Jak sestavit rodinný rozpočet?

Čím lepší příjmy, tím lepší rodinný rozpočet lze sestavit

Čím lepší příjmy, tím lepší rodinný rozpočet lze sestavit

Finance jsou v dnešní době velmi důležité jak pro každého jednotlivce, tak pochopitelně také pro každou rodinu. Tím je jasné, že i pro vás. Důležité je mít peníze také pod dostatečnou kontrolou. A jak na to? Podívejte se s námi na rady spojené s tím, jak sestavit rodinný rozpočet, abyste byli připraveni na jakoukoliv událost a situaci.

Contents

Příjmy jsou základ

Nejprve začněme tím nejdůležitějším, čímž není nic jiného, než příjmy. Jde tedy o mzdu, kterou dostáváte v zaměstnání. Je jasné, že vlivem různého počtu dní v měsíci, nebo vlivem různých svátků, stejně jako vlivem dovolené a dalších věcí můžou vaše příjmy napříč jednotlivými měsíci kolísat o stovky až tisíce korun. Když hledáte informace, jak sestavit rodinný rozpočet, je dobré si několik měsíců zprůměrovat a získáte tak sumu, kterou zhruba pravidelně berete. Máte tak přesný základ toho, s jakým příjmem můžete v rámci měsíce počítat.

Odečtěte pravidelné výdaje

Jakmile máte jasno v tom, s jakými příjmy může váš rodinný rozpočet počítat, podívejte se s námi také na to, co vše je z nich třeba odečíst. Jsou to výdaje, a to takové, které dnes musíme zařadit mezi pravidelné. Jedná se vlastně o výdaje, které vás čekají vždy každý měsíc a které musíte při tvorbě rozpočtu vzít v potaz. Pokud se podíváme na to, o jaké výdaje se jedná, musíme začít těmi, které se týkají bydlení. Je to pochopitelně klasické nájemné. Dále k němu nesmíme zapomínat přidat i platby za energie. Sem řadíme třeba:

  • Vodné a stočné
  • Elektřinu
  • Plyn

Mezi pravidelné výdaje ale mohou patřit třeba i splátky. I ty musíte hradit každý měsíc pravidelně. Může se jednat třeba o splátky, které souvisí s tím, že máte spotřebitelské půjčky. Stejně tak nezapomínejte ani na splátky, které souvisí s tím, že jste pomocí nich financovali své bydlení. O co se jedná? Je to přirozeně hypotéka. I její plátky musíme zařadit mezi pravidelné výdaje. Dále neopomíjejme třeba na platbu za satelit nebo televizi, či internet.

Co dále odečítat?

Nezapomínejte následně odečíst i další výdaje, které sice nemusí být vždy pravidelně ve stejné výši, ale měly by tvořit nezbytnou součást vašeho rozpočtu. Jedná se o výdaje, které budete mít na jídlo pro celou vaši rodinu. Stejně tak nezapomínejte odečíst i věci, které souvisí s tím, co vaše děti potřebují do školy. I zde to mohou být sumy, které se pohybují ve stovkách, ale nárazově třeba i v tisících korun. I ty je dobré při tvorbě rozpočtu odečíst z vašeho základu, jelikož na nich jednoduše ubírat nemůžete. Pokud navíc potřebujete ke svému životu a cestování vůz, nebo různé jízdenky, ty nezapomínejte odečíst jako položku, která bude každý měsíc téměř povinná. Jakmile i zde máte jasno, už máte v ruce sumu, o které můžete říci, že vám zbývá na vše ostatní.

Co se zbývající sumou?

Nyní se dostáváte do situace, kdy už vám určitá suma zbývá. O ní je možné říci, že je to částka, která už vám poslouží k vašemu běžnému životu. Tedy k tomu, že budete moci utrácet takzvaně navíc. Ani zde ale není dobré bezhlavě utrácet, jelikož i využití této sumy by mělo mít při tvorbě vašeho rozpočtu celkem jasně daná pravidla. Pokud se podíváme na to, jak dále peníze z této sumy ukrojit, je dobré si říci, že je můžete ukládat do tří různých kasiček:

  • Do rezervního fondu
  • Na vaše spoření
  • Na dovolenou

To, jak velké budou jednotlivé sumy, které budete odkládat, záleží pochopitelně jenom na vás samotných. Každopádně nezapomínejte na to, že jakmile máte finance rozděleny i takto, tak ty co vám zbudou, už můžete používat skutečně ve spojení se zábavou a koníčky. Pro někoho je to třeba sport, pro jiného dobrá večeře, pro dalšího posezení v hospůdce a pro jiného třeba cigarety. Je na každém, jak se k tomu postaví a jaký směr zvolí.

Jak ušetřit více? Snažte se platit méně

Pokud vám při sestavování vašeho rozpočtu došlo, že vám zbývá skutečně málo peněz, je třeba začít přemýšlet nad tím, jak platit méně. Pokud berete své omezování jako poslední možnost, máme pro vás tipy, jak ušetřit i bez toho. Nejprve se podívejte na své úvěrové produkty. Pokud máte jenom jeden, může vám pomoci refinancování půjček. Tedy postup, který nejenom sníží úrok, ale také měsíční splátku. Když máte více úvěrů, bude se hodit takzvaná konsolidace půjček. Jde o postup sloučení, který může vést také ke snížení splátky. Celkově ušetříte a přitom můžete měsíčně platit podstatně méně.

Další možnost šetření se opět týká pravidelných výdajů. Pamatujte na to, že plyn nebo elektřinu dnes nedodává jenom jeden jediný dodavatel. I dnes máte možnost volby. A tak si můžete vybrat takového, který vám svou sazbou bude vyhovovat více. A čeho docílíte? Opět toho, že můžete ušetřit měsíčně stovky i tisíce korun. Nijak se nebudete omezovat, spotřebovávat budete stále stejně, ale přesto budete platit méně. I toto je oblíbená cesta, jak jednoduše najít peníze i ve vašem rozpočtu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *