Věděli jste, že půjčka na směnku je u nás zakázaná?

Když se řekne půjčka, tak si většina lidí kromě částky a splatnosti vybaví i povinnost sepsat odpovídající smlouvu. Bez té to zkrátka a jednoduše nejde. Smlouvy mohou být složité, jednodušší, a potom úplně jednoduché. A to je příklad situace, kterou přináší půjčka na směnku. Jedná se o takový úvěr, u kterého je ručeno právě podepsaným dokumentem, který nese označení směnka. Jeho unikátem je to, že může být napsán na jakémkoliv papíře, třeba i vlastní rukou, pokud má požadované náležitosti. A mezi ty patří:

  • Jasná identifikace výstavce směnky
  • Výše částky, která bude zaplacena
  • Termín a způsob zaplacení

Na první pohled se proto půjčka na směnku může stát celkem jednoduchou také lákavou možností. Nezapomínejme ale na pohled číslo dvě. Je velmi nebezpečná. A právě to je důvod, proč je u nás zakázaná.

Contents

Půjčka na směnku je zakázána již od roku 2013

Půjčka na směnku může přinášet problémy

Půjčka na směnku může přinášet problémy

Myslíte si, že je to nějaká novinka poslední doby? Rozhodně tomu tak není, jelikož když budeme konkrétní, tak právě půjčka na směnku je u nás zakázaná několik let. Konkrétně je tomu již od roku 2013. To vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, ve které bylo jasně uvedeno, že směnka se již nesmí používat jako způsob zajištění spotřebitelského úvěru. Jelikož se tato informace příliš nemedializovala, je nutné připomenout, že mnoho lidí o ní vůbec není.

Co když je půjčka stále nabízena?

Pojďme na situaci číslo jedna, která je spojena s faktem, co se může stát, pokud je půjčka na směnku někým nabízena a on skutečně najde žadatele, který si ji vezme. V takovém případě se takový poskytovatel půjčky vystavuje pokutě. A ta rozhodně není nijak malá. Konkrétně musíme říci, že je dokonce i velmi vysoká. Její maximální výše může být celých 20 milionů korun českých. Je tedy jasné, že ti co danou půjčku stále nabízejí, spíše nevědí o novele z roku 2013, jelikož jinak si jejich počínání vysvětlit nejde.

Co když si půjčky na směnku vezmete jako žadatelé?

Může nastat i situace číslo dvě. Ta je spojená s tím, že si půjčky na směnku vezmete vy, jako žadatelé. Co vám v takovém případ hrozí? Pozitivní odpovědí je to, že nic výrazně závažného. Tedy pokud pomineme fakt, že tento druh úvěru je často nevýhodný a tak musíte počítat s tím, že celkem přeplatíte. Jde o oblast, která je velmi často spojována s lichvou a právě toto je tím hlavním důvodem, proč už se rozhodně vyplatí být co nejvíce na pozoru.

Dodejme také, že s novelizací přišla i větší ochrana žadatelů o půjčku, a to i u těch, kteří by směnky přece jenom využili. Mnohdy se může stát, že se na danou osobu vytáhne i později, kdy už má zaplaceno, nebo je prodána či předána osobě, která ji stále vymáhá. Tento problém však už nebude tak palčivý, jako dříve. Pokud by byla skutečně splacena a dlužníkovi by následně vznikla jakákoliv další škoda, bude za něho uhrazena. A kdo ji musí zaplatit? Je to celkem jednoduché. Musí to být buď samotný poskytovatel, nebo zprostředkovatel půjčky. Popřípadě oba.

Proč došlo k zákazu?

Určitě je dobré podívat se i na důvody, které jsou spojení s tím, že půjčky na směnku byly zakázány. V tomto zákazu není třeba hledat jakékoliv výrazné složitosti, jelikož důvod je zcela jasný a pochopitelně také zcela logický. Tento segment byl totiž s ohledem na nabídku značně nevýhodný a na denním pořádku byly:

  • Astronomické úroky
  • Tvrdé vymáhání
  • Výrazné sankce

Opomíjet nelze ani to, že na směnku si velmi často půjčovali ti lidé, kterým klasická banka nebo nebankovní společnost již nepůjčila. Šlo tedy vesměs o problémové žadatele, které ser tak vlivem právě takových půjček dostali do ithace, kterou můžeme označit vcelku jednoduše – jako neřešitelnou. A ve snaze je ochránit došlo k zákazu, který ale jak je vidět, stále ne každý respektuje. Tím se ale vystavuje nemalé pokutě.

U podnikání to neplatí

Pokud máme celý zákaz shrnout, tak nesmíme zapomenout na to, že půjčka na směnku byla skutečně v roce 2013 zakázána. Jednalo se ale jenom o segment, kterým je spotřebitelská půjčka. Tedy taková, která je nabízena soukromým osobám a předpokládá se u ní, že je za ní financován nákup různých spotřebních věcí, které primárně slouží pro osobní potřebu. Taková půjčka by tedy již neměla být k sehnání – i když realita je hlavně v soukromém segmentu trochu jiná.

Když se však podíváme do segmentu podnikatelského, tak zde musíme jasně říci, že v tomto případě mohou být půjčky na směnku stále bez problémů poskytovány. Důvodů je hned několik. Ten první se určitě týká toho, že zatímco spotřebitelé jsou dnes stále více chráněni, v podnikatelském segmentu něco takového nefunguje téměř vůbec. Je to dáno hlavě tím, že podnikání je primárně založeno hlavně na dobrovolnosti a také na vzájemné domluvě. Co si tedy spolu dvě strany sjednají, to ať si také uzavřou. A tak podnikatelské půjčky stále mohou existovat v té podobě, kdy jsou ručeny směnkou. Ne samozřejmě vždy, jelikož i v této oblasti ubývá poskytovatelů, kteří se rozhdnou jít právě tímto směrem.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *