Hrozí zdražení půjček? Zjistěte to společně s námi

Pokud má něco vliv na úrokovou sazbu u půjček, je to primárně poskytovatel. Když nesklouzne k lichvářství, ale drží své úroky na přiměřené výši, je jenom na něm, jak velký úrok lidem nabídne. Jde ale jenom o částečnou pravdu, jelikož když se podíváme na současné poskytovatele, může je ovlivňovat také Česká národní banka. A na základě toho, co udělá ona, už zdražení půjček může reálně hrozit.

Contents

Bankovní rada zvedá úrokové sazby

Podívejme se na to, co udělala Česká národní banka v posledních dnech. Bankovní rada se totiž rozhodla k tomu, že zvýší úrokové sazby. A to je zpráva, která může úvěrovým trhem poměrně výrazně zahýbat. A to hlavně proto, že někteří úvěroví poskytovatelé jsou na České národní bance závislí. Jednoduše proto, že si od ní mohou půjčovat peníze, které následně poskytují třeba svým klientům. A to, že jim banka půjčí méně výhodně, může znamenat to, že následně bude méně výhodná půjčka nabídnuta i klientům.

O jaké zvýšení se jedná?

Zajímají vás konkrétní hodnoty? Ty jsou poměrně důležité, jelikož podle nich lze posoudit, zda ke zdražení půjček dojde, nebo nikoliv. Jedná se o navýšení všech dvou úrokových sazeb, které Česká národní banka má stanoveny. A to takto:

  • Repo sazba z 0,05 na 0,25 procenta
  • Lombardní sazba z 0,25 na 0,5 procenta
Je třeba se obávat zdražení půjček? Pokud ano, tak těch bankovních

Je třeba se obávat zdražení půjček? Pokud ano, tak těch bankovních

Pokud se podíváme na to, která je důležitá v souvislosti s úvěrovými produkty, potom je to druhá jmenovaná, tedy lombardní sazba. Právě toto je ona sazba, za kterou si dnes mohou komerční banky na našem trhu půjčit od ČNB. Jak je patrné, jedná se o poměrně vysoký nárůst a půl procenta je v tomto ohledu i dost peněz.

Poměrně ojedinělý krok

Když se na zvýšení sazeb ČNB podíváme blíže, je třeba říci i to, že se jedná o celkem ojedinělý krok. A to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je to, že je jedinou centrální bankou v Evropské unii, která v tomto období daný sazby zvedla. Všechny ostatní v daných zemích nic nemění, a podle jejich vyjádření ani nebudou.

Dále připomeňme, že tento krok musíme označit za unikátní i proto, že od posledního zvýšení uběhla velmi dlouhá doba. Když se zvýšily sazby naposled, tak to bylo na začátku roku 2008. Když se za tímto obdobím ohlédneme, tak ke zdražení půjček skutečně došlo. Dá se tedy očekávat vývoj, který bude podobný.

Zdražení půjček se dotkne jenom několika segmentů

Pokud vás zajímá, jakých segmentů se může zdražení půjček dotknout, a to právě v souvislosti se zvýšením sazeb u ČNB, určitě se nejedná o všechny oblasti. Nejprve se podíváme na to, jakých možností se to skutečně dotkne a potom na ty, kterých ne. Zdražení tedy můžete očekávat u variant, jako jsou:

A kde naopak můžete čekat výhody spojené s tím, že se úrokové sazby nepohnou? Jsou to segmenty, kde si poskytovatelé od ČNB peníze nepůjčují. Buď to jsou nebankovní půjčky, kde se peníze čerpají z vlastních zdrojů, nebo se jedná o P2P půjčky. Ty jsou unikátní v tom, že se na ně skládají jednotliví lidé. Říci o nich tedy musíme to, že se jedná o půjčky od lidí, kde kapitál tvoří jednotliví investoři, nikdo jiný.

Zdražování končit nemusí

Pokud se podíváme na aktuální postoj České národní banky, ta nevylučuje, že se nemusí jednat o zdražování poslední – pokud jde o krátkodobý horizont. Jde to hlavně z důvodu dvouprocentní inflace, ale i z důvodu poměrně velkého růstu české ekonomiky. Říci ale musíme, že konkrétní rozhodnutí o zdražování v budoucnu nebude přímo na ČNB, jelikož ta potvrdila, že ve svých rozhodnutích počká i na to, jaké kroky má v plánu Evropská centrální banka.

Bankovní segment se znevýhodňuje

Na co daná situace jasně ukazuje? Že bankovní půjčky, které byly dlouhou dobu považovány jako vzor výhodnosti, se stále znevýhodňují. V minulosti to byly třeba hypotéky, u kterých se nejenom zpřísnily podmínky pro získání, ale i v rámci úrokových sazeb tyto hodnoty vyskočily nahoru. Nyní něco podobného může hrozit i u spotřebitelských půjček. Ty se tak mohou stále více přibližovat těm nebankovním, které navíc zaujmou spíše jednodušším získáním. Očekávat se dá i to, že žně bude mít segment P2P půjček.

Jak se zachovat?

Pokud nad půjčkou přemýšlíte, je dobré si raději pospíšit, jelikož riziko zvýšení úrokových sazeb může být skutečně aktuální. Proto je dobré využít současných možností. A co když půjčku nebo půjčky máte? Zvažte refinancování půjček, nebo konsolidaci půjček. I z toho důvodu, že celkové zdražení může mít vliv i na tyto úvěrové produkty. Pokud chcete svou stávající půjčku zvýhodnit, podaří se to nyní více, než v budoucnu.

Na druhou stranu se do půjček nevrhejte bezhlavě. Pokud peníze akutně nepotřebujete, ale daná doba nastane až za pár měsíců, je lepší počkat. Ono zdražení půjček, které se očekává spíše menší, pro vás bude více akceptovatelné, než situaci spojená s tím, že se nyní rozhodnete pro půjčku, kterou si nejenom vezmete bezhlavě a ve spěchu. Počkat pro vás bude lepší i proto, že vám na účtu nebudou ležet peníze, které třeba i pár týdnů i měsíců nevyužijete.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *