Bude příští rok sleva na dani pro OSVČ?

Ministerstvo financí připravilo novelu zákona o daních z příjmů, kterou poslalo k připomínkovému řízení. Tato novela vzbudila velkou vlnu emocí zejména mezi živnostníky, ačkoli právě jim by měla poskytnout lepší podmínky.

Sleva na dani pro OSVČ za vyživovanou manželku a dítě – obnovení

Stávající právní úprava omezuje živnostníky při možnostech uplatnění slevy na dani. Pokud živnostník využívá výdajový paušál, nemůže zároveň uplatnit slevu na vyživovanou manželku nebo vyživované dítě.

Podle nového návrhu Ministerstva financí by měli mít živnostníci možnost uplatnit si slevu na manželku ve výši 24.840,– Kč a slevu na první dítě 13.404,– Kč a druhé 14.604,– Kč. Motivem pro toto opatření je snaha podpořit rodiny s dětmi a odstranit diskriminaci živnostníků, která v této oblasti dosud panovala.

Zrušení slevy na dani za poplatníka

Nemilým překvapením je však pro živnostníky zrušení možnosti uplatňovat výdajové paušály a zároveň slevu na dani pro poplatníka. Tento návrh vyvolal vlnu nevole mezi mnohými podnikateli, protože nová úprava bude výhodná jen pro člověka, který bude uplatňovat slevu na dvě děti nebo jedno dítě a manželku zároveň, ostatní na této změně prodělají.

Vezmeme-li jako modelový příklad mladého začínajícího podnikatele, může pro něj navrhovaná změna představovat rozdíl ve výši desítky tisíc korun, v závislosti na výši příjmů a procentu výdajového paušálu. Podle živnostníků tedy toto opatření sice podporuje rodiny s dětmi, ale hází klacky pod nohy živnostníkům, kteří nemají děti nebo vyživovanou manželku – tedy všem začínajícím nebo naopak seniorům.

Minimální daň?

Původní návrh odborů, aby živnostníci odváděli minimální daň ve výši 1.000,– Kč za měsíc, bez ohledu na výši příjmů, na ministerstvu podporu nenašel a do zákona se nepromítl.

Zmíněná navrhovaná opatření však staví živnostníky do nepříjemné situace, spolu s diskutovanou centrální evidencí tržeb se jedná o další kroky, které podnikání příliš nepomáhají.

4/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *