Jak řešit nevýhodné půjčky? Víme to!

Půjčky dnes můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Může se jednat o půjčky dobré a potom se může jednat o půjčky špatné. Pokud se podíváme na kategorii číslo jedna, patří sem třeba takové, které souvisí s pořízením nebo rekonstrukcí domu, stejně jako sem patří ty, které souvisí s pořízením auta – pokud ho potřebujeme. Když se podíváme na ty špatné, řadí se sem například takové, které využijeme:

  • Na nákup vánočních dárků
  • Ke koupi té nejdražší elektroniky a výpočetní techniky
  • Na financování dovolených

Kromě tohoto rozdělení nezapomínejme také na to, že půjčky mohou být výhodné, stejně jako existují i nevýhodné půjčky. A na ty se zaměříme. Především v souvislosti s tím, jak vyřešit problém, který s nimi můžete konkrétně mít.

Contents

Důležitý je už okamžik žádosti

Podívejme se nejprve na situaci, která souvisí s tím, že si o půjčku teprve žádáte. To je ta pravá chvíle, jak se nevýhodných půjček vyvarovat. Ideální je porovnat si jednotlivé možnosti na trhu a zjistit, která je tou nejvýhodnější. Ideálním ukazatelem je dnes RPSN, což je procentuelní hodnota, která velmi dobře a velmi přesně řekne, kolik za konkrétní rok přeplatíte v poměru k hodnotě půjčených peněz. Obsahuje nejenom úrokovou sazbu, ale obsahuje například také různé poplatky, platby za pojištění a mnoho dalšího. Čím je RPSN menší, tím výhodnější půjčku si berete.

Hledět je ale dobré také na to, jak vypadá splátkový kalendář. Mnohdy může být problém v tom, že splácíte zbytečně dlouho a tím každý rok přeplácíte. Komplikací je ale i opak, a to situace, kdy máte krátký splátkový kalendář, spojený s vysokou splátkou, která není ve vašich silách.

Máte jednu půjčku? Zkuste refinancování půjček

Nyní se už podívejme na situaci, která už souvisí s tím, že máte nevýhodnou půjčku. Pokud je jenom jedna jediná, mělo by vás zajímat primárně refinancování půjček. Tedy možnost spojená s tím, že si ji převedete jinam. Třeba k jiné bance, nebo k jiné nebankovní společnosti. V takovém případě dojde k tomu, že je úvěr u původního poskytovatele doplacený a zároveň je vytvořený nový, u toho, kam si půjčku převádíte. Vše často proběhne zcela automaticky, bez nutnosti vašeho přičinění. Tento postup je výhodný hlavně v tom, že máte možnost snížit si jak úrokovou sazbu, tak máte možnost využít i nového splátkového kalendáře, který vám bude více vyhovovat.

Mezi nevýhodné půjčky může patřit i kreditka

Mezi nevýhodné půjčky může patřit i kreditka

Podmínkou refinancování půjček je především to, že u té stávající nesmíte mít dluhy, tedy pohledávky po splatnosti. Dále bývá nutné splnit i klasické podmínky, podobné těm, jako když si o peníze žádáte. Může se jednat o předložení informací o vaší mzdě, může se jednat o nahlížení do registrů, nebo o další kroky související právě s vaší bonitou.

Máte více závazků? Hodit se vám bude konsolidace půjček

Pokud nemáte jenom jednu nevýhodnou půjčku, ale máte jich více, je pro vás určena cesta, která se nazývá konsolidace půjček. O co se jedná? Při tomto postupu jsou sečteny všechny závazky u vašich stávajících půjček a z tohoto součtu je vytvořený úvěr zcela nový, jeden jediný, u nového poskytovatele. Ty původní jsou následně uhrazeny. Konsolidace půjček přináší velkou výhodu v tom, že dokáže sloučit hned několik různých typů úvěrových produktů. Konkrétně se může jednat třeba o:

  • Bankovní, nebankovní i P2P půjčky
  • Účelové i neúčelové úvěry
  • Kreditní karty
  • Kontokorenty na účtech

Výhodou této cesty je nejenom to, že lze získat výhodnější úrokovou sazbu. Tato výhoda spočívá také v tom, že máte možnost zvolit si nový splátkový kalendář, který vám bude vyhovovat mnohem více. Stejně tak nezapomínejte také na možnost toho, že už nebudete platit několik splátek v různých termínech, ale budete platit jenom jednu jedinou.

U nevýhodné půjčky můžete najít řešení i u svého poskytovatele

Ani jedna z výše uvedených cest nevyšla? Nezoufejte, jelikož mnohdy lze najít řešení i u poskytovatele, kde aktuálně nevýhodné půjčky nebo půjčku máte. Podívejte se důkladně na výhody, které nabízí. Dnes není výjimkou, že klientům jsou za správné splácení odpuštěny splátky, nebo snížen úrok. Potom stačí jenom myslet na posílání plateb v termínu a výhoda je vaše. Pokud vás u nevýhodných půjček trápí zase splátkový kalendář, je možné u některých poskytovatelů se splátkou hýbat. A to nejenom nahoru, ale také dolů. Řada z nich nabídne třeba i odpuštění splátek, kdy ji až několikrát do roka nebudete muset hradit.

Pokud ani tato cesta nedopadne, nezoufejte. Zkuste si domluvit schůzku a říci, že přemýšlíte o refinancování daného úvěru a argumentujte přitom reálnou nižší nabídkou, která je na trhu k dispozici. Mnoho úvěrových poskytovatelů nechce ztratit klienta a jistotu peněz. Není nic neobvyklého, že vám úvěrovou sazbu sami sníží, stejně jako vám mohou upravit i splátkový kalendář. Touto cestou lze celkem zajímavě vyzrát i na svého poskytovatele, bez nutnosti půjčku převádět kamkoliv jinam.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *