Půjčky v insolvenci mají své výhody i nevýhody

Půjček je na trhu mnoho. Ideální stav je, pokud má klient dobrou bonitu. To má velkou jistotu, že peníze dostane v podstatě kdOkoliv si jenom požádá. Potom je tu ale ještě jedna skupina klientů, která na tom rozhodně není tak dobře, jak je popisováno. Je tomu právě naopak. Jsou to lidé, kteří museli vyhlásit osobní bankrot. Ti jsou sami o sobě poměrně problémovými klienty a tak je na ně u mnohých poskytovatelů pohlíženo. Dokonce musíme říci, že není nic výjimečného, že u řady poskytovatelů dojde k tomu, že je jejich žádost o půjčku zamítnuta. Potom tu však jsou půjčky v insolvenci. Tedy takové možnosti, kdy je možné, aby peníze získat i ten, kdo je právě v procesu oddlužení.

Contents

Co je to insolvence?

Ta byla dříve spojena hlavně s firemní oblastí. Došlo však k tomu, že se tento pojem začal používat i v oblasti soukromých osob. Lépe je však tento statut známý pod názvem oddlužení. Jedná se o stav, kdy konkrétní osoba nezvládala splácet své závazky a tak se rozhodla pro zákonnou cestu, jak ven z dluhů. Tato insolvence má samozřejmě svá specifika, a když se podíváme na ta hlavní, patří sem:

  • Nutnost mít alespoň dva věřitele a být po splatnosti
  • Nutnost uhradit alespoň část svých dluhů
  • Nutnost mít příjem, nebo majetek

Je tedy vidět, že insolvence je stav, kdy dlužník své závazky musí splácet, ale nemusí je splatit všechny. Zároveň se jedná o stav, kdy má příjem, nebo má majetek. A právě proto nemusí být půjčky v insolvenci zcela zapovězeny.

Půjčky v insolvenci nepatří k nejvýhodnějším

Získat půjčky v insolvenci je složitější, ale ne nemožné

Začneme jednou z nejdůležitějších věcí, která je navíc i negativem. Jedná se o fakt, že půjčky v insolvenci rozhodně nepatří k těm, které by byly nejvýhodnější. Dá se říci, že je tomu právě naopak. Důvodem v tomto směru není nic jiného, než celková rizikovost daných klientů. Právě to, že jsou ve statutu oddlužení, je spojováno s nemalým rizikem. A tak je nutné, aby si poskytovatelé půjček tento stav kompenzovali. A to nejde jinak, než vyšší úrokovou sazbou. Toto je tedy jasné negativum daného úvěru a tak obecně musíme říci, že není příliš doporučován ani odborníky.

Půjčky v insolvenci jsou celkem dobře dostupné

Když půjdete se svou žádostí do banky, velmi často neuspějete. To proto, že banky se specializují spíše jenom na bonitní klienty a tak je jasné, že ostatní odmítají. Potom tu však může být ještě segment nebankovní, který ukazuje, že možnost získat půjčku tu je. A tak zde mohou být půjčky v insolvenci skutečně dostupné. Samozřejmě ne u všech poskytovatelů, ale dá se najít několik těch, u kterých je možné si o peníze požádat. A v rámci jakých konkrétních možností? Jsou to:

  • Mikropůjčky
  • Půjčky s ručitelem
  • Půjčky ručené nemovitostí

Když bychom se měli podívat na stručnou charakteristiku daných možností, tak u mikropůjček často se získáním není problém. Jsou vcelku benevolentní, ale je třeba počítat jenom s menší sumou peněz. To pokud jde o půjčky s ručitelem, zde už je možné získat více. Nutné je ale mít osobu, která by se za vás zaručila. A ta musí mít lepší bonitu, než jste vy. Třetí možnost je spojena s tím, že se neobejdete bez ručení majetkem. A to nemovitým. Může jít o dům, byt, ale třeba i pozemek. Výše půjčky se odvíjí od hodnoty dané nemovitosti.

Získat peníze je těžší, než bylo v minulosti

Nezapomínejme také na možnost získat peníze v porovnání s minulostí. I zde je velký rozdíl. Zatímco dříve nebylo nic výjimečného, že byly půjčky v insolvenci rozdávány jako na běžícím pásu, nyní je situace zcela jiná. A s čím konkrétně je tato situace spojena? Je to celkem jednoduché. Když máme být konkrétnější, je třeba říci, že podle několika nových zákonů je nutné, aby poskytovatel peněz prověřil svého klienta. A to velmi důkladně. A to hlavně s ohledem na to, že tento jeho klient bude skutečně schopen své závazky splácet. Pokud by právě k tomuto prověření nedošlo, může se jednat o poměrně velký problém. A to hlavně v souvislosti s tím, že samotná smlouva by mohla přestat být platná.

V minulosti nic takového nutné nebylo a tak je rozhodně třeba říci, že nebylo problémem půjčky v insolvenci poskytovat lidem mnohem více, než je tomu nyní. To je jedna z nevýhod současné doby.

Jde to i bez zjišťování insolvence

V některých případech nemusí být problém půjčky v insolvenci získat. A to z toho důvodu, že poskytovatelé peněz klienta prověří právě v tom ohledu, zda je schopný svůj vytřený závazek splácet. Primárně musíme říci, že zde mluvíme o tom, zda má daná osoba dostatečný příjem a zda má menší výdaje, které zajistí dobrou bonitu. Ne každý poskytovatel však nahlíží do různých registrů a tak je třeba říci, že tu jsou i tací poskytovatelé, u kterých opravdu není jakýkoliv problém s tím, že se o insolvenci nedozví.

Když totiž nenahlédnout do klasického registru, tak vlastněn nijak nezjistí, že daný žadatel měl v minulosti více věřitelů a že měl nějaké problémy. Když navíc nevyužijí ani insolvenční registr, tak to v praxi znamená další důležitou věc. Nepřijde se na to, že je klient v procesu oddlužení. Pokud daná informace nabude vyžadována od něho, může to být cesta, jak peníze celkem snadno získat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *