Dluhová amnestie – vše, co potřebujete vědět

Pokud se mluví o zadlužení v České republice, tak jsou čísla po¨měrně alarmující. Je jasné, že klasická zadluženost není zase až takový problém. A to v případě, kdy se jedná o takové dluhy, které jsou v podstatě běžné. Mluvíme třeba o takových, jako jsou:

  • Hypotéky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Mikropůjčky
Dluhová amnestie pomůže zbavit se dluhů téměř každému

Dluhová amnestie pomůže zbavit se dluhů téměř každému

Jde o půjčky dnes poměrně běžné, a kdo si je bere s rozmyslem, ten je splatit zvládne. Potom tu jsou ale ještě rizikové skupiny lidí. Ti, kteří si naberou půjček velmi mnoho a v tu chvíli se s nimi roztočí ona dluhová spirála. Ti rázem nemají téměř žádnou naději na klasické splacení. A tak mlže přicházet v úvahu buď běžné oddlužení, nebo dluhová amnestie. A právě ta je pojem, o kterém se dnes stále více mluví.

Co je to dluhová amnestie?

Nejprve je nutné podívat se na to, co je to vlastně dluhová amnestie. Její vysvětlení je poměrně jasné. Jde o novelu zákona č. 182/2006 Sb. Jde o insolvenční zákon, který se zabývá právě také oddlužením. A na návrh ministra pelikána by měla přijít i ona dluhová amnestie, což je novelizace daného zákona. Jde hlavně o jeho změnu v tom smyslu, aby došlo k tomu, že oddlužení bude dostupné více lidem, než je tomu nyní. Mluvíme tedy o tom, že dluhová amnestie má být spojena hlavně s tím, že podmínky oddlužení budou benevolentnější, což by mělo výrazně pomoci dlužníkům. A co jsou ty hlavní změny, o kterých se tak diskutuje?

Zrušení třicetiprocentní hranice

Hlavním důvodem, proč se začal používat právě pojem dluhová amnestie, je jedna z rapidních změn, která by měla být s oddlužením spojena. Kdo na něho chce dosáhnout právě nyní, ten musí splnit podmínku, že v následujících letech musí uhradit alespoň třicet procent svých závazků. A to jak ze svého příjmu, tak třeba prodejem majetku.

Doba na jejich hrazení je pětiletá, a pokud dojde k uhrazení daného limitu, může být zbytek dluhů odpuštěný. A to znamená, že daná osoba následně vychází s čistým štítem zpět do svého života. A cíl dluhové amnestie je právě tuto hranici zrušit. Zadlužené osoby by tak uhradily skutečně jenom tolik, kolik zvládnou. A poté také vyjdou s čistým štítem.

Možnost zkrátit dobu oddlužení

Dluhová amnestie přichází ale i s dalšími návrhy. O jaké se jedná? Opět jde o to, aby bylo více vyhověno dlužníkům v tom, že ne vždy budou muset uhradit všechny své závazky. Nyní je oddlužení pětileté a podmínkou je oněch 30 procent. Horné hranicí jsou pochopitelně veškeré dluhy. A tak dlužník splácí po celých 5 let. Nový návrh by však byl spojený s tím, že by se daná hranice zkrátila, a to na 3 roky. A během nich by stačilo uhradit 50 procent závazků. Kdo by to zvládl, měl by po třech letech v podstatě splněno. Začal by s čistým štítem a věřitelé budou připraveni o možné peníze, které by jim přinesly dnešní klasické 2 roky navíc.

V plánu je i prodloužení lhůty

Je ti ještě jeden, třetí návrh, který jasně ukazuje, že dluhová amnestie je skutečně spojena téměř s tím, že se některým může velká většina dluhů odpustit. Máme na mysli plán kategorie, pro ty největší dlužníky. Zde ale bude nutný pohled insolvenčního soudu, který bude přihlížet k několika věcem, jako:

  • Uznání své chyby
  • Zájem platit dluhy
  • Snaha o nápravu

Pokud insolvenční soud dané věci vyhodnotí správně, potom dojde k jedné věci. A to k situaci, během které by mělo dojít k tomu, že třicetiprocentní limit nebude nutné dodržet. Dále ale dojde i k tomu, že oddlužení bude trvat místo pěti let celých 7. Během nich tak bude dlužník v podstatě splácet jenom tolik, kolik bude v jeho silách. Pokud k tomu bude docházet pravidelně, odpustí se mu zbytek. Dluhová amnestie tak dostane skutečně svou celkem jasnou reálnou podobu. Takovou, kdy mluvíme o tom, co slovo amnestie znamená – tedy konkrétně odpuštění, a to v tomto případě závazků konkrétního dlužníka, který si je nadělal vlastní vinou.

Několik výhod i pro věřitele

Zatím to vypadá, že dluhová amnestie nahrává výhradně jenom dlužníkům. Tak to ale není, jelikož když se podíváme detailněji, tak zde budou určité výhody i pro věřitele. Tedy pro banky, nebo nebankovní společnosti, které půjčku poskytly. Nyní je situace taková, že když dlužník splácí peníze podle splátkového kalendáře, může mu majetek získat a nemusí být prodán, aby se pohledávky uhradily.  Tedy pokud nebyly předmětem zajištění, jako když se bere půjčka se zástavou nemovitosti.

Podle novely by mohlo dojít konkrétně k tomu, že by bylo možné na dlužníkův majetek sáhnout, i když není předmětem zajištění. Díky tomu mohou mít věřitelé jistoty v tom, že získají z dlužníka skutečně maximum. Nejenom měsíční splátku, která bude v jeho možnostech, ale i finance plynoucí z jeho majetku. Nutno navíc říci, že prodejem majetku tímto způsobem, když rozhodně insolvenční soud, lze získat i více peněz, než pokud by došlo k prodeji v rámci samotné exekuce. Jak z důvodu vysokých odměn exekutorů, tak často i pro to, že ne všechny dražby jsou efektivní a navštěvované.

2.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *