Banku vybírejte i podle debetní karty

Debetní karty dnes vydávají dvě hlavní společnosti

Debetní karty dnes vydávají dvě hlavní společnosti

Pokud se mluví o platebních kartách, tak velmi často v souvislosti s tím, že zmiňují kreditní karty. A to proto, že ty jsou svým způsobem jenom úvěrové produkty a je více než jasné, že při jejich výběru hraje roli hlavně úrok, stejně jako dostupná částka. Pokud však plánujete založit klasický bankovní účet, budou vás zajímat také debetní karty. Ty jsou přímo vázány k bankovnímu účtu a nikdy nedovolí vybrat více, než je disponibilní zůstatek, nebo dovolený limit pro přečerpání. A jak mohou dané karty vypadat a co při jejich výběru zohlednit?

Contents

Vydavatelská společnost nehraje takovou roli

Dnes můžeme rozdělit debetní karty na dvě hlavní skupiny. A to podle toho, jaká vydavatelská společnost za nimi stojí. Nutno říci, že v tomto směru zase až tak nezáleží na tom, s jakou je spojeno. Vliv to může mít v rámci různých soutěží a odměny, ale obojí dnes nabídnou právě obě dvě. A těmi jsou:

  • Visa
  • MasterCard

Roli nehraje ani to, kdy, kde a jak se s nimi rozhodneme platit. Pokud v dnešní době přijímá obchodník platby kartou, rozhodně to znamená, že v 99,9 procentech nemá problém s přijetím obou karet. Je tedy většinou jedno, jakou zvolíte.

Myslete na cenu dané karty

Na co je dále dobré hledět? To je samozřejmě také cena debetní karty. Zde záleží především na typu konkrétní karty a na tom, u jaké banky máte svůj bankovní účet. Pokud se podíváme na většinu bank u nás, tak platí, že běžnou verzi karty dávají svým klientům zcela zdarma. Některé banky dokonce dávají zcela zdarma i druhou kartu. Pokud jde o případné další, už bývá klasikou si za ni zaplatit. Pokud jde o karty lepší, které mohou přinášet různé výhody, je už dobré počítat s tím, že se u nich neobejdete bez placení. V některých bankách je taková karta k dispozici jenom za prvotní jednorázový poplatek, u jiných se můžete setkat s tím, že podobně jako u kreditní karty budete pravidelně platit za její vedení.

Co vše karta umí?

Ano, i to by vás mělo zajímat. Už nežijeme v době, kdy je klasikou to, že si peníze vybereme z bankomatu, nebo že kartou klasickým způsobem zaplatíme. Pokud jde právě o metody placení, tak je hitem takzvaná bezkontaktní technologie. Tedy možnost, kdy kartu jenom přiložíme a máme zaplaceno. Takto lze platit menší částky, zatímco u větších je třeba ještě dodat PIN. Stále je to však rychlejší, než klasika. Pokud takovou kartu chcete, dá se říci, že ji ve většině bank také dostanete. Poptejte se ale i na možnost takzvané bezkontaktní nálepky. Tu můžete nalepit třeba na váš mobilní telefon, nebo ji můžete nosit na klíčích. Potom stačí klíče nebo mobil přiložit k terminálu a máte také zaplaceno. Vaše originální karta přitom může ležet doma na stole.

Pokud jde o možnosti, nemělo by chybět třeba ani to, že pomocí karty zaplatíte na internetu. I to je v dnešní době považováno za klasiku. Pokud je něco, na co doporučujeme hledět, tak je to určitě technologie zabezpečení označovaná jako 3D Secure. Díky tomu bude muset být platba potvrzena unikátním SMS kódem, který vám přijde na váš vlastní mobilní telefon.

Jak je to s výběrem z bankomatů?

Nejenom možnost platit v obchodech nebo online je u karet velmi důležitá. Dnes je důležité mít u sebe i hotovost. A tu samozřejmě může vydat bankomat. Pokud jde o výběry, je dobré si zjistit, jak je to s platbami za ně. Pokud je dnes něco klasikou, tak se jedná o možnost výběru zdarma v bankomatech domácí banky, a to za různých podmínek. Mezi ty může patřit:

  • Neomezené vybírání v domácích bankomatech
  • Měsíční limit na výběry
  • Počet výběrů s ohledem na obrat karty

I toto je dobré si u banky zjistit, než se zavážete k tomu, že si u ní otevřete svůj účet. Stejně tak nezapomínejte také na to, že roli by měly hrát i výběry v cizích bankomatech. A to jak u nás, tak samozřejmě také v zahraničí. I na dané podmínky je dobré se informovat, jelikož mohou být podobné, jako u bankomatů domácích. Co ještě dodat na závěr, to může být otázka spojená s výběrem označovaným jako cash back. Ten lze realizovat v různých obchodech, kde pokladní vydá určitou hotovostní částku, díky čemuž není nutné bankomat vůbec navštěvovat.

Bude vaše debetní karta pojištěna?

Co se může týkat platebních karet, to je také pojištění. Toto slovo je používáno v mnoha oblastech našeho života a v souvislosti s financemi také není ojedinělé. Pokud je vybírána debetní karta, je primárně třeba zamyslet se také nad tím, zda bude pojištěna. A to proti případné ztrátě. Některé banky dávají tuto možnost zcela zdarma, u jiných je zpoplatněna. Na obojí, a to včetně cen, je dobré se zeptat. Otázka ale může být směřována i směrem, zda má karta například i cestovní pojištění. I toto dnes u debetních karet nemusí být nic výjimečného. Připomeňme ale, že se to týká hlavně těch nadstandardních.

Co dále může být příjemným bonusem?

Na závěr dodejme, že možným příjemným bonusem může být třeba bezplatná možnost změny PINu, stejně jako volba vlastního designu, nebo i možnost spojená s různými zařazeními do bonusových programů. Jde už ale hlavně jenom o doplňky, podle kterých se rozhodujte spíše až v samotném závěru. Tedy pokud na něčem z tohoto přímo netrváte, což ale v daném ohledu nebývá příliš obvyklé.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *