Podnikatelé v ČR často podnikají jenom papírově

Podnikatelé v ČR jsou často jen ve statistikách

Podnikatelé v ČR jsou často jen ve statistikách

Bez peněz se v dnešní době jenom velmi těžko obejdeme. To je jasný a neoddiskutovatelný fakt. A kde je vzít? První možností je rozhodně zaměstnání, které ale není nutně jenom jedinou možnou cestou. Početnou skupinu tvoří i podnikatelé v ČR. Mluvíme zde o lidech, kteří vlastní živnostenské oprávnění. Tedy dokument, na základě kterého vyvíjejí svou ekonomickou činnost. Nutno však říci, že řada z nich podniká jenom papírově, což může celkové statistiky výrazně zkreslovat. Podívejte se společně s námi na hlavní a důležité informace, které s podnikatelským světem přímo souvisí. Jsou celkem zajímavé.

Contents

Podnikatelé v ČR mají bohaté zastoupení

Nejprve se podívejme společně na to, jak je to v souvislosti s celkovými počty. Ty jsou poměrně jasné. Jelikož je počet živnostníků v ČR z hlediska statistik monitorován, není toto číslo nijak tajné, ani není nijak složitě zjistitelné. Pokud vás dané číslo zajímá, ta podnikatelé v ČR mají poměrně bohaté zastoupení. Ono konkrétní číslo se blíží dvěma milionům. Ano, přesně tolik je v české republice registrovaných lidí, kteří mají živnostenské oprávnění.

Nyní ale pojďme i na číslo druhé. To už jasně ukazuje to, jací podnikatelé v ČR skutečně konkrétní ekonomickou činnost vyvíjejí, a u kterých dochází výhradně jenom k tomu, že oprávnění mají, ale nic nedělají. Z hlediska průzkumů je v České republice aktivních podnikatelů, tedy těch, kteří vyvíjejí ekonomickou činnost, zhruba 956 000. Pokud to převedeme na procenta, tak je to lehce přes 45 procent z těch všech, kteří živnostenské oprávnění mají.

Jak jsou na tom jednotlivé obory?

Jsou i takové, kde jsou neaktivní podnikatelé v ČR zcela ve většině. Často se jedná například po různé formy zprostředkování obchodů. Je to proto, že vstup do tohoto konkrétního odvětví je skutečně jednoduchý a není třeba žádných složitých znalostí, nebo dovedností. V podstatě lze říci, že podobná pravidla platí u všech živností volných. Co je k jejich získání třeba?

  • Plnoletost prokázaná dokladem
  • Čistý trestní rejstřík (nebo záznam nesouvisející s podnikáním)
  • Poplatek za založení vy výši 1 000 Kč

Potom jsou ale i obory, kde se počet těch, kteří aktivně nepodnikají, pohybuje spíše v jednotkách procent. Typickým příkladem jsou třeba lékařské obory. Zde už je nutné prokázat určité znalosti, a tak je jasné, že kdo si takovou živnost založí, bude v ní pokračovat. Dalším z příkladů jsou třeba i ty, kde je vše podmíněno získáním koncesní listiny.

Ženy, nebo muži?

I toto je zajímavá otázka. Pokud se podíváme na to, jak jsou podnikatelé v ČR rozděleny právě podle tohoto konkrétního, potom je třeba jasně říci, že v podílu živností jasně dominují muži. Ti se mezi podnikatele zkrátka a jednoduše řadí více. Důvodů, proč tomu tak je, může být celá řada. A to ať jde o různé větší příležitosti, tak i určitou odvahu, dravost, nebo také tvrdost.

U porovnání mužů a žen ale ještě zůstaneme. Podíváme se na to, jak jsou na tom obě pohlaví v porovnání s tím, pokud máme mluvit o tom, kdo více pozastavuje živnost. Zde vedou ženy. Zatímco u mužů má pozastavenou živnost zhruba 52 procent podnikatelů, tak u žen se toto číslo blíží šedesáti procentům. Jeden hlavní důvod je zde jasný. Mnoho žen začíná podnikat při mateřské dovolené, a to poroto, aby měly nějakou tu korunu navíc. Poté už se jim tato činnost ale málokdy vyplatí, a tak se vrátí do zaměstnání a svou živnost pozastaví.

Co pro podnikání znamenal loňský rok?

Podnikatele v ČR si můžeme rozebrat i ze zcela jiného pohledu. A to v souvislosti s tím, kolik jich začalo a kolik naopak skončilo během prvních šesti měsíců roku 2017. Čísla jsou poměrně zajímavá. Pokud jde o nový počet podnikatelů, tak jich bylo celkem 34 607. V porovnání s rokem předchozím je to nepatrný nárůst o 1,5 procenta. Podnikatelé v ČR tedy vznikají stále podobným tempem. A jak je to se zánikem? Zde jsou čísla také poměrně podobná. Během zmíněného šestiměsíčního období tedy došlo k tomu, že jich ukončilo svou činnost 26 742. Důvodů je mnoho a patří mezi ně:

  • Neúspěch v podnikání
  • Lepší nabídka v segmentu klasických zaměstnanců
  • Založení firmy

Ano, to že živnostník skončí, nemusí nutně znamenat jenom situaci spojenou s tím, že se mu nedaří. Může své živnostenské oprávnění zrušit právě kvůli tomu, že se rozhodně posunout svůj byznys jinam a tak založí firmu.

Pozastavení je hitem

Důvodem, proč se lidé zase až tolik nebojí vstoupit do světa podnikání, je kromě jiného také to, že mají i jistotu toho, že svou živnost budou moci v případě potřeby takzvaně pozastavit. Podnikatelé v ČR, kteří se rozhodnou dál nevyvíjet ekonomickou činnost, mohou realizovat pozastavení živnostenského oprávnění. Nic to nestojí, jenom stačí dojít na konkrétní živnostenský úřad. Výhodou je to, že pozastavit živnost lze na libovolně dlouhou dobu. Třeba i na několik let. Kdykoliv v průběhu toho může být živnost následně obnovena, a to pochopitelně také zcela zdarma. To je velký rozdíl proti klasickým firmám, kde je při ukončení nutná takzvaná likvidace firem. A to není ani nic jednoduchého, ani se nejedná o nic výrazně levného.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *