Co je základem správného spoření?

Spořit je rozhodně třeba. O tom není pochyb. Ne každý ale ví, jak to správné spoření vybrat, nebo kolik na něho dávat finančních prostředků. Pokud nechcete rady mladých finančních poradců, kterým jde spíše jenom o jejich zisk, podívejte se s námi, co je základem správného spoření.

Contents

Důležité je co nejvyšší zhodnocení

Když se rozhodnete spořit, je přirozeně jasné, že vaším cílem by měl být co možná nejvyšší zisk. Když hledáte vhodné spoření, zaměřte se přirozeně na to, jak velké zhodnocení vám je nabízeno. Obvykle se jedná o roční úrokovou sazbu. Zatímco u půjček hledíte na to, aby byl úrok co nejnižší, u spoření musíte naopak hledět na to, aby byl úrok co možná nejvyšší. Jedině tak dosáhnete na co nejvyšší zhodnocení.

Správné spoření je bez rizika

Správné spoření je bez rizika

Kromě úroku by vás ale mělo zajímat také něco jiného. Jedná se konkrétně o různé příspěvky, které mohou být s vaším střádáním spojeny. Tím nejznámějším je zcela určitě státní příspěvek. Ten můžete dostávat ve chvíli, kdy se rozhodnete střádat si na důchod, stejně jako může být spojený s produktem, kterým je stavební spoření.

Pozor na rizikovost

Úrok je jedna věc, zatímco konkrétní rizikovost je věc druhá. Obě možnosti bývají často provázané. A to s ohledem na to, že čím vyšší úrok můžete dostat, tím větší riziko hrozí. Co si pod takovým rizikem představit? V té nejhorší chvíli se může jednat až o ztrátu vašeho vkladu. To se ale týká spíše investic. Pokud jde o klasické formy spoření, může dojít maximálně k tomu, že nic nevyděláte. Zůstanou vám tedy prostředky, které jste na danou formu spoření vložily. Je to tedy stejné, jako byste je měli doma ve skříni.

Pokud se tedy podíváme na danou rizikovost blíže, určitě doporučujeme takové produkty, kde je výše daného zhodnocení přímo garantované. Pokud splníte konkrétní podmínky, máte jistotu toho, že vyděláte a o peníze nepřijdete. Ideálních produktů je v daném směru několik. Pokud budeme konkrétnější, je třeba říci, že se jedná o tyto:

  • Spořicí účet
  • Termínovaný vklad
  • Stavební spoření

Jak je to s využitím vašich nastřádaných peněz?

I toto při výběru vhodného spoření jasně rozhoduje. Pokud máme být konkrétnější, má tato otázka hned dvě roviny. Ta první se týká toho, kdy můžete peníze využívat. Pokud jde třeba o spořicí účet, tak platí, že vám jsou k dispozici ihned. Nehraje se zde na jakékoliv výpovědní lhůty, ani nic podobného. Peníze si vyberete třeba na pobočce, nebo kartou. Oproti tomu jsou ale spořicí produkty, u kterých je nutné počítat s výpovědní lhůtou. Ta může být v řádech týdnů, stejně jako může být v řádech několika měsíců.

Druhou otázkou je ta, na co konkrétně budete moci dané finanční prostředky použít. Pokud i zde budeme konkrétnější, je třeba říci, že opět se nabízejí dvě možné odpovědi. První cesta je přirozeně jednodušší. Je spojena s tím, že je to jenom na vás. Druhá už může být spojena s tím, že jste spořili za určitým účelem a na ten je nutné peníze také využít.

Kolik si spořit?

Čím více, tím samozřejmě lépe. Pozor ale na to, že by se rozhodně nemělo jednat o všechny vaše peníze, které vám přijdou třeba ve formě výplaty. Pokud se rozhodnete pro spoření pevné částky, je dobré si vše dobře spočítat. Jak? Vezmete si výplatu, a z té odečtete:

  • Všechny výdaje spojené s klasickým živobytím
  • Průměrné výdaje spojené se zábavou a volným časem
  • Peníze určené do rezervního fondu

Následně vám zbude po výpočtu částka, o které můžete říci, že ji máte v podstatě navíc a která vám nebude v rámci vašeho rozpočtu chybět. A právě toto je ona správná částka, kterou byste si právě vy sami měli spořit.

Jak dlouho spořit?

Důležité je mít v životě určité cíle a těm dané spoření přímo přizpůsobit. Pokud jste ještě v mladém věku, můžete spořit několik let, a to za účelem toho, že si pořídíte vlastní bydlení. Pokud jste v produktivním věku, může být zlomovou dobou třeba váš důchodový věk. Stejně tak to může být i založení rodiny, stejně jako řada dalších věcí. Co musíme také připomenout, to je i fakt, že kromě délky jako takové může hrát roli i cílová částka. Nezvolíte si tedy dobu spoření, ale stanovíte si cílovou částku. Jakmile jí dosáhnete, můžete si peníze jednoduše vybrat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *