Ručení u půjčky – jaké jsou možnosti?

Rozhlédnete-li se po současném úvěrovém trhu, je nabídka půjček skutečně široká. U některých si stačí jednoduše online požádat a za pár minut peníze odcházejí na váš bankovní účet. U jiných zase může trvat schvalovací proces podstatně déle, jelikož je nutné dokládat celou řadu věcí. My se společně podíváme právě na segment druhý, který je spojený s tím, že je vyžadováno ručení u půjčky. O čem mluvíme, jaké jsou možnosti, proč může být tato oblast půjček výhodná a nevýhodná? To vše vám dokážeme vysvětlit.

Contents

Co je ručení u půjčky?

Nejprve se podívejme na to, jak vypadají půjčky bez ručení, nebo jak vypadají půjčky bez ručitele. Ty fungují tak, že si požádáte, obvykle doložíte svůj příjem a následně dostanete peníze. Když je ručení u půjčky potřeba, je samozřejmě nutné udělat i něco navíc. Tím může být nutnost sehnat si ručitele, nebo ručit nemovitostí. I když se to na jednu stranu zdá komplikované a zbytečné, musíme říci, že tato forma má i své výhody. Pokud by běžný žadatel kvůli svému platu nebo finanční minulosti nedosáhl na běžný úvěr, může využít půjčky s ručením. Díky tomu, že se něčím zaváže, tak může zvýšit svou bonitu a pochopitelně může dojít ke schválení. A jaké jsou možnosti?

Půjčka s ručitelem je neznámější

Nejprve se podívejme na situaci, která je aktuálně považována za tu nejznámější. Není to nic jiného, než půjčka s ručitelem. Je charakteristická tím, že při žádosti musí mít primární žadatel ještě někoho, kdo se za něho zaručí. I tato osoba potom musí doložit různé věci, kam může patřit třeba informace o příjmu, nebo finanční minulost. Právě díky osobě ručitele dojde k celkovému přepočtení bonity a k tomu, že peníze mohou být poskytnuty. Pozor ale i na fakt, že ručitel může při žádosti o půjčku nejenom pomoci, ale bere na sebe také zodpovědnost. Pokud žadatel nebude splácet, mohou se peníze zcela pochopitelně vyžadovat i po ručiteli. Ručitelem dnes může být v podstatě kdokoliv. Když se podíváme na situace, které jsou nejvíce běžné, tak je to:

  • Manžel nebo manželka
  • Někdo z rodiny
  • Kamarád či kamarádka
Ručení u půjčky může být spojeno se zástavou domu

Ručení u půjčky může být spojeno se zástavou domu

Nutno říci, že půjčka s ručitelem může mít ještě jednu podobu, u které také dochází k tomu, že není zjišťována jenom bonita konkrétního žadatele, ale dochází zde k tomu, že je zjišťována bonita i ostatních lidí, kteří jsou uvedeni ve smlouvě. Velmi známá je třeba partnerská půjčka, o kterou mohou žádat manželé, ale i lidé žijící v páru společně. Nic neobvyklého není ani podobná žádost spojená s hypotékou, kde dnes není problémem ani to, aby si o ni žádalo i více lidí, než jenom dva. Kolik jich může být celkem, to upravují samotné podmínky banky.

Nic neobvyklého není ani půjčka s ručením nemovitostí

Podívejme se i na druhou možnost toho, jak může vypadat ručení u půjčky. V takovém případě je třeba zabrousit do segmentu, který nese označení půjčka s ručením nemovitostí. Tento název již celkem dobře ukazuje, o co se jedná. K tomu, aby byla půjčka poskytnuta, je nutná nemovitost. Kromě toho, že půjčka může být označovaná tímto způsobem, se můžete setkat také s dalšími možnými označeními. O jaké se jedná? Je to třeba americká hypotéka, která je spojena s možností využít získané peníze na cokoliv. Do tohoto segmentu může spadat ale i hypotéka klasická, kde je také třeba zastavit nemovitý majetek. A když se podíváme na to, jaký typ nemovitosti je v případě půjčky třeba, je možností hned několik. Určitě sem patří:

  • Byt nebo dům
  • Jakýkoliv typ pozemku
  • Rekreační, výrobní, nebo jiný objekt

Pokud jde o půjčky ručené nemovitostí, musíme říci i to, že právě konkrétní hodnota nemovitosti má vliv na to, kolik může žadatel získat. Čím je hodnota nemovitosti vyšší, tím více peněz může být nabídnuto. Nutno počítat s tím, že to nikdy nebude sto procent. U nebankovních společností lze získat zhruba padesát až sedmdesát procent.  U bank je možné získat více, ale ani zde to sumu odpovídající přesné hodnotě nebude. V minulosti to u klasických hypoték šlo, ale aktuální zákonné úpravy ukazují, že tato doba je již dávno pryč.

S papírováním počítejte

Na závěr dodejme, že i když je ručení u půjčky možností, jak může na peníze dosáhnout i ten, co by na ně jinak nedosáhl, je na druhou stranu nutné počítat také s větším papírováním. Pokud půjde o klasického ručitele, tak i on musí doložit to, jak je na tom se svou bonitou. Tedy podobně jako u samotného žadatele. Pokud jde o ručení nemovitostí, je nezbytností kvalifikovaný odhad. V některých případech ho nelze získat jinak, než využít znalce. U některých poskytovatelů však dochází k porovnání s jinými nemovitostmi v okolí, díky čemuž je přibližná hodnota bytu nebo domu určena. Toto se děje hlavně u společností nebankovních, u kterých je stále prioritou rychlé vyřízení a které pochopitelně chtějí i tento typ půjčky vyřídit co možná nejrychleji.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *