Fondy DRFG jako možná ochrana peněz před krizí

Podílové nemovitostní fondy investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, které se zaměřují na komerční nemovitosti, jsou podle hlavní ekonoma CZECH FUND Lukáše Kovandy velkou investiční příležitostí, která je zatím podle něj poněkud přehlížená. Přitom z dlouhodobého hlediska Kovanda popisuje, že investorům poskytují stabilní výnos, a na rozdíl od jiných aktiv také lépe odolávají výkyvům v ekonomice. Zatímco v loňském roce akciové fondy, dluhopisy, nebo zlato padaly, nemovitosti svoji hodnotu naopak zvyšovaly. Ani v době krize před deseti lety se žádný zásadní propad nekonal. Přestože se komerční nemovitosti během krize také ocitly pod tlakem, celkem rychle jej překonaly. V potížích se ocitlo jen několik hůře lokalizovaných obchodních center, ale segment jako takový nezaznamenal žádný dramatický propad.

Stabilní zhodnocení fondů DRFG Davida Rusňáka

V době krize docházelo v rámci samotných obchodních center nanejvýš k přeskupování jednotlivých nájemníků. Stabilitu retailu parků bez diskuzí dokládá vysoká obsazenost a dlouhodobé nájemní smlouvy garantují investorům stabilní a dlouhodobý výnos. Smlouvy s nájemníky jsou uzavírány v průměru na čtyři až pět let, v případě potravinářských řetězců dokonce na více než deset let. To garantuje stabilní přísun peněz, a to je klíčové pro zhodnocování samotného fondu.

Investice prostřednictvím fondu je navíc časově nenáročná a méně problematická. Člověk nemusí shánět nájemce a starat se o údržbu bytu, a v konečném důsledku je zpravidla také výnosnější – zejména v době oslabení či ekonomického poklesu. Riziko, že nájemce nebude platit, nebo odejde nemovitosti, je tady totiž rozloženo do více nemovitostí. Nemovitosti mají oproti mnoha jiným investičním produktům ještě tu výhodu, že se dají pojistit, například proti přírodním katastrofám nebo vandalismu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *