Předfixace hypotéky se stává stále známějším pojmem

Když se řekne hypotéka, každému se jasně vybaví jeden z nejvíce doporučovaných úvěrů, který je možné využít v souvislosti s bydlením. Zajímavé je na hypotéce třeba i to, že se dnes může použít na celou řadu věcí. Co konkrétně? Je to:

  • Stavba rodinného domu
  • Koupě nemovitosti
  • Rekonstrukce domu nebo bytu

Je tedy jasné, že v souvislosti s financováním bydlení jde o nejlepší možnou volbu. A to také pokud jde o úrokové sazby. V souvislosti s nimi se stále častěji hovoří o pojmu, kterým je předfixace hypotéky. O co se jedná? Kde si o danou možnost požádat a jaké jsou výhody? Na vše se společně podíváme.

Contents

Víte, co je klasická fixace hypotéky?

Předfixace hypotéky je pro ty, kteří chtějí mít tento úvěr výhodný i v budoucnu

Předfixace hypotéky je pro ty, kteří chtějí mít tento úvěr výhodný i v budoucnu

Aby bylo možné si daný pojem dokonale představit a popsat, je nutné, abyste věděli, co je to klasická fixace hypotéky. Bez toho se totiž nelze posunout dál. Zde mluvíme jasně o tom, že po zvolenou dobu bude zaručeno, že se vám nezmění úroková sazba. Fixace je tedy smluvní ujednání o tom, že po určitou dobu budete mít u hypotéky stále stejný úrok. Konkrétní délky mohou být od jednoho roku, po desítky let. Když se očekává klesání sazeb, je vhodná kratší fixace. Když naopak růst, je vhodné zvolit tu co možná nejdelší. Důležitým faktem je poté to, že délka fixace se sjednává až při podpisu konkrétní hypoteční smlouvy.

Co je to předfixace hypotéky?

Nyní už k tomu hlavnímu pojmu, kterým je předfixace hypotéky. O co se jedná? Jde v podstatě o postup, v rámci kterého je možné zafixovat si svou hypotéku do budoucna. Tato možnost ale není dostupná u těch lidí, kteří mají v plánu si hypotéku teprve brát. Daná možnost je totiž dostupná jenom pro toho, kdo již hypotéku má. A u ní má pochopitelně určitou fixaci. A jakmile ta vyprší, je s bankou podepsána nová hypoteční smlouva, opět s fixací zcela novou. A právě předfixace hypotéky může zaručit, že bude mít sepisovaná smlouva úrokovou sazbu platbou nikoliv době onoho podpisu, ale že bude mít sazbu stanovenou ve chvíli, kdy byla předfixace sjednána.

Kdy se tato možnost vyplatí?

Je to celkem dobře odhadnutelné. Pokud je trendem, že se úroky u hypotéky snižují, tak je cílem uzavření smluv v podstatě až na poslední chvíli, kdy budou nejnižší. Když je ale očekáván trend růstu, je předfixace hypotéky jasnou volbou. Možnost se tedy vyplatí právě ve chvíli, kdy se očekává, že v době ukončení klasické fixace budou úroky podstatně vyšší, než to tomu třeba právě v tuto chvíli.

Dodat je třeba, že se předfixace hypotéky může vyplatit třeba právě nyní. Důvod je ten, že právě aktuálně nastává doba, kdy se onen nárůst úrokových sazeb očekává. Je to mimo jiné dáno i tím, že na začátku srpna zvýšila Česká národní banka své úrokové sazby. A to rozhodně povede k celkovému nárůstu ve většině segmentů, kam patří:

  • Bankovní hypotéky
  • Spotřebitelské půjčky
  • Kontokorenty a kreditní karty

Kdy si o předfixaci požádat?

Výhody jsou tedy zcela jasné a tak pochopitelně musí na řadu přijít i otázka spojená s tím, kdy by měla být předfixace hypotéky žádána. Když bychom měli říci univerzální odpověď, je třeba uvést, že tím dříve to bude, tím lépe. A to právě z toho důvodu, že experti do budoucna očekávají nárůst. Měl by sice být pozvolný, ale rozhodně by zde být měl.

Onen konkrétní termín je většinou odvozený od podmínek vaší banky. Poměrně bezproblémový by měl být termín, který počítáme na jednotky měsíců. Stejně tak by neměl být problém s předfixací i na dobu jednoho roku. Jsou ale i možnosti, u kterých není problém tento krok učinit třeba i dva roky před tím, než vám klasická fixace vyprší. Je vhodné být v tomto směru připraven a myslet na to, co nastane. A co když vám banka nevyhoví? Není důvod zoufat.

Myslete na refinancování hypotéky

Když tedy půjdete do své banky požádat o předfixaci, může dojít k tomu, že vás odmítne. A to z toho důvodu, že něco takového nenabízí. V první chvíli v tom můžete vidět problém. Ne ale neřešitelný, jelikož nesmíte zapomínat na možnost refinancování. To je dnes dostupné jak u klasických půjček, tak i u hypotečních produktů. V praxi se jedná o situaci, kdy bude vaše hypotéka převedena jinam. Většinou právě z důvodu získání nižšího úroky., onen termín, kdy jsou hypotéky refinancovány, je právě v době konce klasické fixace. Jedině v tu dobu je to výhodné – s ohledem na možné sankce, které by jinak hrozily.

Co vám tedy doporučujeme, pokud vás stávající banka odmítne, protože předfixaci nenabídne? Jděte do jiné banky. Ptejte se na možnost refinancování a uveďte, kdy vám končí fixace. Spolu s tím se ptejte právě na onu možnost předfixace. Ve většině případů vám bude vyhověno. Proč? Jelikož si vás nová banka jako klienta zaváže a bude vědět, že za pár měsíců nebo let si k ní hypotéku převedete. Stejně tak na tom vyděláte i vy, jelikož budete moci využívat nižší úrokové, než ty v době reálného přestupu vás a vašich peněz. Na závěr připomeňme, že podobně jako při samotném výběru hypotéky, tak i zde jasně doporučujeme oslovit více bank, porovnat si jejich nabídky a přejít s hypotékou k té nejvýhodnější. A za celou dobu splácení to nemusí být nutně jenom jednou, ale i několikrát.

1/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *