Změna dodavatele energií – na co si dát pozor?

Hitem posledních let je rozhodně změna dodavatele energií. Je stále více lidí, kteří již vědí, že nemusí zůstávat u toho jednoho. Přesto ale mnoho lidí stále nemá jasno v tom, co by si mělo pohlídat a na co si dát pozor. Pokud patříte mezi jedny z nich, náš text vás provede veškerým úskalím, které v tomto ohledu vůbec existuje.

Contents

Rozsah nabízených služeb

Pokud je z vaší strany poptávána změna dodavatele energií, je dobré si na samotném začátku přesně ujasnit to, jaký je rozsah nabízených služeb. Ideální dnes může být to, že máte vše od jednoho dodavatele. Většina těch na našem trhu už dokáže zároveň dodávat:

  • Elektřinu
  • Plyn
Změna dodavatele energií nemusí být spojena se složitou administrativou

Změna dodavatele energií nemusí být spojena se složitou administrativou

Pokud chcete změnu iniciovat právě u obou typů daných energií, a pokud je vaším cílem šetřit, zkuste poptat tuto možnost. Nejenom, že bude vše jednodušší z administrativního a finančního hlediska, ale dojde také k tomu, že můžete získat ještě nějakou tu slevu navíc.

Jednoduchost přechodu

Pozor si dejte také na celkovou jednoduchost přechodu k novému dodavateli. I když se to na první pohled zdá jako hračka, ne vždy to tak nutně musí být. Ideální možnost je v podstatě velmi jednoduchá. Když máme být konkrétní, tak za vás může vše vyřídit nový dodavatel. Stačí mu dát jenom plnou moc a on už se postará jak o výpověď stávající smlouvy a o všechny nezbytnosti s tím spojené, tak se postará také o to, že bude uzavřena nová smlouva bez nutnosti se z vaší strany o cokoliv starat. To je samozřejmě varianta, která je jednodušší.

Může se ale objevit i nutnost toho, že si vše zařídíte sami. V takovém případě je nutné nejprve podat výpověď u vašeho stávajícího dodavatele a vyřídit vše potřebné. Jakmile ji máte potvrzenu, budete moci od dne následujícího sjednat smlouvu novou. Vše tak bude navazovat tak, jak má. I zde docílíte toho, co je potřeba, ale nutno říci, že to může být poměrně komplikované.

Celková cena je důvodem, proč je změna dodavatele energií realizována

Ano, ta je určitě velkým lákadlem a hlavním důvodem k tomu, proč najít dodavatele nového. Nutno ale říci, že v souvislosti s cenou byste měli být skutečně velmi opatrní. Na co vás nový dodavatel pochopitelně naláká, to je výrazně nižší cena za jednotku, než máte nyní. Nepodlehněte však této nabídce hned v samotném počátku. Pokud jde o cenu, je dobré se podívat i na několik dalších důležitých věcí. O jaké se jedná? Zjistěte si:

  • Jak dlouho pro vás bude daná cena platná
  • Jak vysoké jsou případné další poplatky
  • Jak velké jsou smluvní pokuty a jiné sankce

Ve výsledku se může stát, že i když je cena za jednotku vyšší, vlivem dalších poplatků může skutečně dojít k tomu, že výsledná cena na faktuře bude následně opravdu vyšší, než je tomu v současné době. A to znamená, že se změna dodavatele energií nemusí nutně vyplatit. Dejte si na to velký pozor.

Platnost smlouvy

Změna dodavatele energií může být spojena i se situací, kdy problém nastane v souvislosti s platností smlouvy. A variant je celá řada. Nejprve se podívejme na to, od kdy bude smlouva platit. Ideální je, pokud hned od následujícího dne, kdy skončí ta původní. Pokud ale nová smlouva začne platit dříve, bude to pro vás znamenat riziko spojené s tím, že můžete zaplatit několik různých poplatků navíc, jelikož si je strhnou oba dodavatelé. Když dojde k opačné situaci, kdy nová smlouva začne platit později, nese to rizika spojená s tím, že se stanete černým odběratelem. A zde pochopitelně musíte počítat s faktem, že to pro vás může mít i důsledky.

U platnosti smlouvy nesmíme opomenout ani věc, která se týká doby jejího trvání. Může se jednat o platnost jasně danou, což nemusí být ideální, pokud je vaším cílem odebírat energie dlouhodobě. Pokud jde o platnost na dobu neurčitou, je třeba říci, že v takovém případě rozhodně zjistěte informaci o tom, jak je to s výpovědní lhůtou. Ta je málokdy okamžitá a obvykle je v délce několika měsíců. To je dnes jasným standardem. Pokud by ale byla až neúměrně dlouhá, může to být problém.

Zajímejte se také o hodnocení a recenze

Je všechno na první pohled dokonalé a vy jste rozhodnuti, že bude změna dodavatele energií realizována? Nezapomeňte ještě na jednu důležitou věc. Je spojena s tím, že byste se měli podívat na recenze a nezávislé hodnocení konkrétního dodavatele. Najít ho není zase až tak složité, jelikož na internetu dnes máte možnost vyhledat celou řadu různorodých diskuzí, kde najdete řadu názorů. Pokud jsou většinou, až na malé drobnosti pozitivní, můžete si být jisti, že taková změna dodavatele elektřiny, nebo i změna dodavatele plynu nebude žádný problém. Pozor však na tu situaci, kdy převažují spíše negativní reakce. V takovém případě je dobré důkladně pročíst, s čím konkrétně nebyli lidé spokojeni a na základě toho si ještě promyslet, zda do změny jít. Pokud negativa převládají, je spíše lepší cestou vydat se na další hledání, a to dodavatele, který bude vyhovovat více.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

1 Response

  1. Jiří napsal:

    Změně jsme se dlouho bránili, protože jsme měli za to, že od distributora budeme mít nejlepší cenu, ale docela nás pak překvapilo, když jsme od známého zjistili, že tomu tak úplně není. Ten nás celým procesem protáhnul a my jsme přešli na nižší cenu u Bohemia energy a docela jsme zírali o kolik máme jen samotný zálohy nižší. Změnám nějak neholduju, ale tohle stálo za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *