Pád malajsijského letadla oslabil burzu

Americké i evropské akcie zaznamenaly na závěr obchodování ze dne 17. července 2014 výrazný pokles, přičemž index S & P 500 dosáhl největší denní procentuální pokles od začátku dubna. Důvodem byl pád malajsijského letadla.

Dalším důvodem byly také nové sankce USA a Evropské unie vůči Rusku za jeho aktivity na Ukrajině, ale zejména rostoucí geopolitické napětí, které ještě zvýšila tragédie malajsijského dopravního letadla. To se ve čtvrtek odpoledne zřítilo na Ukrajině nedaleko ruských hranic. Vedoucí index newyorské burzy Dow Jones klesl na závěr čtvrtečního obchodování o 161,39 bodu (0,94%) na 16.976,81 bodu. Širší index S & P 500 klesl až o 23,45 bodu (1,18%) na 1958,12 bodu. To byl nejvýraznější denní pokles S & P 500 od 10. dubna. Oslabil i kompozitní index Nasdaq, který klesl k závěru obchodování o 62,52 bodu (1,41%) na 4363,45 bodu.

Evropské trhy pokračují v poklesu

pohled na křídlo letadla při letu nad oceánem

Pád malajsijského letadla. Boeing spadl z výšky deseti kilometrů.

Evropské akciové trhy pokračují v poklesu, který zaznamenali již ve čtvrtek (17.7.) K závěru obchodování. Důvodem je havárie malajsijského dopravního letadla, které bylo pravděpodobně sestřeleno na východě Ukrajiny nedaleko ruských hranic. Informovala o tom agentura Reuters. Index FTSEurofirst 300 klesl o 0,5% na 1356,29 bodu. Na závěr čtvrtečního obchodování, krátce po informacích o pádu letadla, klesl index o 1%. Akcie leteckých společností jako Lufthansa a Ryanair zaznamenaly pokles o 1,5% poté, co aerolinie oznámily, že mění trasy svých linek, a to s cílem vyhnout se vzdušnému prostoru Ukrajiny. Pro tyto společnosti to znamená zvýšení nákladů na prodloužených leteckých trasách. Spojené státy a Evropská unie ve středu oznámily, že rozšiřují hospodářské sankce proti Moskvě s tím, že zasáhnou klíčové podniky v energetice, finančním a zbrojařském průmyslu. Na americkém seznamu sankcionovaných firem jsou například největší ruská ropná společnost Rosněfť, druhý největší producent zemního plynu Novatek, zbrojařská společnost Kalašnikov a také banky Vnešekonombank a Gazprombank. Napětí na trzích zvýšilo i spuštění pozemní operace izraelské armády v pásmu Gazy. K závěru obchodování však trhy ještě více otřásla zpráva, že na východě Ukrajiny se zřítilo malajsijské dopravní letadlo, které letělo na lince Amsterdam-Kuala Lumpur. Podle Spojených států letadlo s 298 lidmi na palubě sestřelila raketa země-vzduch. USA zatím viníka neurčily, ale podle ukrajinské vlády jsou za sestřelením dopravního letadla proruští separatisté.

3.5/5 - (2 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *