Co nemůže exekutor zabavit?

Exekuce je fáze, kdy už člověk nesplácí v řadech měsíců své finanční závazky. Nemusí se nutně jednat o nesplácený úvěr. V mnohých případech se exekuce týká také obyvatel, kteří nezaplatili například pokutu, zdravotní pojištění nebo mobilní tarif. Nezáleží teď na tom, jaký je důvod vaši exekuce. Pojďme se společně podívat na to, co vám exekutor smí zabavit a na jaké věci už nemá sebemenší právo. Je dobré znát alespoň základy ohledně exekucí. Jedině tak budete mít jasno v tom, co vám nesmí zabavit.

Bankovní účet a zásah exekutora

Pokud se exekutor chystá zabavit částku z vašeho bankovního účtu, musíte počítat s tím, že o tomto procesu nebudete vědět. Tím se exekutor chrání před výběrem financí. Exekutor smí jednorázově vybrat částku ve výši 14 580 Kč. V momentě, kdy dojde k zablokování bankovního účtu, můžete si zažádat o chráněný účet. Na závěr je dobré vědět, že exekutor má právo na odstavení účtu vašeho manžela nebo manželky.

Dále přichází na řadu vaše příjmy. Na jaké příjmy má exekutor právo? V první řadě vám smí sáhnout na rodičovský příspěvek, nemocenské dávky, důchod nebo stipendium. Kromě toho může exekutor zabavit také podporu v nezaměstnanosti, odstupné nebo zaměstnanecký příjem. Ať už se jedná o práci na hlavní pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce.

Strhnutá částka se bude odvíjet od toho, o jaký typ finančního závazku se jedná. Pokud jde o přednostní pohledávku, pak lze počítat I s vyšší srážkou. Mezi přednostní pohledávky patří například pohledávka na výživném, pohledávka z trestní činností nebo na sociálním či zdravotním pojištění. Dlužníci často dluží peníze také státu. I v tomto případě jde o přednostní pohledávku.

Na co exekutor nemá právo aneb stále jsme u financí

Exekutor vám nesmí zabavit například daňový bonus, dávky v hmotné nouzi nebo příspěvek na bydlení. Sáhnout vám ovšem nesmí ani na porodné nebo přídavek na dítě. Pokud se potýkáte s exekucí a exekutor na vás zkouší různé nekalé praktiky, můžete si na místo zavolat policii České republiky, která v daný okamžik bude sloužit jako svědek. Přivolání policie je možné hned na začátku samotného procesu, kdy na vás zaklepe exekutor.

Jaké věci exekutor (ne)může zabavit?

Pojďme se nyní pdoívat na věci, které vám exekutor smí a naopak nesmí zabavit. Prvně se podíváme na věci, o které můžete během krátké chvíle přijít. Mezi tyto věci patří například auto, elektronika nebo počítač. Dále vám smí zabavit také domácí spotřebiče, starožitnosti nebo nábytek.

Na druhé straně jsou tady věci, které v žádném případě zabavit nemůže. K těmto věcem patří například sporák, pračka, stůl, židle, postel nebo lednička. Exekutor nemá právo také na odebrání oblečení, dětských věcí nebo hotovosti, a to do výše 9 720 Kč. Rozhodně vás nemůže také připravit o zdravotní potřeby a pomůcky nebo věci, jež běžně používáte k pracovní činnosti. Na závěr nemá nárok na zabavení snubních prstenů, rodinných fotografií, dopisů nebo domácích mazlíčků.

Existuje řešení?

Pokud hrozí, že by vás mohl napadnout exekutor, zkuste požádat o půjčku na vyplacení exekuce. V dnešní době a to hlavně u podnikatelů, je toto řeší čím dál více populární a míra schválení je velmi vysoká. Ze statistik jednozančně vyplývá, že v roce 2023 byla nejčajstější půjčka na vyplacení exekuce ve výši 100 000 Kč. Jak se říká, naděje vždy umírá poslení a pokud to člověka nic nestojí, stojí za zvážení o takovou půjčku nezávisle požádat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *