Pojištění odpovědnosti se může hodit i vám. Zachrání vás před pádem na absolutní dno

Češi se k pojištění staví poněkud vlažně. Většinou ho vnímají jako zbytečné vyhazování peněz nebo nutné zlo. Skutečnou hodnotu ochrany ze strany pojišťovny si uvědomují až ve chvíli, kdy jsou nuceni hradit škody z vlastní kapsy. Mezi velmi podceňované typy pojištění pak patří pojištění odpovědnosti, a to v běžném občanském životě i v práci. Přitom jde možná o vůbec nejdůležitější produkty z celé nabídky.

Skupina pojištění odpovědnosti zahrnuje také povinné ručení, jehož účel je známý téměř každému. Hradí se z něj škody způsobené vozidlem pojištěného a ze zákona ho musí mít každý provozovatel motorového vozidla. V praxi to znamená náhradu škody nejen v případě poškození jiných vozidel, a ale také objektů, svodidel či škody na zdraví dalších osob.

Povinné ručení, jehož správný název zní pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, je jen jedním z mnoha zástupců skupiny odpovědnostních pojištění. Mezi ty další patří například pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě neboli pojištění občanské odpovědnosti. A samozřejmě varianta pro zaměstnané – pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu. Oba produkty jsou často nazývány i jako „pojistky na blbost“. Jejich podrobnou charakteristiku najdete na stránkách pojišťovny ERGO.

Ale proč si jedno nebo druhé, případně rovnou obě pojištění sjednat? Protože zatímco škoda na vašem majetku je omezena jeho hodnotou (a samozřejmě se vyplatí si ho na tuto částku pojistit), odpovědnost za škody na cizím majetku či zdraví omezena není. Tedy až na škodu způsobenou zaměstnavateli, která je za určitých okolností limitována 4,5násobkem průměrné hrubé mzdy.

V každém případě si můžete být jistí, že díky sjednanému pojištění odpovědnosti nebudete muset čelit mnoha nepříjemnostem, které mohou mít fatální dopad na váš život. Výše pojistného je ve srovnání s náhradou škody zanedbatelná a pocit jistoty, že kdybyste vstali levou nohou a měli „den blbec“, k nezaplacení.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *