Výše platu není jediné, na co při žádosti o práci hledět. O co se zajímat?

Pokud si žádáte o práci, logicky by vás měla v první řadě zajímat výše platu. Tím hlavním důvodem, podle čeho zaměstnání vybíráme, ale i to, proč ho vlastně měníme je samozřejmě výše mzdy, kterou dostaneme. Zde platí přímá úměra spojená s tím, že čím je daný příjem vyšší, tím raději do dané práce nastoupíme. Zapomínat ale nesmíme ani na to, že výše mzdy není nutně to jediné, na co je třeba v souvislosti s žádostí o nové zaměstnání hledět.

Contents

Mimo výše platu se zajímejte také o firemní benefity

O těch jsme vás už v minulosti informovali. A to z toho důvodu, že je zaměstnavatelé volí stále častěji. A to z toho důvodu, že se vyplatí nejenom samotným podnikatelům, ale i z toho důvodu, že se výrazným způsobem vyplatí také samotným zaměstnancům. A to především z hlediska daňového zatížení, ale i z hlediska toho, na co všechno je lze využít. Mezi nejznámější příklady tak patří:

  • Různé typy stravenek v různých hodnotách
  • Poukázky na nákupy v obchodech i eshopech
  • Vouchery na využití různých služeb
Není to jenom výše platu, která by nás měla na pohovoru zajímat

Není to jenom výše platu, která by nás měla na pohovoru zajímat

Je tedy jasné, že i na první pohled nízký plat, který je spojený s výraznějšími benefity může v konečném důsledku přinést větší výhody, než plat na první pohled vysoký, se kterým však není spojeno nic navíc. Na druhou stranu pamatujme, že výše platu může být důležitá. Hlavně tedy v budoucnu, v souvislosti s výpočtem našeho důchodu.

Myslete také na dojíždění

Vysoký plat je sice lákadlem, ale zohlednit je třeba také případnou nutnost dojíždění do práce. Je sice příjemné, pokud je naše hodinová mzda velmi vysoká. Na druhou stranu pamatujte na to, že mnohdy můžete v dopravním prostředku trávit i několik hodin. Pokud je přepočtete na peníze, v podstatě mnoho svého času tratíte právě tím, že jste na cestách. Když žijete sami, nemusí to být problémem. Pokud už máte rodinu, je vždy lepší výši platu obětovat a mít více volného času. V mnoha zaměstnáních obvykle není problém pracovat přesčas. Pokud se k tomu uchýlíte, zjistíte, že i s prací v místě lze domů nosit stejnou výplatu, jako když sečtete čas spojený s prací mimo vaše město a dále čas, který strávíte v autobuse.

K danému času dojíždění nesmíme zapomínat ani na samotné finanční náklady. Je jedno, zda cestujete autem, vlakem, nebo třeba autobusem. Nic z toho není zadarmo a tak i dané náklady mohou z vaší mzdy výrazné množství peněz ukrojit. A rázem jsme opět u daného porovnávání toho, že na první pohled nižší mzda nemusí být zase až tak špatná, jak se vám bude na první pohled zdát. Poslední průzkumy jasně ukazují, že jenom málokdo vše propočítává do poslední koruny. Přitom i ta může hrát velkou roli.

Kolektiv a prostředí je důležité

Do práce sice chodíme pracovat, ale nesmírně důležité je také mít z dané práce radost. A tu nám může znechutit celá řada věcí. Následně může dojít i k tomu, že z dobře ohodnocené práce, kterou jsme měli skutečně rádi, brzy odejdeme. Často za to mohou nejenom naši kolegové a jiný kolektiv, ale třeba také celkové pracovní prostředí. Pokud se rozhodujeme mezi konkrétními zaměstnavateli, je dobré seznámit se především s:

  • Pracovními podmínkami ve všech ohledech
  • S našimi kolegy a nadřízenými
  • S pracovním prostředím – čistota, možnosti relaxace

I to je pro spokojeného zaměstnance velmi důležité. Není výjimkou, že řada lidí raději pracuje za menší mzdu tam, kde je jim dobře, kde pracují v klidu a mohou nabídnout stoprocentní pracovní nasazení. Výsledkem je větší efektivita, ze které těží oba dva – zaměstnanec i zaměstnavatel.

Hleďte na možnost kariérního růstu

V tomto směru mají poměrně velkou nevýhodu malé firmy. Tedy takové, kde hierarchie zaměstnanců není na takové úrovni, jako ve velkých korporacích. Pokud nás malá firma láká na zajímavý plat, může to být z aktuálního hlediska určitě dobrá možnost. Zapomínat však nesmíme ani na výhledy do budoucna. Tedy na to, že třeba i za deset let budeme pracovat stále na stejné pozici, se stejným, v případě štěstí s nepatrně vyšším platem. To samozřejmě může být pro mnoho zaměstnanců velmi ubíjející. Takzvaný syndrom vyhoření dnes není nic výjimečným a týká se právě toho, že jsme jako lidé nuceni dělat stále stejnou práci, u které si již v podstatě připadáme zbyteční a nepotřební.

Větší společnosti oproti tomu mohou nabídnout možnost spojené s kariérním růstem. Pokud pomineme různé protekce, u většiny firem to funguje tak, že řada zaměstnanců začíná na nižších pozicích. A logicky s nižším platem. Mají však možnost kariérního růstu. A to jak proto, že jsou ve firmě delší dobu, tak samozřejmě také proto, že se neustále zdokonalují a seznamují se s jednotlivými procesy. A vyšší pozice může znamenat i vyšší plat. Je tedy otázkou, zda se spokojit s první možností, kdy ročně vyděláme 300 000 Kč a ročně desetinásobek, nebo vzít práci v korporaci, kde první roky vyděláváme 200 000 ročně, ale následně postupujeme vpřed, což znamená i vyšší výdělky.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *