3 tipy, na co si dát pozor při výběru expresní půjčky

Novela zákona o spotřebitelském úvěru z konce roku 2016 přinesla na český úvěrový trh řadu pozitivních změn. To však neznamená, že se podařilo vymýtit všechny praktiky neférových poskytovatelů. Zejména při výběru expresní neboli rychlé půjčky je třeba dávat si velký pozor.

Na konci roku 2016 byl po několika měsíčních jednáních v platnost uveden nový zákon o půjčkách. Ten přinesl nová pravidla i podmínky pro poskytování půjček včetně hypoték, které oceňují nejen spotřebitelé, ale také všichni poctiví poskytovatelé půjček z řad nebankovních společností. Díky této novele se podařilo zatočit s velkou částí neférových firem a lichvářů. Obezřetní bychom však měli být i nadále. Na co konkrétně bychom se měli zaměřit, pokud se rozhodneme pro výběr expres půjčky?

  1. Expres půjčka pouze od ověřené společnosti

Podle novely zákona nesmí poskytovatel půjčky nikdo, kdo nesplnil nové podmínky a nezískal licenci od České národní banky (ČNB). Seznam všech schválených společností najdete na stránkách ČNB. Pokud se vámi vybraná společnost v tomto seznamu nenalézá, v žádném případě si o dní půjčku neberte. S největší pravděpodobností půjde o nelegálního poskytovatele půjček.

Má-li nebankovní poskytovatel onu licenci, vyhráno ještě nemáte. Zasurfujte si na internetu a snažte se najít maximum informací. Začněte webovými stránkami, které by měly obsahovat všechny podstatné informace, jako je sídlo firmy, kontakty, nabídku půjček a nejlépe i podmínky. Klidně si zkusmo zavolejte na informační linku a nechte se překvapit jednáním operátorů. Ve výběru vám rovněž pomohou recenze, ať už pozitivní nebo negativní.

  1. Úroková sazba, RPSN a další poplatky

Úroková sazba patří mezi hlavní kritéria, podle kterých posuzujeme výhodnost půjčky. To platí i pro rychlé půjčky. Mnohem důležitější, než úroková sazba je hodnota RPSN, která zohledňuje všechny poplatky související s vybranou expres půjčkou. Než se necháte nalákat na nízkou úrokovou sazbu, ujistěte se, jaké další poplatky za půjčku zaplatíte.

Nejčastěji se jedná o poplatek za vyřízení půjčky, vedení úvěrového účtu, poplatky za zaslání upomínek apod. Poplatky mohou celkovou cenu půjčky značně navýšit. Při hledání výhodné expres půjčky se nebojte využít online porovnávač. Například Úspory.cz dokáží během krátké chvilky porovnat různé parametry rychlých půjček od různých poskytovatelů nebankovních půjček.

  1. Smluvní podmínky a sankce

Před podpisem smlouvy si ji nejprve v klidu přečtěte.Nikdy se nenechte tlačit do podpisu, to zavání velkými potížemi. Platí také, že čím jednodušší a přehlednější smlouva je, tím lépe pro vás. Ve prospěch takového poskytovatele rychlé půjčky hovoří fakt, že se vás nesnaží nachytat na nekonečně dlouhých smlouvách obsahujících odstavce plné záludností apod.

Seznamte se smluvními podmínkami a ujistěte se, že máte o půjčce všechny podstatné informace. U expres půjček je například důležitá část o sankcích. Zjistěte, za jakých podmínek vám hrozí sankce a v jaké výši. Poplatky si poskytovatelé často účtují už za pouhé zaslání písemné upomínky, pozor na to.

Nevíte si rady s výběrem správné expres půjčky? Vyzkoušejte porovnání půjček na Půjčky.cz a rychle se dozvíte, kdo vám nabízí nejlepší půjčku.

RADA NA ZÁVĚR: Velký pozor si dávejte na tzv. rozhodčí doložku. Ta sice nesmí být přímou součástí smlouvy, ale některé nebankovní společnosti ji stále přikládají ke smlouvě. V případě problémů řeší spory rozhodce, nikoliv nezávislý soud. Asi vás nemusíme upozorňovat, na čí stranu se rozhodce postaví.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *