Dluhová amnestie – vše, co potřebujete vědět

Pokud se mluví o zadlužení v České republice, tak jsou čísla po¨měrně alarmující. Je jasné, že klasická zadluženost není zase až takový problém. A to v případě, kdy se jedná o takové dluhy, které jsou v podstatě běžné. Mluvíme třeba o takových, jako jsou:

  • Hypotéky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Mikropůjčky
Dluhová amnestie pomůže zbavit se dluhů téměř každému

Dluhová amnestie pomůže zbavit se dluhů téměř každému

Jde o půjčky dnes poměrně běžné, a kdo si je bere s rozmyslem, ten je splatit zvládne. Potom tu jsou ale ještě rizikové skupiny lidí. Ti, kteří si naberou půjček velmi mnoho a v tu chvíli se s nimi roztočí ona dluhová spirála. Ti rázem nemají téměř žádnou naději na klasické splacení. A tak mlže přicházet v úvahu buď běžné oddlužení, nebo dluhová amnestie. A právě ta je pojem, o kterém se dnes stále více mluví.

Contents

Co je to dluhová amnestie?

Nejprve je nutné podívat se na to, co je to vlastně dluhová amnestie. Její vysvětlení je poměrně jasné. Jde o novelu zákona č. 182/2006 Sb. Jde o insolvenční zákon, který se zabývá právě také oddlužením. A na návrh ministra pelikána by měla přijít i ona dluhová amnestie, což je novelizace daného zákona. Jde hlavně o jeho změnu v tom smyslu, aby došlo k tomu, že oddlužení bude dostupné více lidem, než je tomu nyní. Mluvíme tedy o tom, že dluhová amnestie má být spojena hlavně s tím, že podmínky oddlužení budou benevolentnější, což by mělo výrazně pomoci dlužníkům. A co jsou ty hlavní změny, o kterých se tak diskutuje?

Zrušení třicetiprocentní hranice

Hlavním důvodem, proč se začal používat právě pojem dluhová amnestie, je jedna z rapidních změn, která by měla být s oddlužením spojena. Kdo na něho chce dosáhnout právě nyní, ten musí splnit podmínku, že v následujících letech musí uhradit alespoň třicet procent svých závazků. A to jak ze svého příjmu, tak třeba prodejem majetku.

Doba na jejich hrazení je pětiletá, a pokud dojde k uhrazení daného limitu, může být zbytek dluhů odpuštěný. A to znamená, že daná osoba následně vychází s čistým štítem zpět do svého života. A cíl dluhové amnestie je právě tuto hranici zrušit. Zadlužené osoby by tak uhradily skutečně jenom tolik, kolik zvládnou. A poté také vyjdou s čistým štítem.

Možnost zkrátit dobu oddlužení

Dluhová amnestie přichází ale i s dalšími návrhy. O jaké se jedná? Opět jde o to, aby bylo více vyhověno dlužníkům v tom, že ne vždy budou muset uhradit všechny své závazky. Nyní je oddlužení pětileté a podmínkou je oněch 30 procent. Horné hranicí jsou pochopitelně veškeré dluhy. A tak dlužník splácí po celých 5 let. Nový návrh by však byl spojený s tím, že by se daná hranice zkrátila, a to na 3 roky. A během nich by stačilo uhradit 50 procent závazků. Kdo by to zvládl, měl by po třech letech v podstatě splněno. Začal by s čistým štítem a věřitelé budou připraveni o možné peníze, které by jim přinesly dnešní klasické 2 roky navíc.

V plánu je i prodloužení lhůty

Je ti ještě jeden, třetí návrh, který jasně ukazuje, že dluhová amnestie je skutečně spojena téměř s tím, že se některým může velká většina dluhů odpustit. Máme na mysli plán kategorie, pro ty největší dlužníky. Zde ale bude nutný pohled insolvenčního soudu, který bude přihlížet k několika věcem, jako:

  • Uznání své chyby
  • Zájem platit dluhy
  • Snaha o nápravu

Pokud insolvenční soud dané věci vyhodnotí správně, potom dojde k jedné věci. A to k situaci, během které by mělo dojít k tomu, že třicetiprocentní limit nebude nutné dodržet. Dále ale dojde i k tomu, že oddlužení bude trvat místo pěti let celých 7. Během nich tak bude dlužník v podstatě splácet jenom tolik, kolik bude v jeho silách. Pokud k tomu bude docházet pravidelně, odpustí se mu zbytek. Dluhová amnestie tak dostane skutečně svou celkem jasnou reálnou podobu. Takovou, kdy mluvíme o tom, co slovo amnestie znamená – tedy konkrétně odpuštění, a to v tomto případě závazků konkrétního dlužníka, který si je nadělal vlastní vinou.

Několik výhod i pro věřitele

Zatím to vypadá, že dluhová amnestie nahrává výhradně jenom dlužníkům. Tak to ale není, jelikož když se podíváme detailněji, tak zde budou určité výhody i pro věřitele. Tedy pro banky, nebo nebankovní společnosti, které půjčku poskytly. Nyní je situace taková, že když dlužník splácí peníze podle splátkového kalendáře, může mu majetek získat a nemusí být prodán, aby se pohledávky uhradily.  Tedy pokud nebyly předmětem zajištění, jako když se bere půjčka se zástavou nemovitosti.

Podle novely by mohlo dojít konkrétně k tomu, že by bylo možné na dlužníkův majetek sáhnout, i když není předmětem zajištění. Díky tomu mohou mít věřitelé jistoty v tom, že získají z dlužníka skutečně maximum. Nejenom měsíční splátku, která bude v jeho možnostech, ale i finance plynoucí z jeho majetku. Nutno navíc říci, že prodejem majetku tímto způsobem, když rozhodně insolvenční soud, lze získat i více peněz, než pokud by došlo k prodeji v rámci samotné exekuce. Jak z důvodu vysokých odměn exekutorů, tak často i pro to, že ne všechny dražby jsou efektivní a navštěvované.

2.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *