Jak dosáhnout na firemní peníze?

Rozhodli jste se podnikat? Pokud ano, nemusí to být vždy jenom živnostenské oprávnění, které si lze nechat založit. Existuj také druhá cesta, která je spojena s možností založit firmu. Ideálně potom společnost s ručením omezením. S tou je spojeno to, že vystupuje jako samostatný subjekt. I proto se mnozí domnívají, že není tak jednoduché z ní vybrat peníze. To je na jednu stranu pravdou, ale na druhou stranu existuje několik možností, jak to celkem jednoduše lze.

Contents

Klasické odměny jsou základ

Nejprve se podívejme na základní zákonné možnosti, které v daném směru existují. V podstatě se jedná o dvě možnosti, kam se řadí:

  • Výplata podílu na zisku
  • Klasická pracovní smlouva
Vybrat firemní peníze lze nejenom v rámci výplaty

Vybrat firemní peníze lze nejenom v rámci výplaty

Obě cesty jsou spojeny s vyšším zdaněním a tak je více než jasné, že jich podnikatelé příliš nevyužívají. Na druhou stranu u klasické smlouvy přece jenom existuje ještě několik cest, jako je proplácení služebních cest, využívání firemních benefity a další možnosti, které jednoduše ukazují, že ani zde se vysokých daní není nutné bát. A jaké jsou cesty další?

Firma vám může půjčit

První cesta, jak z firmy dostat peníze i jinak, než klasickými cestami, je možnost půjčky. Jak jsme zmínili, firma funguj v podstatě jako zcela samostatný subjekt, s čímž je spojeno i to, že může půjčovat i lidem, kteří v ní figurují. Samozřejmě platí, že jaké podmínky si stanovíte, to je zcela logicky jenom na vás samotných. Stejně tak pltí, že si můžete zvolit i konkrétní smluvní podmínky, s ohledem na to, jak vám to vyhovuje. Samozřejmě zapomenout byste neměli na to, že peníze je třeba do firmy jednou skutečně vrátit. K tomu může dojít až v budoucnu, už se byznys rozjede a výběry spojené s daňovou zátěží vás tolik trápit nebudou.

Berte si z pokladny

Druhá možnost je velmi podobná, jelikož souvisí s tím, že si peníze zkrátka a jednoduše vezmete z pokladny. Tato cesta nevyžaduje v podstatě jakoukoliv dokumentaci, kromě lístku z banky. Ten říká, že jste z účtu vybrali určitou sumu, která je takzvaně v pokladně. Tedy někde v hotovosti. To, že je psaná papírově nemusí znamenat, že se zde také reálně nachází. To znamená, že jste peníze mohli použít pro svou osobní potřebu.

Tento, stejně jako výše uvedený příklad se opět hod spíše jako krátkodobá možnost, jak peníze získat. A to proto, že stále vyšší papírová suma v pokladě může být podezřelá, nehledě na to, že dříve nebo později mohou být dané peníze k dispozici. Na rozdíl od půjčky v tomto případě totiž papírově vedete, že je firma má. Problém s jejich absencí může hrozit spíše v souvislosti s možným problémem.

Zkuste i dohodu o provedení práce

Pokud hledáte dlouhodobější cesty, které by byly spojené s pravidelným výběrem, ale nižším zdaněním, je možné zvolit dohodu o provedení práce. Specifický dokument, který do určitého výdělku znamená jenom jednu jedinou povinnost, kterou je zaplacení daně z příjmu ve výši pouze patnáct procent. To už může být pro mnoho společníků firmy celkem zajímavá cesta, jak bez složitého zdanění získat potřebné peníze. U mnohých dokonce lze využít i výhody spojené s jejich aktuálním sociálním statutem. Máme na mysli možnost podepsat takzvaný „růžový dokument“, který znamená možnost zcela eliminovat daň z příjmu. Toho mohou využít například studenti, a to na:

  • Středních školách a učilištích
  • Vyšších odborných školách
  • Vysokých školách

Zaměstnání menšího rozsahu je jednodušší klasickou smlouvou

U možnosti zaměstnání ještě zůstaneme a podívejme se na alternativu klasické smlouvy, kterou je takzvané zaměstnání malého rozsahu. I když je možné tímto způsobem pobírat mzdu jenom ve výši několika tisíců korun českých, nesmíme zapomínat na důležitý fakt. Tím je také celkem malé zdanění, které vychází v podobných výších, jako u výše jmenované DPP. Tedy jenom lehce přes 15 procent a souvisí se zaplacením jak sociálního, tak i zdravotního pojištění.

Jezdíte autem? Využívejte paušál

Mít v dnešní době osobní automobil není rozhodně nic zvláštního, nebo neobvyklého. Ne vždy ho ale musíte vlastnit nutně jenom jako soukromá osoba. Není problém ho na firmu přepsat, nebo ho na firmu samozřejmě i přímo koupit. Mnoho podnikatelů se obává, že s tím budou spojeny povinnosti, jako je kniha jízd. Ta je však jednou ze dvou možností, které současné daňové zákony umožňují. Druhou cestou je takzvaný paušál. Ten umožní měsíčně využít z firmy až 5 000 Kč, a to právě v souvislosti s nákladem na pohonné hmoty. Nikdy se však neptá, zda se jednalo o skutečné cesty v rámci firmy, nebo jakékoliv jiné – tedy ty osobní.

Nakupujete na firmu?

Tvořit náklady dnes není nic neobvyklého. Mnoho podnikatelů zcela logicky využívá svou firmu k tomu, aby si nakoupila zboží pro osobní potřebu. Zde samozřejmě záleží na oblasti samotného podnikání. Obecně ale lze říci, že jsou cesty, které se obhájí vždy. Sem může patřit třeba koupě:

  • Výpočetní techniky
  • Mobilního telefonu
  • Fotoaparátu

Je jasné, že danou věc lze koupit osobně, ale nákupen na firmu se jednoduše využijí její peníze a tím se také ušetří ty osobní. Navíc nesmíme opomenout i další dvě výhody. Sníží se základ daně z příjmu, a pokud je firma také plátcem DPH, znamená to také snížení ceny o celých 21 procent. Pozor však na jednu důležitou věc, kterou může být riziko zkrácené záruky. Na druhou stranu pltí, že daná negativa rozhodně nejsou tak markantní, jako zmíněný výhody s tímto využitím firemních peněz přímo spojené.

4.9/5 - (16 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *