website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Změna pojištění – kdy se může vyplatit a kdy ne?

Pojištění je běžnou součástí našeho života. Různých pojistek má mnoho lidí hned několik. Na mysli nemáme klasické sociální pojištění a zdravotní pojištění, ale ryze komerční produkty, které jsou určené především k ochraně. Pokud se podíváme na ty nejznámější, tak se mohou týkat:

  • Našeho vozu nebo jiného dopravního prostředku
  • Naší domácnosti nebo nemovitosti
  • Našeho zdraví, naší odpovědnosti, i našich zvířat
Změna pojištění se obvykle vyplatí u povinného ručení

Změna pojištění se obvykle vyplatí u povinného ručení

Jsou ale i pojistky, které neslouží nutně jenom jako finanční ochrana, ale mohou být spojeny i se spořením našich finančních produktů do budoucna. Příkladem je třeba životní pojištění. Jedná se o takový produkt, který nás nejenom chrání během našeho života. Umí nám také střádat a zhodnocovat peníze, což se následně, v našem budoucím věku, může rozhodně velmi hodit. My se společně podíváme na to, jak je to v případě, kdy je naším cílem změna pojištění. Ta se může, ale nemusí vyplatit.

Contents

Kdy je změna pojištění ideální?

Může být hned několik různorodých důvodů, kdy se může změna pojištění skutečně vyplatit a kdy je určitě dobré hledat si pojišťovnu novou. Mluvíme hlavně o komerčních produktech, které nabízejí různorodou ochranu v souvislosti s mnoha nenadálými situacemi. Tím prvním důvodem, kdy se může změna pojištění vyplatit, je určitě situace, kdy současná pojišťovna zdražuje. Pokud najdeme na trhu alternativu se stejným rozsahem, ale která je výrazně levnější, je více než jasné, jakou cestou bychom se měli vydat.

Druhým důvodem, kdy je změna pojištění dobrou volbou je to, když pojišťovna mění své podmínky. To dnes není nic neobvyklého. Mnoho lidí tyto změny nestuduje a tak mohou být nemile překvapeni. My doporučujeme věnovat jim pozornost a v případě, že se vám něco nezdá, jít jinam. V tomto případě máte navíc jistotu jednoduššího odstoupení, než v případě klasické výpovědní lhůty. A to proto, že odcházíte právě z důvodu, že se něco mění a vám se to nelíbí.

Kdy změna pojištění nemusí být ideální volbou?

Podívejme se i na situaci, kdy změna pojištění nemusí být zase až tak ideální volbou. Pokud tedy nutně nemusíme, neměli bychom ji podstupovat. Zvláště, pokud na tom skutečně nevyděláme jak s ohledem na cenu, nebo s ohledem na pojistné podmínky a charakter smlouvy. Je třeba říci, že dnes je mnoho pojišťovacích poradců, kteří řadu lidí doslova natlačí. Jde hlavně o pojistky spojené se spořením, jelikož daný poradce tak získá zajímavou provizi. Pro pojištěného klienta to ale může být problém. V čem konkrétně?

  • Může získat méně výhodný pojistný produkt s ohledem na rozsah
  • Může platit za danou pojistku více peněz
  • Může přijít o vydělané peníze, nebo zaplatit penále

Pokud uvažujete o dílčích změnách, třeba s ohledem na to, kolik chcete měsíčně střádat, nebo s ohledem na to, jak velký rozsah pojistného krytí potřebujete, je mnohem lepší jít cestou aktualizace stávající pojistky. Jde o jednoduchou formu, u které mohou být zachovány stávající podmínky, a dojde jenom k dílčím změnám. Tento krok už se může jevit jako přijatelný. Potřeba je udělat jenom jedna jediná věc. Kontaktovat pojišťovnu, u které máte smlouvu, že plánujete udělat konkrétní změny.

Jak probíhá změna pojišťovny a na co si dát pozor?

Pokud se přece jenom rozhodnete k tomu, že pro vás změna pojišťovny bude ideální volbou, je dobré vědět, jak vše proběhne a na co je třeba dát si pozor. První krok souvisí s novou pojistkou. Před výpovědí té stávající je skutečně třeba dobře ověřit, zda někdo nabídne něco lepšího. Pokud ano, podívejte se do stávající smlouvy na délku výpovědní lhůty. Následně si uzavřete pojištění nové, které bude začínat právě následující den potom, co výpovědní lhůta končí. V den sjednání nové pojistky nezapomeňte na výpověď stávající smlouvy. A na co si dát v rámci daného kroku pozor? Aby nová pojistka nezačala platit v den svého sjednání. To by znamenalo, že byste po dubu několika měsíců museli platit dvě pojistky. V případě plnění by ale bylo nutné využít jenom jednu.

Komplikace se však může objevit i jinde. Ne každá pojišťovna umožní start produktu až za několik měsíců. Když se nebudete chtít dostat do situace, že budete mít dvě pojistky najednou, zbývá vám možnost poslední a značně riziková. A to taková, že se sjednáním nové pojistky počkáte do doby, než ta původní definitivně skončí. V tu chvíli si sjednáte novou. A jaké je zde riziko? Buď v tom, že už nebude za cenu, jako byla v minulosti, nebo se k ní nebudou vztahovat podmínky, které vás tolik nalákaly. Na druhou stranu se může objevit i pozitivum. A tím je ještě nižší cena, další výhody, nebo i lépe vyhovující podmínky, které vám budou doslova šité na míru.

Dnes už téměř kompletně online

Co dodat na závěr? Určitě je to fakt, že změna pojistky už dávno není tak složitou záležitostí, jak si řada lidí může myslet. A to jak z toho důvodu, že samotný nový pojistný produkt lze sjednat za pár minut online, tak i z toho důvodu, že i výpověď je možné poslat také elektronicky. Díky tomu člověk ušetří velké množství času, ušetří také velké množství a administrativy a změny pojistek může s ohledem na finanční výhodnost realizovat mnohem častěji. Jsou i tací, kteří je mění třeba pravidelně jednou ročně, vždy k výročnímu dni. Proč? Jelikož vždy nějakou tu stovku na nové pojistce ušetří.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *