Výběr peněz z vlastní firmy není vždy jednoduchý

Podnikání je zcela určitě velmi lákavou cestou, jak může každý z nás vydělat nemalé peníze. Stačí mít nápad, stejně jako je třeba i několik správných rozhodnutí. Jedno takové se může týkat i chvíle, kdy se rozhodujeme nad tím, zda zvolíme podnikání s využitím živnostenského listu, nebo zda si raději založíme vlastní firmu. Pokud to s naším byznysem myslíme opravdu vážně, je druhá možnost rozhodně lepší. Je zde však komplikace, která může souviset s tím, jak vlastně z firmy jednoduše a rychle vytáhnout potřebné finance. A na to se právě nyní podíváme. Možností existuje hned několik.

Zaměstnejte sami sebe

Firma je právnickou osobou a takto také dále vystupuje a figuruje. Roli tedy nehraje to, kdo za ní stojí, jelikož je samostatnou účetní jednotkou. Může tedy i někoho zaměstnat. A to nejenom cizí osoby, ale ve své vlastní firmě se mohou zaměstnat také společníci, nebo jednatelé. A to standardně, na klasickou smlouvu, jako by firma zaměstnávala jakéhokoliv jiného člověka. A právě tato možnost je způsobem, jak můžeme z vlastní firmy získat peníze, které už budeme využívat pro osobní potřebu. Samozřejmě v souvislosti s tím musíme dodat důležitý fakt, že při vyplácení konkrétní výplaty bychom neměli zapomínat hlavně na nutnost platit:

  • Daň z příjmu
  • Sociální pojištění
  • Zdravotní pojištění

Bez těchto odvodů zkrátka není možné mzdu vyplatit. Peníze tedy z firmy získáme, ale je třeba myslet právě na to, že to rozhodně nebude zadarmo. Nehledě na další důležité informace, které jsou spojeny s tím, že je nutné dodržovat zákoník práce a jiné předpisy. Pokud už tuto cestu zvolíte, a to proto, aby za vás byly dané pojistky placeny, jde většina podnikatelů tou cestou, že se nechají zaměstnat výhradně za minimální mzdu, kde jsou dané odvody nejnižší.

Využít lze i dohodu o provedení práce

Existuje ale i druhá možnost, jak se zaměstnat. Ta není tak administrativně náročná, stejně jako se u ní můžeme vyhnout i povinnosti platit jak zdravotní pojištění, tak i to sociální. Tedy pokud nepřesáhneme určitou částku. Druhou možností, jak získat peníze z vlastní firmy je tedy možnost zaměstnat se zde, ale na dohodu o provedení práce. Tedy formou brigády. Důležité je nezapomenout na to, že limit je maximálně 300 hodin ročně, v rámci kterých můžeme pro firmu takto pracovat. Na druhou stranu nikdo nám nebrání dát si hodinovou sazbu takovou, jakou považujeme za vhodné. Tedy pokud tomu odpovídají hlavně naše schopnosti. Pokud se vejdeme do měsíčního limitu, čeká nás pouze daň z příjmu a nic jiného. V současnosti je tak právě tato forma jednou z nejzajímavějších, a to hlavně pro svou jednoduchost, stejně jako pro svou celkovou výhodnost.

Možností je i odměna jednatele a společníka

I tu zákon umožňuje. Jde v podstatě o možnost, jak si nechat téměř kdykoliv vyplatit část zisku společnosti, a to jako odměnu za to, že jsme v ní angažovaní a že zde samozřejmě i pracujeme. I zde ale nesmíme zapomenout na jeden důležitý fakt, že se u vyšších výplat neobejdeme bez nutnosti platit sociální a zdravotní pojištění. Proto mnoho podnikatelů využívá pouze možnosti vyplácet si odměnu pod tímto limitem, díky čemuž jednoduše získají pár tisíc korun, bez obav z toho, že by je snad čekali jakékoliv odvody spojené právě se současným sociálním a zdravotním systémem, nebo s daní z příjmu. Výhodou této varianty je možnost využít pravidelného vyplácení, stejně jako by nás neměla zklamat ani možnost spojená s tím, že je to administrativně poměrně jednoduchý krok.

Mnoho podnikatelů ho může často zaměňovat s druhým, velmi podobným krokem. V případě, že o něm mluvíme, máme na mysli hlavně výplatu firemního podílu. Kolik to bude, o tom konkrétně rozhoduje valná hromada. Samozřejmostí také je, že z celkové sumy, která bude určena na výplaty, dostane každý svůj předem známý podíl, který odpovídá tomu, jak velký je podíl v samotné firmě. Pokud firma patří pouze jedné jediné osobě, je více než jasné, že právě ta je tou, která získá vše. Ani zde ale nezapomínejme na nutnost placení jak daně z příjmu, tak i dalšího pojištění. Také tedy nejde o nijak extra výhodnou možnost.

Jsou i další cesty, jak vyvést peníze

počítání nákladů firmy

Výběr peněz z firmy lze realizovat i pomocí dodatečných nákladů

Výše uvedené možnosti samozřejmě souvisí především s tím, že se necháme standardně zaměstnat, nebo půjdeme cestou klasickou, spojenou se standardním vyplácením. Jsou ale i jiné cesty, které sice nejsou spojeny se standardními odměnami, ale s možnostmi, jak jednoduše vyvést peníze z firmy. A to pro vlastní potřebu, tedy v souvislosti s naší vlastní útratou. A dodejme, že se samozřejmě jedná o cesty zcela legální. Příkladem mohou být využívané náklady na pohonné hmoty. I bez vedení knihy jízd lze takto jednoduše vybrat až 5 000 korun měsíčně, a to za jeden provozovaný a na firmu přihlášený automobil. Stejně tak jednoduše lze mít na firmu třeba také náš neomezený paušál, díky čemuž se nemusíme obávat soukromých výdajů.

Jistotou je ale i možnost toho, že můžeme řadu firemních věcí často sami používat. Kdo podniká, a to nejenom v online byznysu, ten si bez potíží může za firemní peníze koupit notebook, tablet, kancelářské vybavení a řadu dalších věcí. V podstatě i takové, které by si jinak kupoval ze svých soukromých peněz. Takto jdou z peněz firmy, což logicky znamená i možnost, jak je vyvést. Pouze je třeba myslet na to, že na finančním úřadě můžeme být požádáni o obhajobu konkrétní věci. U běžných výrobků, jako je třeba zmíněný notebook nebo tiskárna, však nic takového nehrozí. To platí i o mobilním telefonu a dalších věcech, které chcete a u kterých můžete usoudit, že je jako podnikatel můžete i potřebovat. Zde samozřejmě pozor na nákupy toho, co s vaším podnikáním skutečně přímo nesouvisí. V takových případech riskujete problémy. Na druhou stranu spíše v trestu toho, že vám jsou vyjmuty z vašich nákladů, nebo v podobě menší pokuty. Je tedy jasné, že mnoho podnikatelů daný nákup zkrátka riskne. Konkrétní zvážení však necháme na vás samotných. Jedna z cest to ale určitě je.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *