Úvěrové statistiky – kolik máme rozpůjčováno?

Půjčky jsou běžnou součástí našich životů. Jsou něco tak klasického, že je můžeme získat v podstatě na každém rohu. Aktuálně je na trhu několik stovek poskytovatelů, kteří nám umožní půjčit si přesně tolik, kolik si půjčit potřebujeme. Dnes máme jistotu také toho, že nabídka jednotlivých poskytovatelů je velmi široká. A co to pro nás znamená? Samozřejmě informace spojené s tím, že si můžeme půjčit peníze:

  • V bankovním segmentu
  • V nebankovním segmentu
  • U soukromých osob
Statistiky zadluženosti ČR

Podívejte se na úvěrové statistiky a zjistěte, kolik dlužíte

Pokud vás zajímá, jak jsou na tom lidé aktuálně s půjčkami, podívejte se s námi na úvěrové statistiky. Ty v podstatě potvrzují naše sdělení, že úvěry jsou dnes naprosto běžnou součástí našich životů.

Contents

Kolik peněz v průměru dlužíme?

I když jsou půjčky tak oblíbené, je třeba říci, že oproti minulým rokům výrazně klesá částka, kterou si obvykle půjčujeme. Podíváme-li se na dané úvěrové statistiky blíže, musíme říci, že průměrná suma, kterou osoby s půjčkou dluží, je částka 41 000 korun českých. Může se to zdát poměrně málo, zvláště v souvislosti s tím, že jsou do daného segmentu zahrnuty i hypotéky. Na druhou stranu platí, že zde jsou zahrnuty také mikropůjčky, o kterých můžeme říci, že ty jsou pouze v řádech několika jednotlivých tisíců, nebo i pouhých stokorun.

Podíváme-li se na porovnání s předchozím rokem, musíme říci, že dlužíme podstatně méně. Zatímco v roce 2014 jsme dlužili v průměru o 15 000 korun více, výše zmíněná částka ukazuje, že dokážeme nejenom splácet rychleji, ale že si bereme částky spíše nižší. To je spojeno také často s tím, že si více půjčujeme skutečně jenom na užitečnější věci.

Úvěrové statistiky řeknou i rychlost hrazení našich závazků

Zajímavým faktem je také informace spojené s tím, kolik konkrétně vlastně dokážeme jako zadlužená jednotlivec, nebo domácnost ušetřit. Zde nám úvěrové statistiky říkají, že je to zhruba 1 700 korun měsíčně. Pokud by právě taková částka byla ihned vynaložena v plné výši na hrazení finančních závazků, byla by průměrná půjčka splacena zhruba za dva roky. Dle reálných statistik ale lidé splácejí částky o něco menší. A tak je jejich půjčka ve výši okolo 40 000 korun českých splacena zas dobu okolo tří let. To je poměrně dobrý časový horizont, který jasně ukazuje, že když už se lidé zadluží, nechtějí mít závazky na dlouhou dobu a dělají vše proto, aby ji eliminovali co nejdříve.

V souvislosti se splácením závazků nesmíme zapomenout na to, že úvěrové statistiky uvádějí i informace o tom, jak je na tom i současná platební morálka. I přes výše uvedená pozitiva platí, že ta stále ještě zaostává. Pokud se podíváme na osoby, které svůj dluh nechají dojít až k vymáhání, je třeba říci, že jenom nadpoloviční většina si uvědomí své problémy a svůj dluh začíná hradit tak, jak se zavázaly. Lépe jsou na tom ženy, než muži.

Kde si nejvíce půjčujeme?

Určitě vás zajímá také to, v jakých místech si nejvíce půjčujeme. I zde mohou být úvěrové statistiky konkrétní. Největší průměrnou částku dluží lidé v Karlovarském kraji. Zde je to hodnota ve výši 49 000 korun českých. Naopak nejmenší výši průměrné půjčky mají lidé téměř na opačném konci republiky. Je to Zlínský kraj, kde se průměrná výše konkrétního úvěru pohybuje na hranici 34 400 korun českých. Zajímat vás ale mohou i informace toho rázu, kde si lidé půjčky berou nejčastěji kde je tedy největší procento zadlužených osob. Z hlediska pořadí to jsou tyto kraje:

  • Moravskoslezský
  • Středočeský
  • Ústecký

Je jasné, že první a poslední lokalita je spojena hlavně s vysokou nezaměstnaností a celkově horšími podmínkami k životu. Lidé zde proto půjčkami řeší i svou negativní finanční situaci. V případě oblasti Ostravy platí, že dluh má v podstatě každý sedmý člověk žijící v daném území. Naopak nejlépe nám úvěrové statistiky vycházejí ve spojené s Vysočinou, Karlovarským a Zlínským krajem. Tedy s oblastmi, kde si lidé půjčují více peněz.

Kolik půjček nejčastěji máme?

Zajímá-li vás i to, kolik půjček má průměrná zadlužená osoba v České republice, můžeme vám samozřejmě přinést i tuto konkrétní informaci. Zcela dominují lidé, kteří mají jenom jednu jedinou půjčku. Těch je více než 85 procent. Zbytek jsou lidé, kteří mají úvěrů více. V podstatě se jedná o každého sedmého člověka z těch, kteří úvěr mají. Zde ale musíme podotknout, že tyto úvěrové statistiky mohou být lehce zkresleny. A to z toho důvodu, že dnes je oblíbenou možností takzvaná konsolidace půjček. Tedy sloučení do jedné jediné. To znamená, že osoba, která měla v minulosti více úvěrů, které si nechala sloučit, je nyní osobou, která má půjčku jenom jednu. Na druhou stranu je tento postup logický, jelikož zmírní starosti, zmírní administrativu a může se pozitivně podepsat i na snížení úrokových sazeb.

Na co si půjčujeme?

Na závěr dodejme, na co všechno si konkrétně půjčujeme. Rozhodně potěší fakt, že pomalu ustupují půjčky zbytečné a dominují ty, které mají nějaký účel. Investujeme pomocí nich do nemovitostí, domácností, nebo třeba do nezbytných dopravních prostředků.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *