Jaké pojištění by nemělo chybět, pokud milujete roadtripy?

Cestovat na výlety nebo dovolenou autem je v dnešní době dost trendy. Lidé často oceňují již samotnou možnost cestovat po vlastní ose, bez jakýkoliv omezení ze strany např. cestovní kanceláře. Rozhodně ale není dobré jen sednout a jet. Při roadtripech byste měli myslet jednak na servis vašeho automobilu, ale také na důležitá pojištění, které vám často mohou ušetřit velkou spoustu peněz.

Contents

Bez povinného ručení ani metr

Nejdůležitějším pojištěním pro řidiče je zákonné pojištění vozidel, lépe známé jako povinné ručení. Povinnost mít toto pojištění uzavřené stanovuje zákon. Kdo tuto povinnost zanedbá nebo dokonce ignoruje, může být potrestán pokutou, jejíž výše může sahat až do desetitisíců. Povinné ručení kryje škody, které jako řidič způsobíte ostatním řidičům (a to nejen na území České republiky). Záleží pak na tom, jak vysoký pojistný limit máte a jak kvalitní je vaše povinné ručení. Zákon stanovuje minimální výši pojistného limitu na 35 milionů korun. Při hromadných dopravních nehodách nebo při nehodách, kdy dojde k těžkým zraněním či ztrátám na životě může být tento minimální pojistný limit nedostatečný.

Havarijní pojištění oceníte

Dalším pojištěním, které zmíníme je havarijní pojištění. Na rozdíl od prvně zmíněného pojištění, není toto povinné. Nicméně pokud autem cestujete často, rozhodně se do něho vyplatí investovat. Není pravda, že havarijní pojištění by mělo být sjednáváno jen v případě nových a drahých aut. Vyplatí se rozhodně i u ojetin, na druhou stranu, je třeba mít nějakou soudnost. Pro stará auta v hodnotě pár tisíc se rozhodně nevyplatí. Rozhodně je výhodnější připlatit si za kvalitu než sáhnout po prvním levném havarijním pojištění. Na rozdíl od povinného ručení, kryje havarijní pojištění i škody, které způsobíte sami na svém vozidle. Nejde však o škody způsobené v opilosti nebo úmyslně. V případě, že byste žádali pojistné plnění i za tyto škody, dopustili byste se pojistného podvodu.

Cestovní pojištění by nemělo chybět

Cestovní pojištění je neživotní pojištění, jehož cílem je úhrada léčebných výloh v případě náhlého onemocnění nebo úrazu na cestách Součástí pojištění často bývají i další asistenční služby, jako pomoc s komunikací v cizím jazyce nebo pomoc s výběrem vhodného lékařského zařízení. I u cestovního pojištění záleží na výši pojistných limitů. Samozřejmě se vyplatí detailně porovnat nabídky a vybrat to nejvýhodnější cestovní pojištění v poměru cena/výkon. Cena léčebných výdajů v zahraničí může snadno převýšit milionové částky. Doporučujeme tedy na tomto pojištění nešetřit. Některé pojišťovny dokonce nabízí přímo pojištění určené pro cestování autem. Jde o kombinaci cestovního pojištění s prvky služeb povinného a havarijního pojištění.

Pár slov závěrem

V článku jsme se zabývali jen třemi nejdůležitějšími pojištěními. V dnešní době nabízí pojišťovny i spoustu dalších pojištění, které na cestách oceníte. Někteří z vás uvítají pojištění trvalých následků úrazu, ti zapomětliví si pak oblíbí pojištění ztráty nebo odcizení zavazadel. Záleží jen na vašich individuálních potřebách.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *