory. Pokud patříte do této kategorie, tak možná nevíte, jaké je danění investic v tomto případě. Pokud vám jsou vypláceny dividenty, nebo vám jsou vypláceny úroky, pamatujte na paragraf osm. Ten je spojený právě s příjmem kapitálového majetku. V praxi tedy mluvíme o situaci, kdy stále vlastníte konkrétní cenný papír a na tomto základě vám je vyplácen i pravidelný zisk.

Co ale v případě, kdy se rozhodnete daný cenný papír prodat? V taktovém případě nezapomeňte na to, že se řadíte již do segmentu paragrafu deset. Tedy do ostatních příjmů. Zde už je to podobné, jako v případě nemovitostí. Co získáte, to musíte zdanit patnáctiprocentní daní.

Danění investic se týká také půjček, nebo fondů

Tyto možnosti můžeme v dnešní době rozhodně zařadit do skupiny modernějších investic. Pokud jde o investování do fondů, tak je spojeno hlavně s bankovním segmentem. Když jde o investice do půjček, tak jsou jasnou volbou takzvané P2P půjčky. Jedná se o celkem zajímavý koncept založený na tom, že lidé půjčují lidem. Když se podíváme na to, jak vše funguje, není to zase až tak složité:

  • Zájemci o půjčku vystaví svou žádost
  • Investoři žádost zafinancují
  • Žadatel dostává peníze a investoři úroky

Jelikož nyní mluvíme o danění investic, je nutné uvést kategorii, do které tyto investice spadají. Zde je to poměrně jednoduché, jelikož se jedná o příjem z kapitálového majetku, protože jde o vyplácení úroků, které jsou následným ziskem před zdaněním.

Prodej cenných papírů nemusí být v některých případech daněn

Když o danění investic mluvíme, je třeba znát také konkrétní výjimky. Ty první se týkají cenných papírů a také jejich prodeje. Zde je třeba dodržet primárně jeden velmi důležitý limit. Tím limitem je suma 100 000 korun českých a váže se vždy ke konkrétnímu zdaňovacímu období – tedy nejčastěji ke konkrétnímu roku. Pokud dojde k tomu, že jsou v daném roce prodány cenné papíry do této konkrétní hodnoty, tak se daň z příjmu platit nemusí.

Pamatujte však na to, že se jedná o hodnotu jednoho obchodu, tedy jedné transakce. Těch může být doslova neomezeně, v různých hodnotách. Počítá se suma, kterou vyděláte. Tedy v podstatě obrat – částka, která vám přijde na účet. Pokud je během roku do 100 000 Kč, tak se daň neplatí. Pokud je vyšší než tato suma, je nutné ji zaplatit. Mnoho lidí se mylně domnívá, že jenom z rozdílu – tedy sumy nad sto tisíc. To ale není pravda, jelikož je nutné zaplatit daň z celé sumy. I kdyby byla 100 001 Kč.

Roli hraje i časové období

U cenných papírů ještě zůstaneme, protože zde je v rámci danění investic ještě jedna poměrně zajímavý výjimka. A ta se týká toho, že je nutné hledět také na časové období. A to je v této situaci tříleté. Pokud je doba mezi nákupem a prodejem kratší, než lhůta tří let, platí výše uvedené. Co když je ale dané doba delší? A to dále už zcela neomezeně? Danění investic zde vychází vstříc vám jako investorům. Ať už prodáte cenné papíry v jakémkoliv objemu, jste od daně z příjmů osvobozeni. Zajímavou perličkou na závěr je to, že do roku 2014 byla tato lhůta podstatně kratší – bylo to pouhých 6 měsíců, tedy jenom polovina kalendářního roku. To i v praxi znamenalo, že se dané dani z prodeje vyhnula téměř většina klasických investorů, kromě krátkodobých spekulantů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *