Sídlo firmy – možnosti a jejich výhody i nevýhody

Plánujete založit novou firmu? Kromě všech náležitostí je třeba myslet také na to, že se vaše nová firma rozhodně neobejde bez sídla. Tedy bez adresy, která bude uvedena v obchodním rejstříku a která bude jasně říkat, kde firmu ostatní najdou. Dnes existují tři hlavní možnosti, jak může sídlo firmy vypadat. Pokud se s nimi chcete seznámit, jedná se o tyto varianty:

  • Klasická kancelář
  • Virtuální sídlo
  • Sídlo na adrese bydliště

Každá možnost je něčím specifická a každá možnost má své výhody a nevýhody. Pokud vás zajímají bližší informace, podívejte se na ně společně s námi. Bude i vám jasné, co se vám nejenom z finančního hlediska vyplatí více.

Contents

Klasická kancelář není vždy ideální sídlo firmy

Na první pohled to působí jako dobrá možnost. Opak je ale pravdou. Pokud se podíváme na pozitiva, je hlavním plusem rozhodně to, že pro novou firmu máte skutečné, tedy reálné zázemí. Tedy místo, kde můžete být vy, stejně jako zde mohou být například také vaši zaměstnanci. Pokud navíc dané prostory máte své vlastní, může se jednat o variantu celkem výhodnou, jelikož se nemusíte bát jakýchkoliv vysokých finančních nákladů, které by byly s provozem sídla spojeny. Ne každý má ale takové štěstí, nebo možnosti.

Mít sídlo firmy doma není nejlepší

Mít sídlo firmy doma není nejlepší

Máme-li být konkrétnější, tak si mnoho podnikatelů musí sídlo firmy, tedy kancelář jako takovou buď pronajmout, nebo si ji dokonce koupit. Už z tohoto pohledu se jedná o investici, která rozhodně nebude nijak zvlášť výhodná. Navíc v případě plánované budoucí změně bude nutné řešit, jak takovou nemovitost například prodat, nebo jak zrušit případný dlouhodobý pronájem. Pokud navíc bude kladen důraz na cenu, nemusí být dané kanceláře v nijak atraktivních lokalitách, což je také jejich nevýhodou.

Sídlo firmy doma

Podívejme se na druhou možnost, kterou je sídlo firmy doma. Jestliže začneme finančním hlediskem, lze říci, že tato varianta má rozhodně jednu výhodu v tom, že za ni nemusíme nic platit. Jednoduše máme své bydlení, svou adresu, na kterou jenom zapíšeme naši firmu. Z hlediska financí tedy dobrá volba. Ne vždy to ale může být tak jednoduché. Pokud jde o rodinný dům, obvykle to problém není. Pokud jde ale o byt, je obvykle třeba souhlas ostatních nájemníků. A ten není vždy udělený. Dále je třeba počítat také s tím, že u dveří nebo na nich musí být uvedeny informace o firmách jako takových. Zde logicky mluvíme o dolních vchodových dveřích.

Pokud se podíváme také na negativa, tak jedním z hlavních je rozhodně to, že ne každý bydlí v atraktivních lokalitách a tak je sídlo firmy třeba v rodinném domku na vesnici, nebo na periferii města. Kromě této nevýhody nezapomeňte také na to, že tato forma rozhodně nepůsobí nijak profesionálně. Takové sídlo firmy může dokonce i odrazovat od budoucí spolupráce. Navíc je třeba myslet i na to, že rizikem mohou být různé návštěvy, a to třeba v podobě:

  • Obchodních partnerů
  • Zákazníků
  • Úředníků z různých institucí

Virtuální sídlo firmy jako současný hit

Poslední možnost, která dnes existuje, je virtuální sídlo firmy. Pokud začneme pozitivy, je jich více než dost. Určitě potěší finanční stránka věci. A to proto, že tato forma může vyjít na několik desítek, maximálně stovek korun měsíčně. Jsou i situace, kdy lze virtuální sídlo dostat k firmě i na několik let zdarma. Další výhodou může být také to, že si lze vybrat z celé řady různých adres. A to včetně těch zajímavých a prestižních, díky čemuž může samotná firma stoupnout v očích obchodních partnerů, stejně jako může stoupnout třeba v očích zákazníků. S umístěním souvisí i to, že toto sídlo lze často mít v některém z velkých měst. A jelikož zde jsou přeplněné finanční úřady, může to přinášet tu výhodu, že se na firmu v rámci klasické kontroly ani nedostane řada. A když, tak za několik desítek let.

Pokud se podíváme na negativa, je to určitě to, že daná sídla jsou někdy trnem v oku úřadům. A to hlavně v souvislosti s různými pochybnými firmami. Pokud plánujete standardní podnikatelskou činnost, obvykle se není čeho obávat a toto řešení hravě projde. Dále může být negativem to, že pronajímáte výhradně jenom adresu, ne klasické zázemí. I to ale mohou někteří poskytovatelé virtuálních sídel vyřešit. Mohou nabídnout krátkodobé pronájmy kanceláří, stejně jako různých zasedacích místností. Ideální, jak mít sídlo a zároveň se setkávat třeba s obchodními partnery, nebo s návštěvou z úřadů.

Sídla lze měnit

Výše jsme zmapovaly všechno možnosti, které dnes existují. A to s ohledem na výhody a nevýhody, stejně jako s ohledem na finanční stránku věci. Dále je třeba připomenout, že sídlo rozhodně není doživotní záležitostí. Může sice být, ale stejně tak není problém ho v průběhu podnikatelské činnosti také změnit. Je tedy na každém, jakou cestou se vydá. Pokud uděláte chybný první krok, není žádným problémem ho v budoucnu zase změnit.

Rate this post

You may also like...

1 Response

  1. Matěj napsal:

    Vždy je lepší mít fyzické sídlo – zejména tedy pokud nejezdíte často za klienty a přijímáte je přímo u sebe v kanceláři. Ano, je to dražší zejména kvůli vybavení kanceláře, ale na 2. stranu, je to reprezentativní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *