6 poznávacích znamení výhodné nebankovní půjčky

Podle Čechů by měla být výhodná půjčka zejména transparentní. Co to znamená? Její podmínky jsou jasné na první pohled. Smlouva je přehledná a neobsahuje drobné písmo ani hvězdičky a poznámky pod čarou. Češi zkrátka preferují férové jednání, které ale bohužel ve světě půjček není samozřejmostí. Pokud se vy sami na úvěrovém trhu příliš bezpečně neorientujete, máme pro vás seznam šesti poznávacích znamení, podle kterých poznáte, že je vámi vybraná půjčka výhodná.

Contents

1.  Nepotřebuje přehnanou reklamu

Sledujete oblíbený seriál a v reklamní pauze se na vás valí jedna reklama na úvěrové produkty, kreditní karty, spoření a pojištění za druhou? Ne nadarmo se říká, že dobré věci reklamu nepotřebují. Nenechte se proto nalákat líbivou reklamou, která je výsledkem schopného marketingového oddělení a raději vsaďte na zdravý rozum.

2. Ze srovnání vyjde jako nejvýhodnější

Protože je na našem trhu nespočet bankovních i nebankovních půjček, je občas poměrně složité se v nabídce věřitelů zorientovat. Naštěstí existují online kalkulačky a srovnávače, díky kterým si můžete porovnat parametry vybraných půjček a ty pak seřadit od těch nejvýhodnějších po méně výhodné. Ty půjčky, které se umístí na předních příčkách, si zaslouží vaši pozornost. Ovšem pozor – konkrétní parametry vybrané půjčky mnohdy získáte až po vyplnění nezávazné žádosti.

3. Má nízkou hodnotu RPSN

Drtivá většina zájemců o peníze navíc vybírá půjčku pouze na základě úroku, což je zbytečná chyba, která vás může stát nemalé peníze. Kromě úroku si totiž společnost může účtovat nemalé poplatky za vyřízení, schválení či poskytnutí úvěru, což se ve vaší peněžence dřív nebo později odrazí. Mnohem lepší vypovídací schopnost má proto hodnota RPSN. Ovšem pozor! Ze zákona nemusí být RPSN uváděno u všech půjček. Výjimku tvoří třeba nebankovní půjčky do 5 000 Kč.

4. Disponuje transparentními podmínkami

Dopředu víte, kolik za půjčku ve finále zaplatíte, za jak dlouho ji musíte vrátit a co vám hrozí v případě, že porušíte podmínky smlouvy. A když už jsme smlouvu zmínili, musíme doplnit, že by měla být přehledná, nepříliš obsáhlá a najít byste v ní neměli nečitelné miniaturní písmo, poznámky pod čarou ani tolik oblíbené hvězdičky. Samotná půjčka by také neměla obsahovat žádné skryté poplatky a přehnané sankce. Pokud po vás bude věřitel požadovat peníze předem, poohlédněte se po jiném.

5. Je oblíbená

O tom, jak si půjčka stojí mezi skutečnými klienty, vás budou informovat třeba diskuze na internetu. Pokud se o vybraném produktu dočtete pouze samá negativa, zbytečně neriskujte a poohlédněte se po jiném. Jestliže si ale půjčku naopak lidé chválí a jsou s ní spokojeni, je zde vysoká pravděpodobnost, že s ní budete spokojení i vy.

6. Počítá s nečekanými událostmi

Ideální je, pokud půjčka, kterou si hodláte sjednat, počítá s nepříjemnostmi, jež vás mohou během jejího splácení potkat. Pokud se například opozdíte se splátkou anebo zkrátka nebudete mít na její úhradu, můžete si (za menší poplatek) splatnost prodloužit anebo o měsíc odložit. Také je dobré, pokud si můžete k vybrané půjčce sjednat pojištění schopnosti splácet, které vás ochrání třeba pro případ dlouhodobé nemoci nebo výpadku příjmu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *