Vyplatí se střádat peníze doma?

Kde získáváme peníze? Nejčastěji z našeho zaměstnání, nebo z naší podnikatelské činnosti. Samozřejmostí je dnes i to, že bychom měli peníze střádat. Možností, jakými cestami se můžeme vydat, je hned několik. Pokud budeme konkrétnější, je dobré se zaměřit nejprve na několik hlavních. Mezi ty patří kromě možnosti střádat peníze doma ještě tyto varianty:

  • Spořicí produkty
  • Investiční produkty
  • Pojistné produkty
Střádat peníze doma lze různě

Možností je na současném trhu více než dost. I proto má každý na výběr z řady variant, které mu budou vyhovovat s ohledem na případné riziko, stejně jako s ohledem na případné výnosy. My se však podíváme na variantu, kde máme peníze schovány doma.

Contents

Možnost střádat peníze doma a její výhody

Nejprve začněme klíčovými pozitivy, jelikož těch je poměrně velké množství. Tím nejdůležitějším je rozhodně fakt, že v tomto případě máme jistoty spojené s tím, že máme kdykoliv k dispozici hotovost. Zatímco v rámci různých termínovaných vkladů a jiných spořicích produktů se nám peníze zpřístupní třeba až za několik měsíců, zde je jednoduše vezmeme a můžeme za ně cokoliv koupit. V tomto směru mám možnost střádat peníze doma rozhodně velké pozitivum, které zaručeně ocení každý.

Druhou výhodou je samozřejmě i to, že se nemusíme obávat toho, že o peníze přijdeme. Tím máme na mysli nejenom případné rizikové investice, které nás připraví i o kapitál. Na mysli máme třeba i situaci, kdy konkrétní bankovní ústav zkrachuje. Sice se nás týká zákonné pojištění vkladů, ale to je pouze v určité výši. Pokud máme peněz opravdu hodně, můžeme o některé z nich přijít. Doma však málokdy.

Vydělají nám peníze?

Zde se dostáváme k otázce toho, zda nám střádání doma dokáže naše finance zhodnotit. Odpovědí je, že nedokáže. Máme stále stejný obnos, jaký jsme si našetřili. Na druhou stranu můžeme dodat, že se měnit může. A to s ohledem na inflaci. Aktuálně pro nás není nijak příznivá, jelikož platí, že kupní síla peněz postupně klesá. Z peněz naspořených doma si tedy budeme moci koupit více. Pokud by byla míra inflace opačná, hodnota našich naspořených peněz by stoupala. Mohli bychom si za ně pořídit více. V tomto směru může možnost střádat peníze doma vypadat jako pozitivní. Nezapomínejme však na to, že na různých spořicích účtech jejich hodnota naroste ještě o daný úrok.

Výsledkem tedy je fakt, že střádání doma nám žádný zisk nepřinese, nehledě na fakt spojený s tím, že mohou naše peníze postupně ztrácet hodnotu. V tomto směru se rozhodně nejedná o cestu, která by byla ideální volbou. Navíc ještě v případě, kdy může dojít ke znehodnocení měny.

Lepší je nakupovat majetek

K výše uvedené informaci bychom měli dodat, že jsou situace, kdy se střádat peníze doma může vyplatit. Ale jenom ve chvíli, kdy nemáme k dispozici hotovost, protože jsme za ni koupili a pravidelně kupujeme různý majetek. Může se jednat například o:

  • Umění
  • Drahé kovy
  • Zajímavý alkohol

V tomto případě sice peníze fyzicky nemáme, ale vlastníme věci, které hodnotu mají. I když nám nemusí do budoucna podobně jako finance přinést požadovaný zisk, jsou větší jistotou. Pokud dojde ke znehodnocení měny, máme k dispozici něco, co můžeme prodat na zahraničních trzích za zahraniční měnu. Rázem naše peníze, tedy jejich objem v podobě kupní síly máme zpět. Pouze je třeba počítat s tím, že v jiné měně, s čímž často souvisí i nutnost počkat, až se celková politická situace ustálí a my budeme mít možnost opět proměnit danou měnu na tu, která je užívána u nás.

Jsou i rizika?

Samozřejmě že jsou. A mohou se týkat jak případů, kdy se rozhodneme střádat peníze doma v hotovosti, tak i v určitém majetku. Může totiž dojít k různým problémům a živelným katastrofám, kdy o vše přijdeme. Může to být zloděj, povodeň, požár, ale i řada dalších věcí. Zde je vhodné myslet na dostatečnou pojistku, která případná rizika dokáže eliminovat. Jinak neseme samotné riziko ztráty našich peněz na vlastních bedrech. V tomto případě je dobré, pokud chceme mít peníze uloženy skutečně doma, používat například kvalitní trezor, nebo jinou bezpečnostní schránku, která je ochrání.

Alternativou této možnosti je komerční služba, která se pronájmem bezpečnostních schránek a trezorů zabývá. Peníze či majetek tak máme v bezpečí, mimo náš domov. I zde ale musíme říci, že i když jsou věci ochráněny, je třeba počítat s pravidelným měsíčním či ročním nákladem. Rázem se opět dostáváme do situace, že střádat peníze doma se vyplatí ještě méně, než pokud je máme v našem bytě nebo domě opravdu fyzicky uloženy. Na druhou stranu lepší méně peněz a snížené riziko, než se bát toho, že přijdeme skutečně o všechno.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *