Přes bankovní identitu do appky

Dnešní doba je ve jménu digitalizace a automatizace. Stroje a internet nám zlehčují každodenní úkony. Pro nás to ale znamená jediné, musíme si pamatovat hromady hesel a uživatelských jmen. Některé portály po nás dokonce požadují i pravidelné měnění údajů. Naše hlava už nezvládá všechna data, papíry se ztrácí a klíčenky ne vždy fungují, proto se vymyslel velice zajímavý koncept, který vám fungování v online světě ulehčí. Jestliže si zařídíte BankID, můžete se přihlašovat do několika portálů pomocí jedněch přihlašovacích údajů, a i tak se jedná o bezpečné přihlášení.

Co je to bankovní identita?

Pomocí bankovní identity se přihlašujete do vašeho internetového bankovnictví (BankID). BankID je chytré digitální ověřování, které vám pomůže přihlašovat se do různých portálů, firem, ale i státní správy, a to bez hesel a uživatelských jmen. Takže ať už vás trápí rozdělané bydlení a vaší jedinou cestou je půjčka na rekonstrukci, nebo potřebujete na poslední chvíli vyřešit daně, bankovní identita je jednoduché řešení, jak můžete vše zvládnout z vašeho gauče.

Jak získám BankID?

To je na tom to nejjednodušší, přístup již pravděpodobně máte, tedy jestli jste majiteli internetového bankovnictví. Výhodou je, že si nemusíte nic pamatovat ani zařizovat, jen se přihlašujte pomocí vašich údajů z internetového bankovnictví. Portál, kam se budete chtít přihlásit, vás automaticky přesměruje do vaší banky, kde jen ověříte svoji identitu. V případě, že jste u banky, která nepodporuje BankID, nemusíte být smutní. Komerční banka a Česká spořitelna umožňuje zřízení bankovní identity i pro občany, kteří u nich nemají účet.

K čemu slouží BankID

Dnes již využívá funkci BankID většina portálů státní správy. Můžete se tak díky ní přihlásit do datové schránky, portálu občana, stránky moje daně nebo do úřadu práce. V případě firem se jedná hlavně o společnosti pohybující se v ekonomii – různé banky, pojišťovny a sázkové společnosti. Jednou ze společností využívající BankID je Modrá pyramida. Ta má aplikaci MP Home, do které se přihlásíte právě pomocí bankovní identity. V takové aplikaci si pak můžete sjednat vše potřebné. Rychlá půjčka, například na bydlení, tak nemusí být žádný problém a můžete si ji sjednat z pohodlí domova, stejně jako pojištění či spoření.

Je využívání BankID bezpečné?

Každý den nás okolí upozorňuje na nebezpečí internetových krádeží, a najednou se máme ledabyle přihlašovat přes banku do různých firem? S tím přichází samozřejmě otázka bezpečnosti. Naštěstí zrovna BankID je spolehlivou záležitostí. Přihlašování si totiž zařizují sami banky, které celý proces neustále kontrolují, díky tomu se nikdy vaše přihlašovací údaje, ani žádné jiné, nedostanou do rukou firmy, kam se přihlašujete. Systém přihlašování totiž funguje na stejném principu jako odchozí platba, posíláte jen ty data, která vy chcete a žádná jiná. Zároveň se banka nikdy nedozví, kam se přihlašujete – pouze ověřuje identitu. Jste tak chráněni na obou stranách.

Nezřídí se s BankID i datová schránka?

Začínají se objevovat zprávy o blížící se povinnosti datové schránky a většina z nich je spjatá právě s BankID. Není tomu ale tak, do konce roku 2022 se datová schránka po použití BankID nevytvoří nikdy, od roku 2023 se zhotoví, když ji využijete k přihlášení do státní správy. Takto vytvořenou datovou schránku ale můžete kdykoliv vypnout a nemáte povinnost ji využívat.

Bankovní identita funguje i v zahraničních firmách?

V současnosti se bankovní identita snaží o digitalizaci České republiky a se zahraničním nespolupracuje. Je ale odvozen z již fungujících systémů z různých zemí, například Dánska, Kanady a Švédska. Cílem BankID je samozřejmě postupné soužití i se zahraničím a je v plánu evropské digitální propojení. Teď jsou ale zatím kladeny menší cíle, a to nápodoba již plně fungujícího systému ostatních zemí.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.