Jak by měla vypadat správná půjčka?

Vybrat ten nejlepší úvěrový produkt nemusí být vždy jednoduché a lehké. A to i proto, že na našem trhu jsou desítky různých možností, jakými se můžeme vydat. Pokud tápete a nevíte, jak vybrat tu správnou půjčku, přinášíme vám hned několik tipů, které vám samozřejmě poradí a které vás provedou celým postupem výběru. Můžete si tak být jisti, že vámi zvolená půjčka bude skutečně ta pravá – tedy taková, se kterou nešlápnete vedle.

Jako první zohledníme, na co peníze potřebujeme

Prvním krokem by měly být hlavně naše potřeby. Tedy to, na co budeme peníze potřebovat. A to z toho důvodu, že na našem trhu aktuálně existují jak půjčky neúčelové, tak i účelové. Pokud chceme peníze využít na několik nesouvisejících věcí, je ideální volbou úvěr neúčelový. Dobrý je v případě, kdy chceme z části zaplatit naše dluhy a složenky. Z části financovat opravu auta, a z toho co zbude si koupit třeba mobilní telefon.

Druhou možností jsou potom půjčky účelové. Ty se týkají situace, kdy si chceme půjčit peníze na jednu konkrétní věc nebo oblast. Dnešní bankovní i nebankovní úvěrové společnosti dokážou zahrnout celou řadu věcí, na které si lze peníze jednoduše vzít. Pokud máme být konkrétní, tak mezi nejvyhledávanější možnosti rozhodně patří:

  • Financování našeho bydlení – stavba nebo koupě nemovitosti
  • Financování vybavení bytu – koupě nábytku, spotřebičů i elektroniky
  • Financování naší dovolené – koupě konkrétního zájezdu

Ujasněte si, kolik potřebujete!

Druhým krokem ke správné půjčce by měla být snaha o výpočet toho, kolik vlastně potřebujete peněz. Nejenom, že v tomto směru budete moci díky volbě správné částky ušetřit na úrocích a poplatcích. Díky tomu, že si zvolíte konkrétní sumu, budete moci vybírat i ve správném segmentu, který vám ji bude moci nabídnout. Pokud se bude jednat o částky v řádech několika tisíců korun, je nejlepší cestou segment takzvaných mikropůjček. Zde máte možnost požádat si o částky, které začínají na pár stovkách a končí na hodnotě několika tisíců korun. Výhodou je jednoduchá žádost, ale i rychlé schválení.

Potřebujete-li naopak desetitisíce korun, je dobrou cestou klasická půjčka. A to jak v segmentu bankovních půjček, tak i v segmentu těch nebankovních. U obou se připravte na to, že bude třeba doložit váš příjem. Nic více v mnoha případech již nutné není, což celkově také ukazuje na jednoduchost a rychlost získání daných peněz. Požadujete-li ale ještě více, a to statisíce a miliony, mohou přijít vhod úvěry hypoteční. Zde se nabízejí jak standardní hypotéky určené na stavbu nebo koupi nemovitosti, tak hypotéky americké. Jedná se o půjčky, u kterých ručíte nemovitostí, ale finance lze využít na cokoliv.

Důležité jsou také podmínky získání

Máte-li jasno v tom, kolik potřebujete, můžete se pustit do vybírání konkrétní společnosti, která vám půjčku nabídne. Ještě před tím, než budete řešit výhodnost úvěru, je dobré řešit také podmínky získání. Tedy co, co od vás bude úvěrová společnost vyžadovat. Mezi to nejčastější, co je třeba, rozhodně patří:

  • Nutnost doložení vašeho příjmu
  • Kontrola bankovních a nebankovních registrů
  • Ručení nemovitostí
  • Spolužadatel
Výhodná půjčka ušetří vaše peníze

Samozřejmě vše je individuální a tak často souvisí nejenom na konkrétní společnosti, ale také na konkrétní výši částek, kterou požadujete. Platí, že čím je vyšší, tím může být schvalovací proces náročnější a tím méně klientů může projít. Obecnou radou je také to, že více budete prověřováni především v bankách, zatímco u nebankovních společností je proces schválení mnohem benevolentnější. Budeme-li konkrétní, potom musíme říci, že často třeba nenahlížejí do registrů, nekontrolují vaši finanční minulost, nebo aktuální bonitu.

Pozor na volbu konkrétní společnosti

Co by při výběru správné společnosti mělo hrát také roli, to je její postavení na trhu. Zatímco u bank není vzhledem k nutné bankovní licenci a pravidelné kontrole problém, u nebankovních společností už rizika jsou. Je dobré sledovat hlavně tradici na našem trhu, její hodnocení, ale i reference. Jedině tak se vám vcelku jednoduše a rychle podaří odfiltrovat případné podvodníky, kteří se v daném segmentu mohou nacházet. Totéž může platit i o soukromých poskytovatelích. Je tedy dobré vyvarovat se hlavně neurčitým, příliš lákavým inzerátům. Naopak nabídkám, které jsou spojeny s určitou společností, které netají své jméno, kontakty ani charakteristiku, můžete bez problémů důvěřovat.

Výhodnost půjčky? Často to nejvýhodnější

Máme-li vybranou konkrétní úvěrovou společnost, u které budeme schopni splnit všechny podmínky, můžeme pokračovat dále, a to k výběru konkrétního úvěrového produktu, který bude splňovat naše požadavky na výhodnost. Zapomínat bychom neměli hlavně na jeden z nejdůležitějších ukazatelů, a to RPSN. Jedná se o roční procentuelní sazbu nákladů, která už v sobě obsahuje nejenom výši úrokových sazeb, ale třeba i první zvýšenou splátku, odkupní cenu zboží, stejně pojištění, nebo různé poplatky. A jelikož je uvádění této hodnoty v ČR povinné, setkáme se s ní u každé půjčky. Logicky platí jednoduchý postup – čím nižší tato hodnota je, tím pro nás lépe.

S ohledem na výhodnost bychom ale měli hodnotit i splátky, které se k půjčce vážou. Čím déle totiž budeme splácet, tím menší sumu v rámci každého měsíce odevzdáme. A tím méně samozřejmě zatížíme také náš rodinný, stejně jak i osobní rozpočet. I na to je dobré brát ohled, jelikož konkrétní částka, kterou zaplatíme navíc, není vždy hlavním ukazatele výhodnosti.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *