Vyplatí se v dnešní době elektromobil?

Elektromobily jsou něčím, co je v dnešní době stále více propagováno. I proto se mnoho automobilek snaží, aby i v jejich portfoliu několik daných modelů bylo. I když spíše jenom na okrasu, jelikož reálná prodejnost je v porovnání s klasickým autem poměrně mizivá. Což znamená i to, že výroba a prodej není rozhodně výdělečný. My se společně na elektromobily podíváme z pohledu samotného zákazníka. A to v souvislosti s tím, zda nám mohou pomoci ušetřit a zda se nám jejich provoz vyplatí.

Elektromobil je často spojován s vyšší pořizovací cenou

Elektromobil je často spojován s vyšší pořizovací cenou

Contents

Pořizovací cena

Prvním kritériem, které musíme zohlednit, je rozhodně jejich pořizovací cena. Pokud ji porovnáme s běžným vozem, je více než jasné, že je mnohonásobně vyšší. A to může znamenat celkem velký problém, jelikož ekonomika spojená s dobrou investicí zde jenom těžko bude fungovat. Pokud však máte neomezené prostředky a jde vám o to vlastnit unikátní automobil, s chutí do toho. Pokud ale nemáte peněz nazbyt a plánujete koupi elektromobilu, raději své plány přehodnoťte. A to z toho důvodu, že za zlomek pořizovací ceny elektromobilu dnes můžete pořídit klasický automobil, a to třeba na:

  • Naftu
  • Elektřinu
  • Plyn

Spotřeba

Zde naopak musíme říci, že se elektromobil skutečně vyplatí. Pokud je vaším cílem ušetřit na pohonných hmotách, je více než jasné, že v tomto případě budete mít velkou radost. Cena jednoho ujetého kilometru vychází na zlomek té, která vám vyjde, pokud budete jezdit klasickým naftovým, nebo benzinovým automobilem. V podstatě lze říci, že náklady dnes mohou vyjít jenom na několik málo haléřů. Zároveň nezapomínejte na to, že pokud vlastníte elektromobil, může to pro vás znamenat také jistoty spojené s tím, že v naší zemi najdete celou řadu dobíjecích stanic, kde lze automobil připojit zdarma. Jsou to třeba pobočky energetických společností, nebo velká nákupní centra. I to může cenu na jeden kilometr výrazně snížit. Budeme-li se bavit jenom o spotřebě jako takové, tak třeba i na nulu.

Dojezd

Z výhody přistoupíme opět k velké nevýhodě. Elektromobil se může skvěle hodit ve chvíli, kdy potřebujete auto do města, se kterým během dne nenajezdíte více, než jenom nižší desítky kilometrů. V takovém případě je určitě dobrou volbou, která v souvislosti s využitím nezklame. Pokud ale potřebujete auto na delší cesty, již vám tato volba hrát do karet nebude. Dojezdnost u řady modelů není nejlepší a dá se říci, že se může pohybovat na hranici 100 – 200 kilometrů. A to není vždy ideální. Můžete sice namítat, že automobil si můžete na různých místech dobít. To je určitě pravda, ale pamatujte i na to, že čas jsou peníze. Jenom málokomu by se chtělo čekat několik hodin na to, aby mohl sednout do vozu a konečně dojet domů.

U dojezdu však musíme zmínit ni to, že se daná oblast stále výrazně vyvíjí. Je to dáno nejenom mnoha inovacemi v oblasti baterií, ale je to dáno i systémy, které souvisí s rekuperací energie. Díky tomu může být ta, která vznikne například při brzdění zpětně využívána, díky čemuž jsou bateriové články dobíjeny během jízdy a dojezdová vzdálenost tak může s každým novým modelem elektromobilu stoupat.

Provozní náklady

Když jsme mapovali cenu za jeden kilometr, vycházely elektromobily velmi dobře. Totéž můžeme říci i v otázce provozních nákladů jako takových. I zde velmi dobře strčí do kapsy klasické benzinové nebo naftové dopravní prostředky. U nich se velmi často neobejdeme třeba bez výměny:

  • Motorového oleje
  • Rozvodů v motoru
  • Destiček či výfuku

Něco u elektromobilu odpadá zcela, něco zase není nutné měnit tak často, jako u klasického vozu. Z finančního hlediska se tedy po této stránce rozhodně vyplatí právě elektromobil. Pokud hledíte na náklady, které je třeba během měsíce do vozu jako takového investovat, máte v tomto případě jistotu toho, že se není nutné obávat vysokých částek.

Životnost

Na tuto otázku jenom těžko najdeme přesvědčivou odpověď. Je jasné, že pokud jde o klasický vůz, rozhodně musíme říci, že třeba i naftových motorů je životnost stovky tisíc najetých kilometrů, což ve výsledku znamená třeba jistotu toho, že daný automobil může sloužit i několik desítek let. Znamená to, že investice do něho samotného bude dlouhodobá. Pokud jde o elektromobil, je třeba říci, že je velkou neznámou. V rámci zpracování karoserie obvykle nejsou rozdíly v souvislosti s klasickým automobilem. Pokud ale mluvíme o tom, jak dlouho vydrží elektromotor, nebo samotné články baterie, musíme říci, že v této konkrétní oblasti je elektromobil skutečně velkou neznámou. Je klasickou součástí automobilového trhu teprve několik let a tak málokdo dokáže odhadnout, jak to bude v budoucnu. I když se automobilky snaží tvrdit, že životnost jejich vozů bude dlouhá, empirické zkušenosti zatím stále chybí

Shrnutí

Pokud se podíváme na naše porovnání v řeči čísel, můžeme objektivně říci, že elektromobily jsou určitě dobrou volbou jak v souvislosti s provozními náklady, tak v souvislosti s cenou za jeden ujetý kilometr. Co jim ale do karet příliš nehraje, to je v první řadě jejich vysoká cena a v druhé řadě to, že zatím není známá jejich skutečná životnost. Problémová může být i dojezdnost a tak jsou určené spíše pro toho, kdo má stoprocentní jistotu, že nebude plánovat nijak dlouhé cesty. Jinak může počítat s tím, že se mu vlivem nezbytného nabíjení poměrně protáhnout. Plné nabití totiž může trvat třeba i několik hodin, a to i s funkcí rychlejšího postupu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *