Jak se stát v důchodu dobrou partií

V současnosti je stále méně párů, které se spolu dožívají stáří. Stále častěji se partneři rozvádějí nebo rozcházejí. Není tedy jisté, zda s tím člověkem, se kterým jste teď, budete i v důchodu. Možná dnes nikoho blízkého nemáte, ale chtěli byste mít. Těšíte se na dobu, až budete v penzi, že budete mít čas na dobrou kávu v útulné kavárně, na výlety, divadla, galerie, zahraniční dovolené v příjemné společnosti? Pak byste měli myslet už teď na dostatek finančních prostředků, které vám takový společenský život v důchodu umožní. Jednou z možností, jak je získat, je penzijní spoření.

Co je penzijní spoření

Často se říká, že nikdy není pozdě, ale v případě šetření na důchod se dá spíš říci, že nikdy není příliš brzy. Penzijní spoření je skvělý způsob, jak zhodnotit svoje peníze a našetřit si při tom na pohodlné stáří. Spoléhat na stát s vyplácením dostatečné penze je poněkud krátkozraké.

Dobrovolné penzijní spoření patří mezi osvědčené konzervativní nástroje, jak si spořit na důchod. Cílem je dát každému možnost zabezpečit si s předstihem na důchod takovou výši peněz, jakou si sám zvolí. Dlouhodobé spoření je výhodné pro jeho účastníky i pro celou ekonomiku, proto stát tento typ spoření různě podporuje.

Jaké jsou výhody penzijního spoření

Mezi největší výhody penzijního spoření patří státní příspěvek 90 – 230 Kč podle výše měsíční úložky (minimálně 300 Kč). Při měsíčním vkladu nad 1000 Kč má klient nárok na úlevu na daních. Zároveň je tu také možnost získat příspěvek od zaměstnavatele.

Jak vybrat naspořené peníze

Naspořené peníze si můžete vybrat nejdříve v 60 letech věku, pokud jste si zároveň spořili aspoň 5 let. Úspory si můžete nechat vyplatit jednorázově nebo formou pravidelné renty. Pokud spoříte alespoň 24 měsíců, pak můžete spoření předčasně ukončit a zažádat o výplatu odbytného, získáte ale vložené prostředky včetně zhodnocení, avšak bez státních příspěvků. Pokud jste využívali i daňové odpočty, je třeba je zpětně zdanit.

 

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *