Investiční zlato, nebo stříbro? My máme jasno!

Contents

Zlato má spoustu podob. V první řadě je symbolem luxusu. Ve zlaté rakvi například odpočívá Michael Jackson. Japonský obchodní dům Ginza Tanaka v Tokiu každý rok v zimě zdobí zlatý vánoční stromeček. Jedna hongkongská firma se zase může pochlubit zlatou toaletou. Toužíte po pleti bez vrásek? Zbaví vás je zlatá pleťová maska. Vybraní císařové prý konzumovali sushi s kousky zlata.

Tyto extrémy se přeci jen týkají hrstky vyvolených. Zlato má však své místo i v životech každého z nás. Zlatem se nejenom zdobíme, ale také nám chrání naše úspory. Tato schopnost zlata je z výše zmíněných v podstatě nejvíce praktická.

Chraňte své finance

Zlato má ve srovnání s ostatními kovy jednu velkou přednost. Dokáže efektivně bojovat proti inflaci. Mnohem lépe než stříbro. Této skutečnosti mimo jiné nahrává skutečnost, že tento drahý kov je jako jediná investiční komodita oproštěná od platby daně z přidané hodnoty. To je také důvod, proč investoři právě investiční zlato upřednostňují před nákupem uměleckých děl. Úspora ve výši 21 procent je pro investory velmi lákavá.

Zájem o investiční zlato roste

To se mimochodem odráží i na zvýšeném, mnohdy až rekordním zájmu o investiční zlato jako takové. Enormní zájem klientů o uložení svých peněz do zlata coby bezpečného přístavu zaznamenávají například provozovatelé nejznámějšího českého e-shopu se zlatem, www.zlate-mince.cz. Ten je přitom v provozu ji od roku 2003.

Pro koho je investiční zlato vhodné?

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ říká zakladatel e-shopu Pavel Trtík. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě, “ dodává Pavel Trtík.

Klesající zájem o stříbro

Jiná situace je s investičním stříbrem, po němž poptávka spíše poklesla. Stříbro ve formě investičních slitků a mincí (bullions) má totiž vůči zlatu jednu velkou nevýhodu. Při jeho nákupu se nevyhnete platbě DPH. Plných 21 procent z hodnoty každého pořízeného slitku prodejce odvádí do státní pokladny. V případě vyšších investic se samozřejmě jedná o nezanedbatelné částky. Střadatelé si tak dobře spočítají, která investiční komodita jim více vydělá.

Jasný favorit – švýcarské zlaté slitky Argor Heraeus

Do jaké formy investičního zlata investovat? Velké popularitě ze strany českých investorů se těší švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Za jejich oblibou spolu s jejich světovou proslulostí stojí i jejich relativně nízká cena, která z nich dělá v podstatě bezkonkurenčního investičního favorita. Budete-li hledat české alternativy oblíbených zlatých cihliček, moc nepochodíte. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.

Mince versus dukát

Sháníte zlato neoznačené sériovým číslem? V tom případě pro vás budou vhodné zlaté mince Wiener Philharmoniker. V kvalitních e-shopech dokonce seženete zcela nové mince ročníku 2021. Pokud je vaším hledáčkem zlato se sběratelskou hodnotou, zvolte zlaté dukáty, které se vydávají v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Doporučit lze především ty svatováclavské, které si oblíbili patrioti akcentující jejich národní charakter. Svatováclavské dukáty se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sty lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.

O české zlato mají zájem i Slováci

V Čechách zlato nakupují i naši slovenští sousedé. Vyjde je totiž řádově levněji, než kdyby nakoupili od domácích firem. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ uzavírá Kamila Bantová ze společnosti Zlate-mince.cz.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *