Dluh u půjčky – máte zaplaceno skutečně vše?

Máte půjčku, kterou se snažíte pravidelně a poctivě splácet? Pokud ano, jste pro banku, ale i když máte nebankovní půjčky, ideálním klientem. Jsou ale případy, kdy se ne vždy podaří podle plánu. Máme na mysli situace, kdy se opozdíte. Rázem se může objevit dluh u půjčky. Jaké možnosti vůbec existují a proč je třeba pravidelně kontaktovat úvěrovou společnost a zjišťovat, zda máte vše v pořádku? Podívejte se.

Contents

Dlužná splátka

Pokud se vám nepovede poslat částku v termínu, je celkem jasné, že máte problém, který byste měli napravit. Už při podpisu smlouvy je vhodné volit takové splátky půjček, aby bylo ve vašich možnostech je samozřejmě bez problémů splatit. Když se zdržíte, nenechává to poskytovatel bez odezvy. Velmi často dojde k tomu, že vás bude kontaktovat. A jak konkrétně?

  • SMS nebo emailem
  • Telefonicky
  • Dopisem

Jaký dluh u půjčky vznikl, je zde celkem jasné. A také je jasné, kolik činí. Je to výše oné dlužné splátky. V tomto případě doporučujeme co nejrychleji uhradit to, co dlužíte. Jenom díky tomu budete moci pokračovat v tomto úvěrovém produktu a nebude hrozit zesplatnění půjčky. Tedy v podstatě výpověď smlouvy.

Dluh u půjčky může vzniknout i z důvodu pokuty

Dluh u půjčky může časem i narůstat

Dluh u půjčky může časem i narůstat

Pozor také na to, abyste s prodlením nebyli příliš dlouhou dobu. Co se může v takovém případě stát? v souvislosti s obchodními podmínkami nebo smlouvou vám může být udělena pokuta. Není to skutečně nic výjimečného. Obvykle může mít hodnotu několika set korun. Je lidem účtována hlavně ve chvíli, kdy mají delší prodlevu se splátkou a také ve chvíli, kdy jsou nekontaktní, nebo nesplnili svůj slib. Informace o pokutě jim je zaslána a oni jsou povinni ji uhradit. Pokud tedy dojde k uhrazení oné dlužné částky, je třeba myslet právě i na danou pokutu. Pokud jste ji dostali, je třeba v nejbližší chvíli zaplatit i ji, nebo budete mít stále celkem velký problém.

Odeslané upomínky

Pokud dojde k tomu, že se opozdíte se splátkou, bude vám banka nebo nebankovní společnost volat. Nebo vám pošle email či SMS. To vše je obvykle zdarma. Pokud budete delší dobu nekontaktní, nebo nedojde z vaší strany ke splnění vašeho závazku, už tu můžeme opět mluvit o celkem velkém problému. Je vám odeslána upomínka, jako forma vymáhání půjčky. Tato upomínka obvykle dorazí doporučeně. Zde už má poskytovatel půjčky určité náklady, které musí zaplatit třetí straně. Tedy poště. Nenárokuje si ale obvykle to, co zaplatil, ale podle smlouvy si účtuje paušální cenu právě za danou upomínku. A rázem může také vzniknout dluh u půjčky. Výše poplatku za upomínku se obvykle pohybuje v několika stovkách, a tak i s tímto je třeba počítat, pokud odmítáte komunikovat.

Úrok z prodlení

Je jasné, že když sjednáváte půjčku, hledíte na to, aby bylo co nejnižší RPSN a aby byl co nejnižší klasický úrok. Nezapomínejte ale na to, že existuje také pojem známý jako úrok z prodlení. I ten je důvodem, proč se objevují dluhy u půjčky. Když se na něho podíváme blíže, je možné ho celkem jasně charakterizovat.

  • Je na něho nárok ze zákona
  • Zákon jasně stanovuje jeho výši
  • Může být účtován za každý den prodlení

A kdy vlastně takový úrok z prodlení vzniká? Odpověď na tuto otázku je v tomto ohledu celkem jasná. Dochází k tomu ve chvíli, kdy se opozdíte s určitou platbou. V tuto chvíli může poskytovatel peněz využít svého práva a částku, kterou mu dlužíte, začne úročit. A to pro vás znamená, že vzniká další dluh u půjčky. Dané úročení započne hned druhý den po splatnosti a skoční ke dni, kdy svou dlužnou splátku uhradíte. Naúčtovaný úrok z prodlení ale stále zůstává. Je vhodné se na něho v případě zpoždění informovat, nebo se na něj informovat s termínem poslední splátky, abyste věděli, kolik dlužíte a o kolik poslední splátku navýšit, aby bylo vše uhrazeno tak, jak být uhrazeno má.

Pozor na haléře

Když je stanovený splátkový kalendář, tak se většinou jednotlivé měsíční částky zaokrouhlují. A to proto, aby poslání peněz bylo podstatně jednodušší a bezproblémové. To ale nemusí platit u poslední splátky. Zde musíme jasně říci, že u ní už je nutné poslat peníze do posledního haléře. Pokud je splátka třeba ve výši 3 000,06 Kč, je nutné poslat přesně tuto sumu. Nikoliv jenom rovné tři tisíce. V první řadě proto, že jinak může reálně vzniknout dluh u půjčky. A jelikož příchozí platby bývají evidovány automaticky, tak není nic výjimečného, že vám může přijít upomínka. I když suma budou jenom haléře. Někdy vám může být odpuštěna, ale častější situací je, že musí být uhrazena, aby bylo vše legislativně v pořádku, přesně podle smlouvy. Proto ani na toto nezapomínejte a vždy do detailu sledujte to, kolik musíte zaplatit.

Jiný účet, nebo špatný variabilní symbol

Žijete v domnění, že máte vše v naprostém pořádku a váš závazek je uhrazený tak, jak má být? A potom vám přijde SMS o tom, že splátka nepřišla včas? Potom zkuste hledat důvod na svém bankovním účtu. Pokud jste jenom uvedli jiný variabilní symbol, poskytovatel půjčky platbu má a jenom si ji spáruje. Horší je ale ta situace, kdy jste peníze poslali na jiné konto. Když nemáte rezervu, je dluh u půjčky celkem velký problém, jelikož vaše komplikace věřitele pochopitelně nezajímají.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *