Jak poznat falešné bankovky? Soustřeďte se na ochranné prvky

Tuzemské bankovky patří z hlediska ochrany skutečně k tomu nejlepšímu, co dnes na světě existuje. To je rozhodně dobrá zpráva, která zcela jasně říká to, že zfalšovat je může být celkem těžké. I proto se toho mnoho lidí nedopouští. Přesto ale určitý počet objevených bankovek existuje. A jak poznat falešné bankovky? Třeba když je spuštěna frančíza a berete hotovost? Není to zase až tak složité. Stačí jenom vědět, jaké mají konkrétní ochranné prvky. Stačí si zapamatovat několik z nich, jelikož málokterá kopie dokáže mít všechny. Jakmile některý chybí, máte celkem velkou jistotu, že do ruky neberete originál, ale bankovku falešnou. Někdy to můžete poznat ale i samotným papírem, který je často jiný, než u originálu.

Contents

Vodoznak – ideální možnost, jak poznat falešné bankovky

První a jasně charakteristický ochranný prvek je takzvaný vodoznak. O tom má povědomí doslova každý a také ví, kde ho hledat. Pokud máte podezření na to, zda máte nebo nemáte v ruce falešné bankovky, zkontrolujte v první chvíli právě ten. Kde ho najdete? Jedná se o onu bílou část bankovky. Stačí se podívat z jakékoliv strany proti světlu a následně by se měl vodoznak celkem zřetelně objevit. Aby bylo jasné, že se jedná i o správnou bankovku, je třeba připomenout, že motiv vodoznaku je stejný, jako je klasický motiv na dané bankovce. Když se podíváme na několik příkladů, je to:

  • 100 Kč – Karel IV.
  • 200 Kč – Jan Amos Komenský
  • 500 Kč – Božena Němcová
  • 1 000 Kč – František Palacký
  • 2 000 Kč – Ema Destinová
  • 5 000 Kč – T. G. Masaryk

Proužek s mikrotextem

Falešné bankovky poznáte podle mnoha ukazatelů

Falešné bankovky poznáte podle mnoha ukazatelů

Také poměrně dobrý a zajímavý ukazatel spojený s cestou, jak poznat falešné bankovky poměrně rychle a také poměrně jednoduše. Pokud se na tento ochranný prvek podíváme blíže, je zajímavý tím, že je doslova zapuštěný do samotného papíru bankovky a má metalickou barvu – podobně jako alobal. Navíc je zajímavé, že jedno tlivá okénka pravidelně vystupují a skrývají se, což je poměrně jasný ukazatel toho, že máte v ruce bankovku pravou. Falešné bankovky tento prvek mají poměrně špatně provedený, a často jsou kopie spojeny s tím, že proužek vystupuje z daného papíru po celé délce bankovky.

Barevná vlákna

Také poměrně zajímavý ochranný prvek, který falešné bankovky rozhodně neumí tak dobře napodobit. Když se podíváme na pravé bankovky, tak jsou daná barevná vlákna jakoby zapuštěna do papíru, mají oranžovou barvu a jejich délka je vždy přesně 6 milimetrů. U těch, kteří si bankovku vyrobili doma, často dochází k tomu, že vlákna nejsou v papíru přímo zapuštěna, ale jsou zde jenom natištěna. Hlavně na bílých částech bankovky může být jasně vidět, že je to poměrně podezřelé provedení.

Soutisková značka

O co se jedná? Pokud nevíte, potom se jedná o kolečko, ve kterém by mělo vzniknout písmeno Č, ve kterém je vloženo písmeno R. zajímavostí na dané značce je to, že je na každé straně bankovky jiná. To znamená, že na rubu bankovky vidíte nesourodý znak, a stejně tak tomu je v případě, kdy se podíváte na líc bankovky. Pokud ji máte v ruce, a budete kontrolovat vodoznak, je vhodné se proti světlu podívat i na danou soutiskovou značku. Z jakého důvodu? Jelikož by do sebe měly dané znaky přesně zapadnout a vytvořit tak onu správnou kombinaci. Pokud jde o falešné bankovky, tak u nich se jenom zřídkakdy podaří to, že by značka přesně odpovídala, obvykle dochází k tomu, že je znak posunutý, někdy třeba o celý milimetr, což už lze poznat opravdu velice dobře a přesně. Pokud bankovky berete, nemusí být třeba ani pojistka na blbost, jelikož tento prvek jasně odhalíte.

Skrytý obrazec

Poměrně dobrý postup, jak zjistit, zda se vám do rukou dostávají falešné bankovky, pokud nevybíráte pravé z bankomatu a účtu, kde je k dispozici kontokorent. Mnoho padělatelů buď ani neví, že nějaký skrytý obrazec na bankovce existuje, nebo naopak spoléhají na to, že o něm nemá tušení ten, kdo bankovku přijímá. A jak ho tedy poznáte? Chce to přece jenom trochu cviku a tak je vhodné si to nejprve vyzkoušet u vás doma, nanečisto. Vezměte si bankovku, dejte ji do vodorovné polohy a zvedněte ji do výše vašich očí. Jakmile na ni posvítí proud světla, měla by se v jejím rohu objevit číslovka. Konkrétně je to přímo nominální hodnota dané bankovky. Když už s ním padělatelé počítají, mnohdy se jim nepovede vystihnout odstín. Z delší strany bankovky jde totiž o obraz tmavý, a z té kratší jde zase o obraz, který je světlý.

Mikrotext

I když to na první pohled nemusí vypadat jako ochranný prvek, skutečně jím je. O co se jedná? Je to drobným písmem napsaná číslice bankovky, stejně jako se jedná o drobným písmem napsaná hodnota ve slovním podání. Pokud se jedná o nepovedené falešné bankovky, tištěné třeba na domácí tiskárně, je dobré vědět, že u mnoho takových nepodařených provedení je tento text doslova nečitelný, protože je velmi rozmazaný.

Proměnlivá barva

Jde o ochranný prvek u bankovek vyšší hodnoty, a to hlavně z důvodu, aby se zamezilo jejich falšování. Proto není jednoduché takové falešné bankovky vytvořit. Když se podíváme na to, kde se proměnlivá barva nachází, tak se jedná o speciální znak s unikátní barvou, která má jedinečné optické vlastnosti. To znamená jediné. Pokud svou bankovku budete naklánět v různých úhlech, tak bude docházet k tomu, že se bude barva tohoto ochranného prvku celkem výrazně měnit. U těch, které jsou vytištěné běžným inkoustem k tomu pochopitelně nemůže dojít.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *