Půjčky od lidí – výhody a nevýhody

Když uvažujete nad půjčkou, jistě znáte dvě hlavní možnosti, které aktuálně dominují. Mohou to být bankovní půjčky, stejně jako to mohou být nebankovní půjčky. Obě dvě zná dnes téměř každý, kdo si někdy o úvěr žádal, nebo žádat bude. Připomeňme však, že hitem poslední doby je i kategorie číslo tři. Jsou to půjčky od lidí. Jistě jste o nich již slyšeli. Podívejte se s námi na to, jakou mají charakteristiku, ale i pozitiva, stejně jako negativa.

Contents

V čem jsou půjčky od lidí unikátní?

Podívejme se nejprve na to, v čem se od běžných poskytovatelů liší. Není to zase až tak výrazný unikát, protože i zde si o peníze požádáte u jedné firmy, které vám je také poskytne a sepíše s vámi smlouvu. Jedinečnost, kterou mají půjčky od lidí je spojena s tím, že firma peníze nečerpá ze svých zdrojů, jelikož využívá peněz lidí, kteří se na žádost takzvaně složí. Když se máme podívat i na tři hlavní zástupce současného trhu, dominují tyto:

  • Zonky
  • Loanis
  • Bankerat

Každá z nich má lehce jiné podmínky. A to s ohledem na to, co vše je nutné splnit pro získání, ale i s ohledem na to, kolik peněz je možné získat. A tak není výjimkou jak důkladné prověřování, tak i situace, kdy je vše ponecháno na investorech – tedy lidech, kteří půjčují.

Láká hlavně výhodnost

Půjčky od lidí, které lze označit také jako P2P půjčky jsou lákadlem hlavně z toho důvodu, že mohou nabídnout velmi nízké úrokové sazby. Nejenom, že hravě strčí do kapsy nebankovní poskytovatele, ale není problémem ani to, aby byly výhodnější než banky. A to jak s ohledem na jejich klasické spotřebitelské půjčky, tak třeba i s ohledem na hypotéky. Ano, půjčky od lidí se svým úrokem skutečně mohou vyrovnat bankovním hypotékám, a tak je jasné, že výhodnost jasně dominuje.

Půjčky od lidí často lákají na malý úrok

Půjčky od lidí často lákají na malý úrok

I zde připomeňme, že roli hraje konkrétní poskytovatel. Jsou tací, u kterých můžete být podle ratingu přiřazeni do určité kategorie, stejně jako jsou tací poskytovatelé, kde si sami nastavíte, jaký úrok je pro vás optimální. A potom už je jenom na investorech, zda se na vás složí, nebo nikoliv.

Pro žadatele s dobrou bonitou, ale i bez ní

Půjčky od lidí mohou zaujmout i tím, že jsou pro každého. A to opět díky několika poskytovatelům, kteří si navzájem přímo nekonkurují, ale protože každý přichází s lehce jiným přístupem. U některých si ve své žádosti sami vyplníte, co můžete poskytnout. A to třeba v souvislosti s doložením příjmu, s možností nahlédnout do registrů, nebo i v souvislosti s možností toho, že budete mít ručitele, nebo budete ručit. A opět je jenom na investorech, zda vám věří.

Potom tu jsou tací poskytovatelé P2P půjček, u kterých společnost provádí prvotní lustrování. A to proto, aby investorům nabídla možnost vložit peníze jenom do těch půjček, které jsou svým způsobem ověřené, z hlediska bonity. To znamená, že se neobejdete bez doložení příjmu, stejně jako může být nahlíženo do registrů. A to těchto:

  • Solus
  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací

Nutno říci, že když jste nuceni projít takovým ověřováním, už se půjčky od lidí příliš neliší od bankovních a nebankovních poskytovatelů a investoři jsou ochuzeni o své vlastní rozhodnutí a intuici. A co vás jako žadatele může na segmentu P2P půjček stále lákat? Primárně výhodnost.

Roli hraje také příběh

Když přijdete do banky, nebo na pobočku nebankovní společnosti, bude je zde zajímat hlavně vaše bonita. Pokud budete mluvit o tom, na co peníze potřebujete, tak to bude spíše v souvislosti s tím, zda budete požadovat účelovou, nebo neúčelovou půjčku. Nic více dané poskytovatele většinou nezajímá.

Půjčky od lidí jsou ale jiné. Zde je možné zaujmout investory nejenom dobrou bonitou, nebo naopak dobrým zhodnocením. Zapomínat rozhodně nelze ani na to, že zde hraje roli příběh. Je mnoho lidí, kteří se složí na půjčku hlavně proto, aby dokázali pomoci. Proto P2P patří mezi unikátní úvěrové produkty, kde hraje roli i příběh a lidský osud. Zkrátka a jednoduše, jde částečně o vzájemnou komunikaci mezi lidmi.

Lidé investují stále více

Aby P2P půjčky fungovaly, je třeba také to, aby zde bylo dostatečné množství investorů. Tedy lidí, kteří jsou ochotni půjčit. A proč to dělají? Pochopitelně je to hlavně z toho důvodu, že díky úrokové sazbě mohou své finance zajímavě zhodnotit. Půjčky od lidí se tak stávají jedním z možných směrů, jak se dnes dají zhodnocovat peníze.

Lákadlem pro investory je hlavně to, že si mohou sami vybrat, do jaké osoby investují, stejně jako je pro ně velkým lákadlem i to, že mají možnost zhodnotit konkrétní míru rizika. A co je negativem? Často to, že investoři vybírají spíše půjčky, které mají větší úrok, a jsou rizikovější. A to z důvodu vyššího zhodnocení. Potom ty s malým úrokem, kde žadatel nabídne prvotřídní bonitu, mohou získat nezafinancované. A to z toho důvodu, že pro investory zůstávají nezajímavé. Toto je dnes hlavní riziko, které je s tímto segmentem spojeno. Mnozí poskytovatelé se ale snaží různými mechanismy tento problém co nejdříve a nejrychleji vyřešit.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *